Artykuły

Dlaczego po zjedzeniu rzodkiewki ziejemy siarką?

Wiecie, że korzeń rzodkiewki sięga niekiedy 35 centymetrów? Wydaje się to niewiarygodne, ale tak się zdarza. To smaczne warzywo należące do gatunku kapustowatych rodziny rzepowatych, gości na naszych stołach już od XVI wieku. W sprzedaży spotykamy odmiany różową, czerwoną i mniej spotykaną fioletową, wzbudzającą zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych. Dzieci reagują też żywo na "Sople lodu" - rzodkiewki o podłużnym kształcie, które świetnie nadają się do maczania w gęstych twarożkowych i jogurtowych dipach.

Kiedy rzodkiewka smakuje najlepiej?
Oczywiście wiosną, ale nie wczesną. Jako nowalijka rzodkiewka bywa wodnista i pozbawiona tak charakterystycznego dla większości odmian ostrego, lekko szczypiącego smaku. Jedzmy więc rzodkiewkę od maja aż do końca wakacji - uprawiana w gruncie i prawidłowo nawadniana będzie najsmaczniejsza. Warto po nią sięgać, ponieważ jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa (zawiera sporo witamin, głównie z grup C, A, PP, B1, a także potas, magnez, żelazo i fosfor). Osoby dbające o linię nie będą też narzekać na kaloryczność - w 100g tego warzywa kryje się zaledwie 14 kcal.

Nie przesadzaj - rzodkiewka zawiera siarkę!
Oczywiście, jak ze wszystkim, z ilością spożywanej rzodkiewki nie należy przesadzać. Nadmierna jej ilość może wpłynąć na dolegliwości w postaci wzdęć oraz "odbijania się" połączonego z nieprzyjemnym zapachem z ust. W dużej mierze wywołują go olejki eteteryczne, wśród nich siarka. To ona nadaje rzodkiewce piekący, lekko gorzkawy smak i specyficzny aromat. Zawartość tych olejków, zwanych fitoncydami, jest różna i zależy od odmiany oraz sposobu nawożenia i uprawy.

Na co zwracać uwagę, kupując rzodkiewkę?
Przede wszystkim powinna być jędrna. Pęczki o przywiędłych i pożółkłych liściach omijamy z daleka. Korzeń nie powinien być ani wysuszony i zdrewniały ani miękki i wyginający się. Powinniśmy też unikać kupowania egzemplarzy uprawianych w glebie przy niedostatku wody i w zbyt wysokiej temperaturze. Miąższ takich rzodkiewek parcieje, traci wartości odżywcze i przestaje być smaczny.

Jak przechowywać?
Najlepiej spożywać od razu po zbiorze lub zakupieniu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, obetnijmy liście, a korzenie przełóżmy do foliowej torebki lub plastikowego pojemniczka. Tak oczyszczoną rzodkiewkę trzymamy w lodówce, jednak nie dłużej niż 1-2 dni.
Przywiędłe okazy, zakupione podczas letnich upałów można ratować, wkładając je do zimnej wody listkami w dół, tak aby bulwy pozostały nad powierzchnią wody.

Smaczne inspiracje
Przepisów na rzodkiewkę jest bez liku. Najpopularniejsze wykorzystanie tego warzywa zakłada serwowanie w postaci dodatków do sałaty czy śniadaniowego twarożku. Wspaniale sprawdzają się różnego rodzaju dipy na bazie śmietany, majonezu i jogurtu połączone z cząstkami świeżej chrupiącej rzodkiewki. Nadmiar tego warzywa można zużyć, gotując smaczne zupy kremy.

Twarożek rzodkiewkowy

300g półtłustego białego sera o aksamitnej konsystekcji, ok. 100ml gęstej łagodnie ukwaszonej śmietany 18%, średni pęczek rzodkiewek, sól, świeżo zmielony pieprz

Oczyszczone rzodkiewki zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, wymieszaj z 1/5 łyżeczki drobnoziarnistej soli, odstaw na pół godziny. Po upływie tego czasu dokładnie odciśnij rzodkiewkę z soku i wymieszaj z twarożkiem i śmietaną. Dopraw do smaku. Podawaj do świeżego pieczywa.

Lekka sałatka z tuńczyka

1 puszka tuńczyka w sosie własnym, pół główki sałaty masłowej, kilka rzodkiewek, 3 ogórki gruntowe, pół dorodnej czerwonej papryki, 4 jajka na twardo, cienki szczypior
sos: 150ml jogurtu naturalnego, pieprz ziołowy, sól do smaku, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki

Sałatę porwij na mniejsze kawałki, rozrzuć niedbale pokrojone w dowolne cząstki oczyszczone rzodkiewkę, ogórka i paprykę. Ułóż odciśniętego z zalewy tuńczyka, udekoruj cząstkami jajek. Polej sosem przygotowanym z jogurtu wymieszanego z solą, pieprzem i natką pietruszki. Sałatkę podawaj od razu.

Zupa rzodkiewkowo-ogórkowa

1 mały pęczek rzodkiewek, 2 średnie świeże ogórki gruntowe, 1 niewielka marchewka, 1 nieduży ziemniak, kawałek selera wielkości niedużego ziemniaka, 1 łyżka posiekanego koperku, 1/3 płaskiej łyżeczki soli, 1 łyżeczka sosu sojowego, ew. szczypta ostrej papryki, 1 łyżka kwaśnej 18% śmietany

Nie ma nic prostszego niż ugotowanie zupy rzodkiewkowej. Wystarczy oczyścić warzywa i pokroić na małe kawałki. Ugotować w około 1/2 l wody. Przyprawić, przestudzić, dodać śmietanę, zmiksować. Jeszcze tylko dekoracja i można serwować.

rys. Agnieszka Kuglasz

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu