Artykuły
  • Polecany

Żelazne zasady korzystania ze zmywarki do naczyń

Czy zmywarka do naczyń jest niezastąpiona...

Zmywarka do naczyń to bardzo zmyślne urządzenia? Wyczyści za nas przypalone naczynia, nabłyszczy kieliszki i usunie obiadowe resztki ze świątecznej zastawy stołowej. Większość z nas albo już ma zmywarkę albo o niej marzy, jak o niestrudzonym pomocniku, który przywróci lśniący, pachnący ład w szufladach i na półkach kuchennych regałów.

Niestety, mimo wielu niewątpliwych zalet zmywarka nie jest niezastąpiona. A może raczej potrzebuje małego wsparcia w postaci tradycyjnego płynu do mycia naczyń. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – nie wszystkie naczynia opłaca się myć w zmywarce.

Nie należy myć w zmywarce:

  • Dużych naczyń

    Nie wkładaj do zmywarki zbyt dużych naczyń – garnki zwykle zajmują zbyt wiele miejsca, lepiej umyć je ręcznie – czasem wymagają też wcześniejszego namoczenia i wyszorowania większych zabrudzeń.

  • Aluminiowych i srebrnych sztućców

    Działanie chemikaliów i gorącej wody może przebarwić aluminiowe sztućce i uszkodzić powłokę, którą pokryte są rondle i patelnie.

  • Kryształów oraz ulubionych kieliszków i szklanek

    Ulubione kieliszki ze szkła oraz kryształy nie powinno mieć kontaktu ze zmywarką. Jeśli nie chcesz, aby na Twoich szklankach pojawiły się rysy lub matowe plamy, umyj je ręcznie.

  • Cennych rzeczy gospodarstwa domowego

    Cennych rzeczy w ogóle nie wkładamy do zmywarki. Srebrne czy posrebrzane sztućce oraz komplety drogich firmowych noży umyj ręcznie, od razu po umyciu wytrzyj i odstaw lub odłóż na miejsce.

  • Ręcznie malowanej i ozdabianej złoceniami porcelany

    Ręczne malowane dekory oraz wiele zdobień naniesionych fabrycznie złotą i srebrną farbą niestety nie jest w stanie przetrwać wielokrotnych wizyt w zmywarce, które skracają im życie, stopniowo odbierając urodę. Pozostaje więc albo mycie ręczne albo świadomość, że za jakiś czas konieczna będzie wizyta w sklepie i zakup nowej porcelany.

  • Przedmiotów klejonych

    Przedmioty klejone nastawiaj wyłącznie na cykle zmywania w niskiej temperaturze (poniżej 75 st. C), w przeciwnym razie drewniane trzonki noży lub deski do krojenia popękają, zdeformują się. Drewno nasiąka też wodą podczas dłuższego z nią kontaktu, lepiej więc od razu umyj drewniane przedmioty ręcznie, a do krojenia mięsa czy ryb używaj plastikowych desek, które możesz włożyć do zmywarki bez ryzyka zniszczenia.

  • Drewna

    A co z drewnem? Zmywarka wspaniale usuwa zabrudzenia i niepożądane zapachy z plastikowych desek do krojenia, niestety drewniane deski mogą pękać w miejscach klejenia oraz niepotrzebnie nasiąkać wodą.

  • Plastikowych pojemników, jeśli nie są oznaczone specjalnym symbolem

    Przyjrzyj się przedmiotom plastikowym. Wkładając pojemnik z tworzywa sztucznego do zmywarki, ryzykujesz zdeformowanie go pod wpływem wysokiej temperatury. Nawet jeśli plastikowe naczynie jest przeznaczone do mycia w zmywarce, umieść je jak najdalej od elementu grzejnego (w starszych modelach zmywarek znajduje się on zwykle pod dolnym koszem, w nowszych jest oddalony zarówno od dolnego jak i górnego kosza).

  • Narzędzi

    Pod żadnym pozorem nie wkładaj do zmywarki przedmiotów innych niż używane w gospodarstwie domowym. Ubrudzone farbą lub rozpuszczalnikami pędzle malarskie czy narzędzia do remontowania nie powinny tam trafiać.

  • Świeczników

    Pamiętaj, że roztapiający się pod wpływem wysokiej temperatury wosk ze świeczników może ubrudzić inne naczynia znajdujące się w koszach i uszkodzić zmywarkę. Świeczniki i podstawki ubrudzone woskiem najlepiej zalać gorącą wodą (jeśli zajdzie potrzeba kilkukrotnie) i dopiero potem umyć.

  • Słoików z etykietami

    Słoiki po przetworach z papierowymi etykietami najlepiej wcześniej namoczyć i usunąć naklejki, aby podczas czyszczenia w zmywarce nie porwały się i nie przywarły do pozostałych naczyń.

Planowanie przestrzeni w zmywarce...

Planowanie przestrzeni w zmywarce brzmi dziwnie, ale jest potrzebne ze względów oszczędnościowych i zdroworozsądkowych.

  • Przed włożeniem do zmywarki usuń z naczyń resztki jedzenia. Częste uruchamianie cyklów płukania nie jest ani ekonomiczne ani estetyczne (tłuszcze i sosy zalegające pod uszczelkami i w zakamarkach sprawią, że będzie konieczne częstsze czyszczenie urządzenia).

  • Mniejsze naczynia umieść w górnym koszu, większe w dolnym.

  • Unieruchom szklanki i kieliszki. Jeśli będą się o siebie obijać podczas zmywania, popękają lub potłuką się.

  • Ostre noże zamiast wstawiać do koszyczka na sztućce posortuj i ułóż na małej półeczce zawieszonej nad jednym z koszy. W ten sposób unikniesz skaleczeń podczas zaglądania do zmywarki.

  • Przed uruchomieniem cyklu zmywania, sprawdź, czy ramiona spryskiwaczy mogą się swobodnie obracać, nie zahaczając o wystające naczynia.

Zmywarka lubi, gdy się o nią troszczysz:

Na koniec dobra rada, dbaj o dobrą kondycję swojej zmywarki, a odwdzięczy Ci się wieloletnią pracą.

  • Zawsze używaj detergentów przeznaczonych do zmywarki w ilości zalecanej przez producenta. Jeśli wsypiesz więcej proszku, nie wpłyniesz na większą czystość naczyń.

  • Zwracaj szczególną uwagę, aby na naczyniach nie pozostały resztki kwaśnej żywności. Kwas może wejść w reakcję z wodą, co przyczyni się do powstania ognisk korozji.

  • Regularnie, na przykład raz w miesiącu, sięgaj po środek czyszczący, który przywróci urządzeniu świeży zapach i usunie tłuste resztki z komory. Ustaw zmywanie z pustym wsadem, umieszczając w środku specjalny preparat do czyszczenia – jeśli go nie masz lub wydaje Ci się za drogi, wlej pół szklanki octu

  • Nawet jeśli niedawno zmywarka była czyszczona specjalnym płynem, przetrzyj dokładnie przestrzenie wokół uszczelek wilgotną ściereczką, aby usunąć ewentualne resztki brudu i tłuszczu, z którym nie poradził sobie środek czyszczący.

Jeśli zapamiętasz tych kilka zasad, zmywarka stanie się Twoim niezawodnym pomocnikiem, a naczynia będą lśniły czystością.


il. Agnieszka Kuglasz

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu