Artykuły

Które z iglaków najlepiej nadają się na choinki i stroiki świąteczne?

Zdania na temat rodzajów stroików i choinek są podzielone i trudno dyskutować o wyższości świerków srebrzystych nad pospolitymi. Nie da się jednak zaprzeczyć, że łatwiej wybrać drzewko, jeśli przyjrzymy się wcześniej jego cechom gatunkowym i dowiemy się na przykład, jak długo po ścięciu drzewka igiełki mają szansę pozostać na swoim miejscu, czyli na gałązkach, a nie na dywanie.

Co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą.

Świerk pospolity jest najtańszy i pięknie pachnie lasem. Ten rosnący na żyznych glebach będzie miał długie, gęste igły o intensywnym, ciemnym wybarwieniu. Świerki rosnące na glebach z małą ilością składników odżywczych, na przykład gliniastych będą jasnozielone, a nawet żółtawe w kolorze. A jak radzi sobie świerk pospolity w naszych mieszkaniach? Igiełki niestety dość szybko się osypują.

Świerk srebrzysty o grubych, efektownych gałązkach z szarosrebrnym zabarwieniem dłużej zachowuje świeżość niż jego pospolity kuzyn, jednak jego długie i sztywne igły są bardziej kłujące i niezbyt lubiane przez delikatne rączki dzieci, które stroją choinkę.

W takim razie może wybrać na choinkę gatunki egzotyczne? Niestety te nie zawsze sprawdzają się w polskich warunkach. Bywają trudne do zdobycia i kosztowne w zakupie, w dodatku nie najlepiej znoszą suche i ciepłe powietrze naszych mieszkań.

Jeśli nie zależy nam na intensywnym zapachu choinki, warto postawić na jodłę kaukaską. Jest droższa w zakupie od świerków, ale ze względu na specyficzną konstrukcję igiełek zakończonych małymi przyssawkami opóźniającymi opadanie, jest warta polecenia. Igły nie kłują i jodłę mogą stroić nawet dzieci. Należy tylko pamiętać, że ten gatunek iglaka jest rozłożysty, do małych mieszkań radzimy wybierać młode egzemplarze, nie przekraczające 1,5 metra wysokości, starsze wymagają więcej przestrzeni.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu