Artykuły

Boże Narodzenie - jak nie zwariować podczas świątecznych przygotowań

Święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to szczególny czas, który chcemy spędzić w niezwykły sposób, najlepiej w idealnie uporządkowanym domu, w otoczeniu świątecznych dekoracji, w rodzinnej spokojnej atmosferze.

Miło jest zaprosić gości do suto zastawionego stołu i spędzić z nimi czas w wypucowanej na błysk przestrzeni. Niestety brak czasu i budżetowa ekonomia nie zawsze idą w parze z naszymi marzeniami. Co więc sprawić, aby świąteczny czas i okres poprzedzający Święta nie stały się dla nas koszmarem, którego nie będziemy chcieli przeżywać ponownie w przyszłości?

Podział obowiązków

Nie staraj się wykonać wszystkich prac samodzielnie. Zaplanuj rzeczy do zrobienia przed świętami i rozdziel obowiązki między członków rodziny. Oglądający telewizję tata, dzieci nudzące się jak mopsy i teściowie przewracający oczami na widok przemęczonej, nerwowej i pokrzykującej mamy to nie najlepszy scenariusz. Zastanów się, kto umyje okna, kto pomoże wymiatać pajęczyny z zakamarków domu, kto pojedzie po zakupy, a kto wykona z dziećmi świąteczne dekoracje, gdy już posprzątają bałagan w swoich pokojach i zrobią przegląd starych zabawek i nienoszonych ubrań.

Świąteczne menu

  • Nie na ostatnią chwilę

    Usiądź z kartką i ołówkiem i spisz listę składników potrzebnych do przygotowania świątecznych posiłków. Zastanów się, jakie rzeczy musisz kupić wcześniej, a z zakupem których trzeba czekać do ostatniej chwili. Wiele składników możesz kupić taniej kilka tygodni przed Świętami i zamrozić w postaci półproduktów lub gotowych dań. Dzięki temu później unikniesz kolejek i zostanie Ci trochę czasu na inne rzeczy.

  • Lista dań, które umiesz wykonać

    Przygotuj menu świąteczne. Zaplanuj takie potrawy, których zrobienie nie sprawi Ci kłopotów i których nie będziesz przyrządzać po raz pierwszy. Lepiej podać gościom prosty smaczny posiłek niż rumienić się ze wstydu i podsuwać na wpół surowego indyka lub ciasto z zakalcem na palec.

  • Składkowe Święta

    Jeśli przerasta Cię samodzielne wykonanie niektórych potraw, grzecznie poproś o pomoc zaproszonych gości. Składkowe święta wcale nie są złym pomysłem. Tata zrobi pyszny bigos, teściowa przyniesie popisowe ciasto, a ciocia przyrządzi doskonałą rybę w galarecie. Większość gości będzie chętnie partycypować w kosztach, zdając sobie sprawę, jak wiele pracy i czasu wymaga przygotowanie Wigilii czy świątecznego obiadu. Pamiętaj jednak, że z tego składkowego obowiązku trzeba zwolnić gości szczególnie ważnych, a także starszych i schorowanych członków rodziny.

  • Catering

    Jeśli nie umiesz gotować i nie możesz liczyć na pomoc rodziny w kuchni, spróbuj wykonać kilka najprostszych świątecznych dań, na resztę złóż zamówienie w firmach cateringowych i cukierniach.

  • Szanuj gusta gości

    Uwzględnij oczekiwania i przyzwyczajenia smakowe wszystkich gości. Nie karm cioci kawiorem, jeśli woli tradycyjnie podanego śledzia w śmietanie. Nie podsuwaj też dziadkom makowca najeżonego orzechami, a karmiącej mamie grochu z kapustą.

  • Nie zapominaj o napojach

    Upewnij się, że w Święta nie zabraknie herbaty i kawy. Zrób zapas mleka i śmietanki do kawy, kup zimne napoje (przynajmniej część z nich powinna być niegazowana). Jeśli chcesz zaoszczędzić, przegotowaną i ostudzoną wodę wymieszaj z syropem lub domowym sokiem i podaj w eleganckim dzbanku.

Zaproszenia

  • Nie czekaj do ostatniej chwili

    Nie wysyłaj zaproszeń i nie obdzwaniaj potencjalnych gości w ostatniej chwili. Samotna ciocia, której zbyt długo każesz czekać na zaproszenie nie będzie czuła się pożądanym gościem, jeśli zadzwonisz w przeddzień Wigilii i spytasz, czy nie chciałaby wpaść na kolację.

  • Czy wujek Tosiek też będzie?

    Informuj, kto jeszcze jest zaproszony na świąteczny obiad. Niektórzy członkowie rodziny nie przepadają za sobą, lepiej więc, aby wcześniej znali listę gości i mogli przygotować się do spotkania.

  • Goście zostają na noc

    Weź po uwagę, że niektórych gości będzie trzeba przenocować. Przygotuj świeżą pościel, ręczniki, chusteczki, zapasowe szczoteczki do zębów i jednorazowe kapcie. Opróżnij ze swoich rzeczy szafkę lub kilka szuflad, aby goście mieli gdzie ułożyć swoje rzeczy. Zostaw też kilka wieszaków na ubrania. Zanieś do pokoju gościnnego dodatkowe koce, nie zapomnij też o butelce z wodą i szklankach. Powiedz, gdzie mają szukać deski do prasowania i żelazka oraz pokaż, jak obsługiwać pralkę i suszarkę. Na koniec poinformuj ich, że Twoja kuchnia stoi przed nimi otworem i nie muszą czekać na oficjalne zaproszenie, jeśli zgłodnieją i poczują pragnienie zanim zdążysz przygotować wspólne śniadanie.

Dekoracje

  • Czysto i skromnie

    Nie musisz nadwyrężać domowego budżetu, aby przystroić mieszkanie. Wystarczy, że dokładnie posprzątasz, nakryjesz stół świeżo uprasowanym śnieżnobiałym obrusem i ubierzesz choinkę lub ustawisz świąteczne stroiki.

  • Buduj atmosferę

    Jeśli masz trochę więcej czasu i pieniędzy, postaraj się o kilka eleganckich pomysłowych ozdób, które pomogą w budowaniu atmosfery Bożego Narodzenia. Zawieś na drzwiach wejściowych świąteczny wieniec, aby witał gości. Na stole w salonie ustaw misę z piramidą cytrusów albo zielonych wypolerowanych jabłek ustrojonych gałązkami świerku lub ostrokrzewu. Zapal duże efektowne świece. Ułóż w szklanym naczyniu suszone plasterki pomarańczy, laski cynamonu, orzechy w łupinach, gałkę muszkatołową i anyż. Nabij pomarańcze i mandarynki goździkami, ustaw koszyczek wypełniony piernikami, niech wypełnią świątecznym zapachem dom.

Prezenty

  • Wcześniej znaczy lepiej

    Nie odkładaj na ostatnią chwilę kupowania prezentów. Tuż przed Świętami jest tyle innych rzeczy do zrobienia (sprzątanie, gotowanie, wysyłanie świątecznych kartek i kurtuazyjne wizyty z życzeniami), że na bieganie po sklepach zwyczajnie zabraknie czasu. Pamiętaj też o przedświątecznych korkach, które towarzyszą szaleństwu zakupowemu – lepiej ich uniknąć.

  • Planuj

    Zrób szczegółową listę, przypisując pomysły prezentów do osób, które chcesz obdarować. Zaznaczaj na niej, co już udało się zakupić, a co jeszcze zostało do nabycia.

  • Kupuj od razu

    Natrafiając w sklepie na ciekawy upominek, nie wahaj się kupić go od razu – później możesz nie mieć czasu na ponowne odwiedziny sklepu.

  • Drogo nie znaczy dobrze

    Nie kupuj zbyt drogich prezentów. Boże Narodzenie to nie czas na robienie długów i zaciąganie kredytów. Większość osób na pewno ucieszy się ze skromnego upominku danego od serca niż z paczki z drogą i zobowiązującą zawartością. Pozostali, którzy oczekują, że podarujesz im gwiazdkę z nieba tylko dlatego, że są Święta, skreśl z listy gości lub postaraj się zmienić ich nastawienie.

  • Niektóre prezenty źle się kojarzą

    Nie kupuj praktycznych prezentów, jeśli ktoś wyraźnie o nie nie poprosi lub nie upewnisz się, że zostaną dobrze przyjęte. Żona, mama czy teściowa raczej nie będą zachwycone, znajdując pod choinką odkurzacz albo patelnię kojarzące się z pracą i uciążliwymi codziennymi obowiązkami. Jeśli nie wiesz, co kupić rzadko widywanej cioci, lepiej ogranicz się do pudełka ekskluzywnych pralinek – nie próbuj uszczęśliwiać jej na siłę przeciwzmarszczkowym kremem, dając wymownie do zrozumienia, że nadgryzł ją ząb czasu.

  • Zrób to sam

    Część prezentów możesz wykonać własnoręcznie. Świąteczne stroiki nie są trudne do zrobienia, a wyglądają efektownie i świetnie sprawdzają się jako niezobowiązujący upominek. Na prezenty nadają się nawet bakalie i cytrusy, pod warunkiem, że wsypiesz je do ładnych celofanowych torebek i umieścisz w wiklinowym koszyczku ozdobionym świąteczną kokardą. Jeśli znajomi i rodzina chwalą Twoje przetwory, do paczuszki dodaj też kilka słoiczków domowej konfitury lub smaczną nalewkę z ozdobną etykietą.

  • Minimalizuj koszty

    Jeśli Twój budżet nie wytrzyma kupowania upominków wszystkim członkom rodziny i znajomym, ogranicz zakupy do minimum. Kup prezenty wyłącznie dzieciom, dorosłym wystarczą symboliczne paczuszki czekające na świątecznym stole. Możesz do nich włożyć ładnie polukrowane pierniczki upieczone kilka tygodni wcześniej.

    Zbieraj kokardy z prezentów otrzymywanych przez cały rok. Po przeprasowaniu będą jak nowe i wykorzystasz je do zdobienia kolejnych paczek.

  • Pakuj z głową

    Nie próbuj pakować bardzo dużych prezentów. Schowaj je w innym pokoju lub w garażu, udekorowane kokardą, a pod choinką umieść małą paczuszkę z życzeniami i karteczką podpowiadającą, gdzie znaleźć prezent.

    Do pakowania sporych paczek wykorzystuj szary papier, papierowe obrusy i różnego rodzaju wstążki. Przy małych paczuszkach możesz twórczo zaszaleć. Jeśli jednak nie masz pomysłów na niekonwencjonalne pakowanie, idź do księgarni lub biblioteki i poszukaj książek poświęconych temu tematowi.

  • Czerp radość z dawania

    Nie zostawiaj pakowania prezentów na ostatnią chwilę. Kup torebki do pakowania, papier, kolorowe taśmy i inne niezbędne rzeczy minimum kilka tygodni przed świętami, nawet jeśli jeszcze nie będziesz mieć kompletu prezentów. Usiądź wieczorem przy lampce wina oraz dobrej muzyce i czerp przyjemność z tworzenia pięknych rzeczy dla bliskich osób.

  • Przesyłki pocztowe

    Bardzo miłym zwyczajem jest wysyłanie świątecznych paczek osobom, których nie możesz zaprosić do siebie lub odwiedzić osobiście ze względu na zbyt dużą ilość kilometrów dzielących Wasze domy. Najlepiej w takiej sytuacji nadać paczkę lub przynajmniej wysłać kartkę z życzeniami świątecznymi. Trzeba jednak pamiętać, że przedświąteczna gorączka obejmie również pocztę i firmy kurierskie, które mogą nie zdążyć na czas z doręczeniem wszystkich przesyłek, jeśli zostały nadane w ostatniej chwili. Lepiej więc zrobić to z pewnym wyprzedzeniem.

Pomyśl o sobie

I na koniec, nie zapomnij, że szczęśliwi gospodarze to szczęśliwi goście. Pomyśl o sobie. Przejrzyj i odśwież garderobę, uzupełniając ją o stroje odpowiednie na tak świąteczną okazję. Zadbaj o fryzurę i paznokcie.

A gdy już nadejdą Święta – ciesz się nimi wraz z rodziną i przyjaciółmi.


* il. Agnieszka Kuglasz

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu