Artykuły

Dobroczynna moc płatków owsianych

CZY WIECIE, ŻE...
Talerz płatków owsianych z mlekiem lub jogurtem dostarcza komórkom mózgowym i nerwowym porcję witaminy B6, która poprawia pamięć i lepszą koncentrację oraz szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu.

OWSIANE PANACEUM:
Wielki znawca i popularyzator produktów zbożowych prof. Henryk Gąsiorowski (AR Poznań) określił płatki owsiane jako produkt XXI wieku. Są dobrze wszystkim znane, ale tak naprawdę zbyt mało przez nas doceniane i niezbyt chętnie spożywane. Około 95% zbiorów owsa przerabiane jest na karmę dla zwierząt. Szkoda, że tak wartościowe produkty owsiane są w takiej niewielkiej ilości wykorzystywane przez ludzi.

Zawierają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy, błonnik i sole mineralne. Ziarna owsa pozbawia się łuski, a następnie gniecie, toteż pozostaje w nich cała wartość odżywcza.

Zjedzone na śniadanie dostarczają naszemu organizmowi wartościowego białka, które jest szczególnie potrzebne dzieciom i młodzieży. Talerz płatków owsianych z mlekiem lub jogurtem dostarcza komórkom mózgowym i nerwowym porcję witaminy B6, która poprawia pamięć i lepszą koncentrację oraz szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu.

W porównaniu z innymi zbożami płatki owsiane zawierają najwięcej błonnika rozpuszczalnego tzw. beta-glukanu, który obniża we krwi poziom złego cholesterolu LDL, a tym samym czyści żyły ze złogów cholesterolowych. Należy pamiętać, że obniżenie cholesterolu o 1% zmniejsza o 2-3 krotnie ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

Otręby owsiane i płatki poleca się ludziom chorym na cukrzycę. Wpływają one na wyrównanie poziomu glukozy i insuliny we krwi. Rozpuszczalny błonnik przeciwdziała szybkiemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi.

W porównaniu do innych zbóż owies zawiera najwięcej tłuszczu, bo aż 7%. Jednak tłuszcz ten ze względu na swój skład chemiczny jest bardzo cenny, bo zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Kwasy te zapobiegają powstawaniu zakrzepów oraz odgrywają dużą rolę w profilaktyce i w leczeniu miażdżycy. Według najnowszych badań naukowych kwas oleinowy, który również zawarty jest w płatkach, chroni przed nowotworami.

Kolejne dobroczynne działanie płatków na nasz organizm to ochrona przewodu pokarmowego dzięki zdolności tworzenia śluzu, który leczy podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Błonnik zawarty
w produktach owsianych przyspiesza przemianę materii, działa jak przysłowiowa szczotka na nasz przewód pokarmowy.

JEDZ I...CHUDNIJ!
Owsianka jest daniem wprost idealnym dla ludzi będących na diecie. Jest zdrowa, zawiera mało kalorii, dzięki błonnikowi wypełnia żołądek likwidując na długo uczucie głodu. Ponadto doskonale poprawia pracę jelit. Codziennie jedząc na śniadanie talerz owsianki - skutecznie uchronisz się przed otyłością.

OWSIANKA SZYBKIM LEKIEM NA PRZEJEDZENIE - czyli JEDNODNIOWA DIETA OWSIANA:
Ugotuj owsiankę z 6-7 łyżek płatków owsianych na 2 litrach chudego mleka. Przygotowana potrawa musi ci wystarczyć na cały dzień, podziel więc ją na 5-6 porcji. Pierwszą zjedz o godzinie, np. 8 rano i potem, co 2-3 godziny, sięgaj po następne. Do każdej porcji podgrzanej owsianki wsyp dodatkowo 2-3 łyżki otrąb owsianych i chwilę odczekaj, aż zmiękną pod wpływem gorącego mleka, potem zjedz.


Udowodniono, że udział produktów owsianych w codziennej diecie zapewnia większą sprawność fizyczną i wytrzymałość na trudne warunki środowiskowe. Dobrze zbilansowana dieta sportowców i amatorów aktywnego trybu życia zawiera zawsze produkty owsiane. Potwierdziły to badania kondycji uczestników wielu wypraw wysokogórskich. Jak z powyższego wynika płatki owsiane to samo zdrowie. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich jeść na surowo, gdyż są ciężko strawne.

Co z tym fantem zrobić? - czyli KILKA POMYSŁÓW NA PŁATKI OWSIANE:

Dieta oczyszczająca przewód pokarmowy i żyły
3 łyżki płatków owsianych, 0,5 łyżki otrąb owsianych, 1 łyżka rodzynek, 1 jogurt naturalny lub kefir,
1 łyżeczka miodu.
Płatki owsiane zalać wrzącą wodą ok. 0,5 szklanki i zagotować. Przełożyć do miseczki. Rodzynki sparzyć wodą i po chwili odcedzić. Do płatków dodać jogurt, rodzynki i łyżeczkę miodu, całość wymieszać., Spożywać na śniadanie, stosować przez 3 miesiące.

Surówka piękności
3 łyżki płatków owsianych,
6 łyżek przegotowanej letniej wody, 0,5 szklanki chudego mleka, 10 szt. posiekanych orzechów laskowych, 1 łyżka miodu, 1 jabłko, sok z 0,5 cytryny.
Płatki zalać wodą i pozostawić pod przykryciem na noc. Rano dodać sok z cytryny, miód, jabłko starte na tarce, orzechy, mleko i wymieszać. Spożywać na śniadanie.

Napój owocowy
1 łyżka płatków owsianych błyskawicznych, 1 szklanka mleka 0.5% tłuszczu, 2 łyżeczki miodu, 20 dag owoców mrożonych (mogą być truskawki, maliny, porzeczki).
Płatki zalać wrzącym mlekiem, przykryć i odstawić na 30 min. Do ostudzonych płatków dodać zamrożone truskawki, miód i zmiksować.Podawać zimny ozdobiony np. plasterkami pomarańczy.

Gofry owsiane
20 dag płatków owsianych górskich, 1 dag drożdży, 5 dag zmielonych orzechów laskowych, 1 szkl. mleka 0.5% tłuszczu, 1 jajko, 4 łyżki margaryny, 2 łyżki miodu, ok. 1/3 łyżeczki kardamonu.

Z drożdży i ciepłego mleka zrobić rozczyn. Do płatków owsianych dodać orzechy, kardamon, jajko, wyrośnięte drożdże, margarynę i miód. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przykryć naczynie ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (ok. 1 godz.) Następnie wymieszać i łyżką wazową wlewać porcjami na rozgrzaną gofrownicę, można je podawać z lodami, bitą śmietaną i owocami.

Placek z płatkami owsianymi
2,5 szkl. mąki, 1 szkl. płatków owsianych, 2 jajka, 25 dag margaryny, 1 szkl. cukru, 12 łyżek mleka,
2 łyżeczki proszku do pieczenia, tłuszcz do formy.
Margarynę utrzeć na puszystą masę, dodać żółtka oraz połowę podanej w przepisie ilości cukru, dokładnie rozetrzeć. Wlać mleko i wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, dokładnie wymieszać. Ciasto przełożyć do formy i piec 40 min. i ostudzić. Ubić białka z pozostałym cukrem i wymieszać z płatkami owsianymi, wyłożyć na ostudzone ciasto i piec w niezbyt gorącym piekarniku do lekkiego zarumienienia. Wierzch można posypać cukrem pudrem.

Surówka owocowo warzywna
z płatkami owsianymi
6 łyżek płatków owsianych błyskawicznych, 2 -3 mandarynki, 4 połówki brzoskwini z puszki, 4 liście kapusty pekińskiej, 1 jogurt naturalny.
Płatki wsypać na blachę i zrumienić w piekarniku. Mandarynki umyć, obrać i podzielić na cząstki, brzoskwinię osączoną z syropu, pokroić w kostkę. Liście kapusty opłukać i pokroić w wąskie paski. Przygotowane składniki połączyć, polać jogurtem, wierzch posypać płatkami.

Ciasteczka owsiane
Po 20 dag płatków owsianych błyskawicznych, zmielonych migdałów margaryny i miodu, 5 dag rodzynek, 2 jajka, 15 dag suszonych śliwek, 1 przyprawa korzenna do piernika, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, tłuszcz do wysmarowania blachy.
Płatki wsypać na blachę, zrumienić w piekarniku i ostudzić. Do migdałów dodać proszek do pieczenia, przyprawę do pierników, płatki całość dokładnie wymieszać. A następnie posiekaną margarynę, jajka, miód. Ponownie wymieszać składniki i zagnieść ciasto. Wyrobione ciasto zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 30 min. Wyjąć z lodówki, formować spłaszczone kuli i układać na blasze uprzednio wysmarowanej margaryną. W każde ciasteczko w środek wcisnąć 1/4 suszonej śliwki. Piec w temp. 200oC do momentu zarumienienia się ciasteczek.

Artykuł udostępniony przez:

Misiadełko
Przejdź do pełnej wersji serwisu