Tym artykułem chciałam Was wszystkich zaprosić do przygotowania razem ze mną domowego przecieru pomidorowego. Pewnie pomyślicie po co mam robić przecier, kiedy w sklepie kupię za 1 zł koncentrat pomidorowy albo za 2 zł litr soku. Postaram się Was przekonać, że warto. Siadajcie wygodnie zaczynam.
Po pierwsze to najważniejsze. Smak takiej zupy lub sosu. Delikatnie tylko wspomnę o tym, że ten nasz domowy będzie bez konserwantów i wody 100 % przecierem pomidorowym . Zupa pomidorowa jest uwielbiana przez dzieci pokażcie mi takie, które nie lubi zupy pomidorowej. Ja osobiście nie znam
Po drugie. Szerokiego wykladu o wartościach odżywczych nie będzie. Tylko skromnie wspomnę, że pomidory zawierają witaminy A, z grupy B,C,PP skladniki mineralne takie jak magnez,fosfor, wapń, sód, żelazo i bombę potasu. Pomidory są bogate w likopen. Likopen to przeciwutleniacz. Pewnie słyszeliście o tym i Ameryki nie odkryję jak napiszę ,że to właśnie dzięki niemu przeciwdziała zachorowaniom na raka szczególnie prostaty. Teraz najważniejsze likopen jest szczególnie przyswajalny dla człowieka w formie podanej termicznej obróbce ( przetwory soki). Jako ciekowastkę napisze że wg najnowszych badań u osób spożywających regularnie pomidory i ich przetwory zachorowalność na raka prostaty zmniejszyła się o 53 %.
Po trzecie jeśli mało macie dowodów przeczytajcie punkt 1 i 2 jeszcze raz i zabiaram Was na zakupy. Po drodze jeszcze tylko parę informacji.
Kiedy zrobić przecier ?
Jeśli chcemy zrobić tylko na zupę najlepiej od początku lata. Jeśli chcemy zrobić przetwory na zimę najlepiej do tego nadaję się połowa sierpnia i września. Wtedy pomidory osiągaja najniższą cenę.
Jakie wybrać pomidory ?
Jeśli chodzi o odmiany to nadaje sie do tego każda gruntowa odmiana. Bardzo prosze niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę Pamietajmy jednak, że poszczególne odmiany różnią się od siebie, smakiem kolorem i konsystencją. Najlepiej na przeciery wybrać dorzałe mięsiste pomidory. Zwrócimy uwagę na to aby nie były nadpsute i spleśniałe to bardzo ważne ! Nie dajcie się skusić niską cenną. Pleśń jest silnie rakotwórcza i jej zarodki powstają w środku owoca, nic tu nie pomoże odkrawanie nadpsutych części.
Jak zrobić przecier ?
Potrzebujemy: 4 kg pomidorów jak na pierwszą lekcję wystaryczy i 1 dużą łyżkę soli.
Ponadto należy przygotować duży garnek, sitko ( najlepiej miękie i gęste) gwizadkę do przecierania. Starannie umyte i wyparzone słoiki.
Pomidory należy dokładnie umyć i pokroić mniejsze na pół, większe na ćwiartki odkrawając szypułkę. Pomidory włożyć do garnka lekko przycisnąć tłuszkiem do ziemiaków, posolić i gotować na małym ogniu pod przykryciem do czasu rozgotowania. Po tym czasie można poczekać, aż pomidory przestygną lub jeszcze gorące przetrzeć przez sitko. Następnie rozlać do słoików zakręcić i pasteryzować 20 minut od zagotowania. Gotowe hura !! Mamy swój domowy przecier pomidorowy.
Prawda, że proste ?
W następnym artykule przedstwie Wam jak można urozmaicić domowy przecier pomidorowy, Jakie potrawy z niego przygotować i może uda mi się przekonać Was do hodowli tych wspaniałych roślin na balkonie. Będzie też parę kulinarnych ciekawostek.
Serdecznie zapraszam