Artykuły

W szponach słodkiego narkotyku

W tym artykule będzie mowa o jednej z najbardziej uzależniających białych substancji, którą sypiemy wszędzie bez ograniczeń i skrępowania, a także bez większej refleksji do cukru w cukierniczce. Ta biała substancja dodawana jest praktycznie wszędzie, między innymi do ketchupów, gotowych sosów, pieczywa, płatków śniadaniowych, jogurtów, surówek, nie mówiąc już o logicznych źródłach jak słodycze. Ciastka, czekoladki, słodkie podarunki ? To nic takiego, przecież każdy je uwielbia i każdy je jada. Pewnie zjemy je ze smakiem i popijemy kawą czując przypływ dziwnej energii.

Cukier jest jedną z najbardziej uzależniających substancji żywieniowych i może wyrządzić najwięcej szkód, ma taki wpływ na mózg jak np. kokaina ! Każdy jest od niego uzależniony i dlatego co jakiś czas należy robić sobie "odwyki cukrowe". Kochamy słodycze, ale jedząc je wyrządzamy krzywdę nie tylko sobie, ale swoim dzieciom i rodzinie. I nie chodzi tu o okazjonalne jedzenie domowego ciasta, ale o codzienne pogryzanie batoników i ciasteczek, a także o dodawaniu tony ketchupu do kanapek i popijaniu tego wszystkiego colą. Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez czegoś słodkiego, to mamy problem.

Myślimy sobie, że to niesprawiedliwe, żeby wszystkiego sobie odmawiać ? Słusznie, ale co jest dla nas ważniejsze - zdrowie czy chwilowa przyjemność ? Jeżeli uważamy, że jak nie mamy nadwagi, to problem odstawienia słodyczy i pokonania słodkiego nałogu nas nie dotyczy ? Niestety dotyczy - nadwaga jest tylko jednym ze skutków ubocznych konsumpcji cukru i pochodnych.

Dlaczego cukier jest zły ?

Nadwaga i otyłość mimo coraz większej świadomości... postępują. Pomimo tego, że ruszamy się coraz więcej, to i tak jesteśmy coraz grubsi.  Ograniczyliśmy tłuszcz zwierzęcy, wybieramy chleb pełnoziarnisty, a statystyki nadal są przerażające.  O co chodzi ? No właśnie, bo na śniadanko jemy żytnią bułeczkę z drobiową wędliną, a na obiad chudego kurczaka z warzywami, ale w okolicach podwieczorku sięgamy po... batoniki, ciasteczka i różne słodkości, bo tak bardzo je lubimy. To, że coś lubimy, nie oznacza, że to Nam nie szkodzi. Myślę, że czytając ten artykuł uświadomisz sobie, że powinieneś zmienić swoje nawyki żywieniowe względem odstawienia cukru i jeśli wprowadzisz kilka zmian, to Twoje zdrowie tylko na tym skorzysta i Ci podziękuje. :)

Gorzka prawda

Dlaczego cukier nie krzepi ? Oto konsekwencje spożywania cukru - skopiuj, wydrukuj i przywieś na lodówce ! To nie są bezpodstawne stwierdzenia, ale wyniki wielu badań. Gdyby na słodyczach umieszczano ostrzeżenia tak jak na papierosach, to powinny one brzmieć mniej więcej tak:
- u osób spożywających słodycze i desery względne ryzyko zgonu jest wyższe o 37 %
- nadmiar cukru w diecie predysponuje do rozwoju cukrzycy typu II
- zwiększone spożycie cukru niekorzystnie wpływa na profil lipidów, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-       naczyniowych
- cukier zwiększa ryzyko stanu zapalnego. Stan zapalny jest podłożem do rozwoju chorób !
- u osób lubiących słodkości zwiększa się zawartość tłuszczu wisceralnego (kolokwialnie mówiąc - powiększa się brzuch)
- cukier zwiększa ryzyko miażdżycy i nadciśnienia
- nadmierne spożycie cukru odgrywa kluczową rolę w rozwoju wielu rodzajów raka, bo zwiększone spożycie cukru może promować powstawanie komórek nowotworowych
- dieta obfitująca w słodkie potrawy zakłóca poziom insuliny i może powodować odkładanie się w mózgu toksycznych białek amyloidowych, które bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju demencji
- cukier zwiększa zawartość wolnych rodników w organizmie - starzejemy się szybciej, jesteśmy bardziej podatni na infekcje
- wysokie spożycie cukru prowadzi do problemów behawioralnych dzieci, powoduje nadpobudliwość i problemy ze skupieniem !!!
- drożdżyca i problemy jelitowe są skorelowane z wysokim spożyciem cukru
- cukier to próchnica !
- nadmiar słodkości zaburza wchłanianie witamin i składników mineralnych, stajemy się po prostu niedożywieni na poziomie komórkowym
Spożywanie cukru to nie tylko problem estetyczny. Także jeśli widzimy szczupłe osoby jedzące codziennie ciastka, nie można mieć złudzeń, że to się nie odbije kiedyś na ich zdrowiu.

1. Czytaj etykiety - jeśli znajdziesz coś z poniższych rzeczy w składzie, nie kupuj produktu !

cukier brązowy, cukier inwertowany, cukier palmowy, dekstroza, fruktoza, galaktoza, glukoza, laktoza, muscovado, maltodekstryna, maltoza, mannitol, melasa, słód jęczmienny, syrop cukru inwertowanego, syrop buraczany, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop klonowy i kukurydziany, syrop z agawy.

2. Usuń z domu wszystkie słodycze !

Domownicy zauważą i będą narzekać, że w domu nie ma żadnych słodyczy i będą mówić, że "zjedliby coś słodkiego". I tutaj jest Nasza rola, żeby serwować im zdrowsze zamienniki, np. pieczone jabłka, jabłecznik z owsianą kruszonką, sernik słodzony ksylitolem, czy jaglankę z miodem. Jeśli ktoś jest leniwcem, to niech idzie do sklepu ze zdrową żywnością i zakupi czekoladę słodzoną ksylitolem, są również bezcukrowe batoniki słodzone np. daktylami, czy orzechy obtaczane w surowej czekoladzie, itp.

3. Gdy najdzie Cię ochota na słodycze - ruszaj się !

Naprawdę to działa, 10 minut szybkiego spaceru lub pajacyki - cokolwiek, a ochota na słodkie przejdzie. Dodatkowo, dzięki temu można wyrobić sobie cenny nawyk i zamiast słodyczy dotleni się nam organizm.

4. Wytrwaj w postanowieniu !

Mniej więcej po trzech tygodniach będzie Nam o wiele łatwiej opierać się słodkościom, postarajmy się wytrzymać dwa razy tyle. Ideałem jest odstawienie cukru na 3 miesiące - wtedy odzwyczajamy się od słodkiego smaku ! Oczywiście trzeba założyć sobie realny cel np. miesiąc na początek. Po tym okresie, żeby nie dostawać cukrowych napadów głodu raz w tygodniu trzeba pozwolić sobie na ulubione ciasto, najlepiej pieczone własnoręcznie lub ukochaną czekoladę.

5. W trakcie odwyku powinno się spożywać 5-6 zdrowych posiłków !

To jest też idealny moment na wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania, absolutnie nie wolno pomijać posiłków, bo spada poziom glukozy we krwi i jest większa szansa, że rzucimy się na zastrzyk glukozy czyli batonika ! Jedz często, a w kryzysowych  momentach pij smoothie na bazie mleka lub jogurtu i owoców. Można zastosować również taką mieszankę, która zawsze fajnie zaspokaja ochotę na batonika, i to jest taka: 2-3 łyżki domowej granoli + jogurt naturalny + 1 ulubiony owoc  w estetycznym pucharku.

Udało Nam się !

Jeśli wytrzymaliśmy miesiąc bez cukru to Nasz organizm odwdzięczy się Nam:

- ładniejszą cerą
- lepszym samopoczuciem
- spadkiem kilogramów
- zmniejszonym ryzykiem zachorowania na WSZYSTKO :)
- przypływem energii
- odżywieniem organizmu
- lepszą mikroflorą jelit

To co, zaczniecie eliminować słodkości ?



Źródła:

Zdrowotne konsekwencje nadużywania cukru - Dr Gary Null

Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych - Longina Kłosiewicz-Latoszek, Barbara Cybulska

Artykuł udostępniony przez:

Lea2
Przejdź do pełnej wersji serwisu