Artykuły

Sałatki - kilka postawowych informacji

Sałatka to potrawa, którą można jak muzykę komponować na nieskończoną ilość sposobów.

Podstawowym surowcem sałatek są warzywa gotowane, najczęściej pochodzące z wywarów na zupy lub sosy, a więc: ziemniaki, fasola, fasolka szparagowa, kalafior, brokuły, szparagi, groszek zielony, seler, marchew, pietruszka, buraki i inne.
Sałatki mogą
być sporządzane z samych warzyw gotowanych, ale najczęściej stanowią one mieszaninę różnych produktów spożywczych, w tym również i warzyw surowych. Z warzyw surowych na sałatki nadają się prawie wszystkie, ale szczególnie: cebula, por, ogórki, cukinia, rzodkiewka, sałata i pomidory oraz zioła takie jak: szczypiorek, koperek, zielona pietruszka i wiele, wiele innych. Dodatek warzyw surowych w bardzo dużym stopniu podnosi wartość odżywczą warzyw gotowanych znajdujących się w sałatce. Z owoców surowych najczęściej używa się jabłek, ale również gruszek, owoców cytrusowych, ananasów i bananów. Oprócz warzyw i owoców surowych używać można na sałatki wszelkich innych produktów, nadających często sałatkom określone charakterystyczne cechy, a więc: grzyby marynowane, warzywa kiszone i marynowane, śledzie, łosoś wędzony, mięso z drobiu, wędliny, mięsa zimne (pieczone i gotowane), ryby, jajka, owoce morza, makarony, kasze i ryż.
Do sałatek używa się zwykle jako przypraw: soli, pieprzu, soku z cytryny, cukru, oliwy lub oleju, czosnku, różnych octów i dziesiątek innych przypraw.. Jako "łącznika" składników stosuje się różne sosy...najpopularniejszym jest sos majonezowy (majonez), ale również śmietana, jogurt, twarożek i sos winegret.
Sałatek raczej nie podaje się natychmiast po przyrządzeniu. Powinny "odstać" w lodówce min 2 godziny w celu wysycenia się smaku.

Artykuł udostępniony przez:

bahus
Przejdź do pełnej wersji serwisu