Artykuły

"la cucina povera"

Właśnie wróciłem z małego lokalnego targu i jestem pod wrażeniem ile już tam wspaniałych produktów. Czerwiec to miesiąc, w którym zalewa nas już całe bogactwo tego co natura może nam dać :). W takim upale jak dziś wszystko wydaje z siebie niezliczoną ilość zapachów, a kolory też są piękne.

Po powrocie otworzyłem lodówkę i po sobotnich zakupach stwierdziłem, że nie ma szans tam chyba już nic upchnąć. Połowa z tych rzeczy ma temin ważności chyba jeszcze parę miesięcy nie licząć różnego rodzaju puszek, przetworów itp. I to mnie natchnęło do tego aby się zastanowić, jakim celu na początku lata gdy natura tylem nam proponuje nadal jesteśmy przyzwyczajeni do zakupów jakby jutro trzeba było nakarmić małą armię.

Moja zawodowa przygoda dawno temu związana była z branżą AGD - pralki, lodówki itd. Branża ta jest bardzo mocno związana z Włochami, poprzez firmy produkcyjne i wzornictwo. I tam dopiero mnie dowiedziałem się, że im bardziej południowa Europa i cieplejszy klimat tym mniejsza sprzedaż lodówek.

Zapytałem jednego Włocha (toskańczyka zresztą) i to on powiedział mi właśnie te słowa - la cucina povera. W wolnym tłumaczeniu "biedna kuchnia" lub "kuchnia biedaków". Może samo tłumaczenie nie zbyt dobrze kojarzy się z Naszą dumą narodową i - ... zastaw się i postaw się ... ale to nie taka kuchnia.

To kuchnia przede wszystkim zdrowa i smaczna. Oparta o cykl biologiczny produktów i człowieka. Dostosowana do każdej pory roku, jej temperatury i klimatu.

Była to kuchnia prostych wiejskich gospodarstw, gdzie mięso nie królowało na stołach codziennie bo było zbyt drogie. Podstawowymi produktami są mąka, oliwa z oliwek, wino i to co rośnie i owocuje w danym tygodniu i miesiącu. Wydawałoby się, że nic nie można z tego wyczarować. Czasami też tak myślę, ale dobrze że możemy czasem wybrać się na taki mały lokalny targ i docenić to ile możemy mieć przyjemności z oglądania, smakowania i gotowania.

Nie będę nikogo zanudzał podawaniem przepisów tej kuchni bo każdny ma swoje gusty i guściki, a internet daje nam dzisiaj nieograniczone możliwości.

Mam nadzieję że tak ja i mnie widok tych wspaniałych darów natury nastraja Was pozytywnie ........

Smacznego

Artykuł udostępniony przez:

pwyso
Przejdź do pełnej wersji serwisu