Artykuły

Jak sobie sobie radzić, kiedy natychmiast potrzebujemy gęstej, ubitej śmietany, a nie mamy kremówki

   Śmietana ubita i zagęszczona jest dobrym dodatkiem do ciast zarówno jako krem podstawowy, jak również do dekoracji  niektórych ciast, tortów, torcików oraz różnych deserów.
Do ubijania na krem nadaje się jedynie śmietana o zawartości 30% tłuszczu, tzw kremówka, ale jeśli nie mamy jej pod ręką wtedy, gdy zdecydowaliśmy się zrobić "coś" z dodatkiem z bitej śmietany, a mamy natomiast serki homogenizowane i śmietanę 12% lub 18%.
Jak sobie sobie zatem radzić, kiedy natychmiast potrzebujemy gęstej, ubitej śmietany?
Śmietanę, możemy wtedy zagęścić twarożkiem homogenizowanym. Do ciast i deserów słodkich stosuje się jako dodatek do śmietany twarożek waniliowy słodzony, a do wyrobów wytrawnych - twarożek homogenizowany zwykły czyli naturalny.

    Sposób zagęszczania śmietany jest następujący:
  •  do jednego opakowania śmietany o zawartości 18% tłuszczu dodajemy 1/2 opakowania twarożku waniliowego i 1/4 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w 1 łyżeczce ciepłej wody, oraz 1 czubatą łyżeczkę cukru. Wszystko dokładnie ubić trzepaczką (zarówno śmietana, jak i twarożek powinny być wcześniej ochłodzone w lodówce).
    Bardzo często wykorzystuję ten przepis, który od  nie pamiętam  ilu lat ściągnęłam z książki "Ciasta słodkie i wytrawne".
 

Artykuł udostępniony przez:

Teresa.Marcjan
Przejdź do pełnej wersji serwisu