Artykuły

Jak zdrowo schudnąć na wiosnę

Gdy wiosna odsłania zbędne kilogramy, ukrywające się pod warstwami zimowych ubrań, myślimy o diecie cud, która uwolni nas od zbędnego balastu i pozwoli ponownie cieszyć dżinsami noszonymi na początku ubiegłej jesieni, dopiąć ulubiony wiosenny żakiet, czy cieszyć na myśl o upalnych dniach lata spędzanych nad wodą w towarzystwie modnego bikini.

Dieta cud oczywiście nie istnieje. Nawet po najbardziej drakońskim ograniczeniu dziennej ilości kalorii, szybko wrócimy do dawnej wagi, wpadając w efekt jogo, lub co gorsza, zwiększymy wagę wyjściową. Nasz wyposzczony organizm w coraz chętniej i skuteczniej będzie magazynował tłuszcz na zapas, na "chude czasy", a my wpadniemy w błędne koło, wypróbowując coraz to nowe diety. Nie warto się jednak załamywać, przy odrobinie rozsądku i stosowaniu się do kilku ważnych zasad, utrzymanie zgrabnej sylwetki jest całkiem realne.

Efekty prawidłowej diety utrzymują się przez kilka lat

Zdrowa dieta to taka, która dostarcza nam wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podstawą sukcesu są dobre nawyki żywieniowe o których należy pamiętać przez całe życie, nie tylko przez okres stosowania się do zaleceń diety. Efekty prawidłowej, zdrowej diety powinny utrzymywać co najmniej przez 2 lata. Jeśli utracone kilogramy zaczynają powracać po 2-3 tygodniach oznacza to niestety, że schudnięcie było jedynie efektem usunięcia z organizmu wody.

Unikaj pustych kalorii

Zarówno podczas stosowania diety, jak i po jej zakończeniu rozsądnie wybieraj produkty. Na początku całkowicie wyeliminuj, a po pewnym czasie ogranicz sacharozę. Zrezygnuj z kolorowych gazowanych napojów na rzecz wody. Unikaj bananów i winogron, nie sięgaj zbyt często po suszone owoce - są zdrowe i pożywne, ale mają bardzo dużo kalorii. Zastąp pszenne pieczywo pełnoziarnistym, razowym. Uważaj na ziemniaki, choć nie są kaloryczne, mogą okazać się zdradliwe. To proste węglowodany, łatwo trawione przez organizm. Po ich spożyciu poziom cukru we krwi rośnie bardzo szybko. Unikaj stołowania się poza domem, staraj się nie kupować półproduktów, które często zawierają sporą ilość konserwantów i barwników. Staraj się przygotowywać posiłki w domu, kontrolując ich skład i ilość kalorii. Zredukuj ilość soli, ostrych przypraw i nie sięgaj po alkohol. Produkty tłuste zastąp półtłustymi lub chudymi. Postaw na błonnik, który wspomaga proces przemiany materii, znajdziesz go w produktach, które zawierają otręby oraz w warzywach. Owoce zawierają dużo cukru, więc sięgaj po nie przed południem. Pamiętaj też, aby usunąć z pola widzenia produkty niedozwolone oraz te, których powinno się w czasie diety unikać.

Picie wody wspomaga odchudzanie

Woda potrafi zdziałać cuda. Szklanka wody przed każdym posiłkiem sprawi, że podczas posiłku szybciej się nasycisz. Picie około 2 litrów wody dziennie pomaga w efektywnym spalaniu tłuszczu. Jeśli będziesz pić za mało wody, Twój metabolizm znacznie zwolni. Pamiętaj też, że oglądanie telewizji, podczytywanie prasy lub przeglądanie stron internetowych nie jest najlepszym nawykiem. Skup się na posiłku, nie spiesz się, dokładnie przeżuwaj każdy kęs.

Rano organizm szybciej spala kalorie

Przed południem organizm szybciej spala kalorie, potrzebuje ich więcej niż w drugiej części dnia, dlatego nie rezygnuj ze śniadania. Lepiej zdecydować się na obfitszy poranny posiłek i lekki obiad niż pościć po przebudzeniu i objadać się po południu, przyzwyczajając organizm do magazynowania kalorii. Dobrym nawykiem jest spożywanie rano węglowodanów, warzyw i owoców, a po południu białek.

Na małym talerzu porcje wyglądają na większe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotny jest sposób spożywania posiłków. Nie spożywaj niczego bezpośrednio z opakowań, przekładaj produkty na talerze, najlepiej jak najmniejsze. Nawet duża porcja podana na słusznych rozmiarów obiadowym talerzu wyda się niewielka i zachęci do sięgania po dokładki. Jeśli wybierzesz mniejszy talerz, odniesiesz wrażenie, że żywności jest znacznie więcej.

Żelazne zasady zdrowego odchudzania

* nie stosuj drakońskich diet

* nie rezygnuj ze śniadań

* pij dużo wody

* uważaj na produkty light, mogą być tak samo tuczące jak tradycyjne dania

* rozsądnie redukuj ilość kalorii, a po skończonej diecie stopniowo i przez dłuższy okres czasu zwiększaj ich ilość, wracając do docelowych 2000 kalorii dziennie

* ostatni posiłek zjadaj 3 godziny przed snem

* nie zapominaj o aktywności fizycznej


Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu