Artykuły
  • Polecany

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie gubiła liści

Poinsecja, inaczej gwiazda betlejemska to w okresie Świąt Bożego Narodzenia bardzo popularna roślina. Ze względu na swoje wybarwione na czerwono lub żółto liście niezwykle ozdobna, staje się samodzielną ozdobą okien lub jest wykorzystywana do efektownych kompozycji florystycznych. Niestety jest też rośliną bardzo wrażliwą na warunki atmosferyczne. Jeśli nie zapewnimy jej ulubionej temperatury i wilgotności powietrza, szybko zacznie tracić zielone liście.

Gwiazda betlejemska lubi:

- wilgoć

Gwiazda betlejemska nie lubi:

- mrozu

- przeciągów

- suchego powietrza

- braku regularnego podlewania

- nadmiernego podlewania

Zapewnienie wszystkich wymagań jednocześnie może początkującemu floryście wydać się trudne, ale nie dajmy się zwariować.

Oto kilka żelaznych porad, które pomogą zachować gwieździe betlejemskiej zdrowie i urodę:

- podczas transportu dokładnie zabezpiecz poinsencję papierem, aby uchronić ją przed działaniem wiatru i chłodu

- nie kupuj poinsencji w mroźne dni, nawet osłanianie jej papierem niewiele pomoże

- po zakupie poddaj roślinę kwarantannę, przez kilka dni trzymaj przy oknie, na chłodnym parapecie, dopiero później przenieś ją wgłąb mieszkania

- gwiazda betlejemska lubi wilgoć, nie kupuj roślin w przesuszonych donicach i nie stawiaj ich w pomieszczeniach o nadmiernie suchym powietrzu

- w trakcie zakupu wybieraj zawsze zdrowe i okazałe egzemplarze

Najlepszą metodą utrzymania rośliny w dobrym zdrowiu jest codzienna jej obserwacja. Poprzez widoczne zmiany w swej kondycji i urodzie daje nam znać, czego w otoczeniu nie toleruje lub, co powinniśmy jak najszybciej jej zapewnić.

Liście najpierw żółkną, następnie opadają - za zimno, za duża wilgoć

Żółknięcie liści jest dla nas sygnałem, że korzenie rośliny zostały uszkodzone. Być może jest to efektem zalania rośliny przez zbyt obfite podlewanie. Sprawdźmy też, czy roślinie nie jest za zimno. Poinsencje słabo znoszą temperatury poniżej 15 st. C. Gwiazdę betlejemską należy ustawić w cieplejszym miejscu bez przeciągów i podlewać co dwa dni letnią wodą (doniczka koniecznie musi mieć odpływ, aby roślina nie stała w wodzie).

Liście opadają zanim zaczną żółknąć - przeciągi, ostre słońce, zbyt wysoka temperatura

Czasem liście poinsencji zaczynają opadać bez widocznej przyczyny. Roślina jest regularnie i odpowiednio podlewana. Została osłonięta podczas transportu do mieszkania, a mimo to po kilku dniach od momentu zakupu traci liście. Powodem mogą być przeciągi lub zbyt suche i gorące powietrze. Gwiazda betlejemska nie znosi nadmiernie ogrzewanych pomieszczeń. Najlepiej czuje się w domach o temperaturze 18-22 st. C, w miejscach gdzie nie jest narażona na nagłe powiewy zimnego powietrza. Egzemplarza, który straci wszystkie zielone liście niestety nie da się już uratować. Najlepszym rozwiązaniem jest niestety zakup nowej gwiazdy betlejemskiej.

Liście brązowieją na brzegach, skręcają się - za sucho

Brązowienie brzegów liści jest sygnałem alarmującym. Bryła korzeniowa została przesuszona, a poinsecja tak samo jak nadmiaru wody nie toleruje suszy. Aby pobudzić roślinę do życia i zapobiec dalszemu obsychaniu, wystarczy wznowić podlewanie. Dodatkowe odżywki w okresie kwitnienia nie są konieczne, ale jeśli brązowe plamy lub brązowienie brzegów liści pojawia się mimo regularnego podlewania, warto raz w miesiącu sięgnąć po odżywkę do poinsencji.

Robię wszystko dobrze, a liście opadają...

Jeśli nie popełniliśmy błędów podczas pielęgnacji, a gwiazda betlejemska traci liście, najprawdopodobniej kupiliśmy już uszkodzoną roślinę. Nie sposób całkowicie zabezpieczyć się przed możliwością nabycia chorej lub słabej poinsencji. Podczas zakupu należy jednak zwrócić uwagę, czy roślina ma bujne liście, czy jest soczyście wybarwiona, czy liście są grube i jędrne, czy kupujemy ją z pomieszczenia bez przeciągów, nie nazbyt zimnego i o odpowiedniej wilgotności.

Mimo wszystkich niedogodności związanych z uprawą i pielęgnacją gwiazdy betlejemskiej warto co roku znów sięgnąć po tę naturalną, piękną, wręcz już symboliczną ozdobę cieszącą oko podczas świąt Bożego Narodzenia.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu