Artykuły

Czysta woda w ciąży

Czysta woda w okresie ciąży na wagę złota

Do normalnego funkcjonowania ciało każdego dorosłego człowieka potrzebuje ok. 5,7 litra płynów dziennie, przy czym dietetycy zalecają spożywanie co najmniej 2 litrów czystej wody. Kobiety ciężarne oraz karmiące matki powinny jednak wypijać znacznie więcej, bo nawet 3,8 l dziennie.

Woda odgrywa w naszym organizmie bardzo ważą rolę. Rozpuszcza ciała stałe i dostarcza komórkom substancji odżywczych - witamin i składników mineralnych, wypłukując z nich jednocześnie zbędne produkty przemiany materii oraz szkodliwe toksyny, przyczyniające się m. in. do uciążliwych dolegliwości okresu ciąży, takich jak np. poranne nudności i wymioty. Odpowiednie nawodnienie pomaga także w zapobieganiu częstym w okresie ciąży zaparciom, suchości skóry, czy infekcjom dolnego odcinka dróg moczowych.

Woda reguluje temperaturę ciała i jest niezbędna do oddychania. Odpowiednie nawodnienie organizmu powoduje, że jesteśmy zdrowsi i bardziej odporni. Dla kobiet w ciąży jest to podwójnie ważne, gdyż dbają one nie tylko o siebie, ale także o swoje dziecko.

Woda jest niezbędna do utrzymania ciąży – wody płodowe stanowią bowiem środowisko życia płodu. Warto też pamiętać, że woda, którą spożywa matka wypłukuje szkodliwe produkty przemiany materii płodu, które pojawiają się w płynie owodniowym. Niedobór płynów w organizmie ciężarnej może doprowadzić do zaburzeń krążenia krwi, widocznych jako obrzęki stóp i dłoni. Warto więc zadbać o prawidłową produkcję i jakość tego życiodajnego płynu i zaopatrywać organizm w krystalicznie czystą wodę.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu