Artykuły

Okna bez smug i zażółceń - praktyczny poradnik perfekcyjnego mycia

Okna to oczy domu. Któż z nas nie lubi wyjrzeć na świat przez nieskazitelne szyby, bez smug, zacieków i kurzu. Niestety, dla wielu z nas idealnie czyste okna pozostają wciąż w sferze marzeń. Nie bardzo wiemy, jak radzić sobie z myciem, aby przy minimalnym wysiłku osiągnąć jak najlepsze efekty. Kupujemy coraz droższe płyny do czyszczenia lub podejmujemy decyzję o zatrudnieniu fachowej pomocy. Zanim jednak myśl o zbliżających się "okiennych porządkach" do reszty popsuje Ci humor, sprawdź czy nie ma sprawdzonych sposobów na skuteczne radzenie sobie z brudem i kurzem atakującym nasze szyby i drewniane lub plastikowe ramy okienne.

Jak często myć okna

Jeśli starsze pokolenia wymagają od Ciebie regularnego mycia okien raz na miesiąc, wyprowadź je z błędu. Częstość mycia okien zależy od okolicy, w jakiej mieszkasz. Jeśli nie jesteś palaczem, obok Twojego domu nie ma placu budowy lub okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę, wystarczy że zajmiesz się nimi cztery razy w roku, w tym dwa razy w roku dokładnie wyczyścisz i zakonserwujesz ramy okienne.

Jakie dni są najlepsze na mycie okien?

Przede wszystkim nie zabieraj się za mycie okien w dni świąteczne. W niedzielę lepiej wypocząć lub poświęcić czas rodzinie i znajomym niż oddawać się zajęciu, które może urazić uczucia religijne części dużej społeczeństwa. Na pewno znajdziesz lepszy termin, po prostu nie odkładaj pracy na ostatnią chwilę, tuż przed wizytą ważnych gości, Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą.

Z oczywistych powodów lepiej zrezygnować z mycia okien w deszczowe, wietrzne lub bardzo mroźne dni. Ostre słońce utrudnia dostrzeganie smug, które powstają podczas niedokładnego mycia lub polerowania, lepiej więc wybrać pochmurny dzień.

Rozłóż pracę

Nie staraj się wcielać na siłę w tytana pracy. Jeśli masz do umycia większą ilość okien, rozłóż pracę na raty. Nic się nie stanie, jeśli okna na parterze umyjesz jednego tygodnia, a szybom na piętrze poświęcisz czas dopiero w kolejnym tygodniu. Dostosuj ilość pracy do ilości czasu, stanu zdrowia i humoru.

Co będzie Ci potrzebne do mycia?

Przygotuj:

- wiadro lub miskę z ciepłą wodą

- coś do mycia: np. gąbkę, myjkę, ściereczkę ze zwykłego materiału albo ściereczkę z mikrofibry,

- coś do polerowania: np. jednorazowe papierowe ręczniki kuchenne, stare niezbyt twarde gazety, pieluchy tetrowe, ściereczki z mikrofibry lub gumową ściągaczkę do wody

- płyny do mycia: naczyń, podłóg, szyb (zamiast nich doskonale sprawdza się też ocet lub amoniak)

- środek do usuwania z ram okiennych plam i przebarwień: np. uniwersalne mleczko do szorowania

- narzędzie do usuwania trudnych zabrudzeń pozostałych np. po remoncie: skrobaczka z żyletką

- długie gumowe rękawice

Jaka powinna być kolejność mycia?

  1. Gąbką lub ściereczką przetrzyj na mokro szyby i ramy. Do ciepłej wody możesz dolać płyn do mycia naczyń, uniwersalny płyn do mycia podłóg, ocet lub amoniak. Jeśli używasz specjalnej ściereczki z mikrofibry, nie dodawaj detergentów, po prostu do późniejszego polerowania szyb użyj nowej czystej i suchej ściereczki.
  2. Spłucz okna czystą wodą. Jeśli chcesz, możesz spryskać szyby specjalnym płynem na bazie alkoholu (jeśli do następnego etapu będziesz używać ściereczki z mikrofibry, zrezygnuj z płynu do mycia szyb).
  3. Wytrzyj do sucha ramy, wypoleruj szyby jednorazowymi papierowymi ręcznikami kuchennymi, szarym papierem toaletowym, pieluchą tetrową lub pogniecionymi gazetami (najpierw sprawdź, czy nie są za twarde, ponieważ mogą porysować szkło, upewnij się też, czy farba drukarska nie brudzi).
  4. Od czasu do czasu, jeśli zależy Ci na szybkim efekcie lub odświeżeniu okien po większym deszczu lub przed proszoną wizytą, zapomnij o punktach 1-3 i wyczyść same szyby, aby do Twojego domu wpadło więcej światła.

Sposoby na żółknące i szarzejące plastikowe ramy

Dopóki nie musisz, nie czyść plastikowych ram żrącymi lub ściernymi środkami czyszczącymi, które mogą zmatowić powłokę, uszkodzić ją i tym samym uczynić podatną na wnikanie w powstałe mikropory brudu z każdym rokiem trudniejszego do usunięcia. Do mycia najlepiej używać miękkiej gąbki lub ściereczki zanurzonej w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Jeśli Twoje niegdyś białe ramy okienne żółkną, może to świadczyć o tym, że do ich produkcji został użyty materiał niskiej jakości. Obecnie producenci gwarantują coraz wyższą trwałość koloru, jednak trzeba się liczyć z możliwością przebarwiania pod wpływem słońca białych plastikowych profili, które z upływem czasu żółkną i szarzeją.

Jak myć i konserwować drewniane ramy okienne?

Drewniane ramy okienne wymagają specjalnego traktowania. Dokładnie czyść ramy 2-3 razy do roku, aby kurz i brud nie niszczył ich powierzchni, ale nie sięgaj po środki do szorowania ani nie stosuj środków zawierających amoniak, który może uszkodzić lakier. Najlepiej umyj drewno ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po osuszeniu zakonserwuj drewno specjalnymi środkami. Preparaty dostępne na rynku najczęściej w postaci mleczka nanosi się za pomocą miękkiej ściereczki, zwracając uwagę, aby na zabiegi pielęgnacyjne nie wybierać szczególnie słonecznych ani mroźnych dni. Jeśli na ramach okiennych zauważysz uszkodzenia lakieru, wygładź je ostrożnie drobnym papierem ściernym, następnie odkurz i przetrzyj wilgotną ściereczką. Na oczyszczone w ten sposób miejsca nanieś dwie warstwy takiego samego preparatu, jakim były malowane fabrycznie (najczęściej jest to lakier wodnorozcieńczalny lub wodorozcieńczalna farba kryjąca.

Czego nie lubią ramy z aluminium?

Ramy z aluminium nie lubią kwasu. Nie wolno ich czyścić kwaśnymi środkami ani preparatami na bazie rozpuszczalników. Nie wolno też stosować ostrych szczotek ani materiałów ściernych.

Aluminiowe ramy najlepiej czyścić dwuetapowo, najpierw wodą z dodatkiem łagodnego płynu do zmywania, następnie wytrzeć do sucha czystą, miękką ściereczką. Trudniejsze zabrudzenia usuwamy naftą.

Raz na jakiś czas, np. co 6-12 miesięcy można zakonserwować aluminiowe ramy za pomocą preparatu do karoserii samochodowych.

Jak konserwować okucia?

Przynajmniej raz do roku podczas mycia okien zwróć uwagę na stan okuć. Wyczyść je i jeśli zajdzie potrzeba nasmaruj specjalnie do tego celu przeznaczonym środkiem, zwykle jest to preparat na komponentach silikonowych zapobiegający suchemu tarciu i chroniący przed korozją. Jeśli nie wiesz, gdzie go nabyć, zastosuj smar maszynowy lub wazelinę. Nie sięgaj natomiast po zwykły olej ani gęsty towot. Źle dobrane środki mogą spowodować zacinanie się elementów okucia. Na koniec podokręcaj poluzowane wkręty.

Wyczyść i zakonserwuj uszczelki

Może się zdarzyć, że powierzchnię uszczelki zaatakuje grzyb, szczególnie widoczny na jasnych kolorach uszczelek. Możesz spróbować usunąć go za pomocą mleczka szorującego lub papki przygotowanej z odrobiny wody wymieszanej z sodą oczyszczoną, której niewielką ilość naniesiesz na starą szczoteczkę do zębów. Miejsca kontaktu z detergentem dokładnie spłucz.

Choć gumowe i silikonowe uszczelki teroterycznie mogą przetrwać lata bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, rozważ konserwowanie ich raz na pół roku lub raz na rok cienką warstwą specjalnego środka zabezpieczającego przed wilgocią i sklejaniem uszczelek z powierzchnią profili.

Sposoby na smugi

Usuwanie smug ze świeżo umytych szyb wydaje się pracą jeśli nie syzyfową, to przynajmniej benedyktyńską. Pojawiają się znienacka, gdy tylko słońce schowa się za chmury. Dlatego na mycie okien najlepiej wybierać dzień nie słoneczny, a nieco pochmurny. Pomoże też znajomość kilku sprawdzonych sposobów polerowania szkła. Krążą nawet przekazywane z ust do ust przez perfekcyjne panie domu opowieści o niezawodnym polerowaniu szyb pończochami lub rajstopami pończochowymi, a także o myciu okien w wodzie z posztkowaną cebulą. Metodą eksperymentów możesz dobrać metodę, która w przypadku Twoich okien okaże się najskuteczniejsza.

  1. Do polerowania szyb użyj czystej i suchej ściereczki z mikrofibry - jeśli zakupisz ściereczkę wykonaną z dobrej jakości materiałów, zbędne okaże się stosowanie jakichkolwiek dodatkowych płynów.
  2. Umyj szyby pucerką lub ściereczką z mikrofibry zanurzoną w samej wodzie. Wypucuj do sucha drugą ściereczką lub tetrową pieluchą.
  3. Umyj szyby wodą z dodatkiem uniwersalnego płynu do czyszczenia i wypoleruj starą pogniecioną gazetą. Zrezygnuj z tego sposobu, jeśli uznasz, że gazeta porysuję Twoją szybę lub pobrudzi ją farbą drukarską. Gazetę możesz zastąpić polerką w postaci tetrowej pieluchy.
  4. Czyść szyby wodą z amoniakiem, używając gumowej ściągaczki.
  5. Spryskuj wcześniej umyte z kurzu szyby płynem do szyb i poleruj jednorazowymi papierowymi ręcznikami, szarym papierem toaletowym lub gazetami.
  6. Wlej do spryskiwacza na kwiaty wodę z octem w proporcjach 8:1, nanieś na szyby i wytrzyj do sucha starą zgniecioną gazetą lub papierowym ręcznikiem.

Jeśli zastosujesz się choć do części z tych rad, Twoje okna będą lśniły czystością.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu