Artykuły

Bulgur - babcia kasza

Bulgur - rodzaj kaszy z ziaren pszenicy durum. Jest jednym z najstarszych produktów spożywczych na świecie - znano ją już 4000 tysiące lat temu! Najpopularniejsza w krajach Dalekiego Wschodu. Wspaniała na słodko oraz jako część drugiego dania z mięsem i zawiesistym sosem. Można z jej udziałem przygotowywać zapiekanki, sałatki oraz farsze do drobiu.

Nie tylko niezwykle łatwo ją przygotować, ale też warto spożywać ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów i protein. W kaszy bulgur znajdziemy cenną witaminę B1, fosfor, potas i wapń.

Oczyszcza organizm z czynników rakotwórczych, obniża cholesterol oraz poziom cukru we krwi.

Przybliżona zawartość w 100g kaszy bulgur: 360 kcal, 8g błonnika, 12,5g białka, 69g węglowodanów (w tym 0,8g cukrów), 1,75g tłuszczów (w tym 0,2 tłuszczów nasyconych).

W Polsce kasza bulgur jest wciąż mało popularna, a szkoda, gdyż jest bardzo łatwa w obróbce i bardzo smaczna. Gruboziarnistą kaszę, którą planujemy wykorzystać do zapiekanek lub dodać do warzyw z patelni wystarczy zalać wrzątkiem w proporcjach mniej więcej 1:2, przykryć i odstawić na 10 minut. Następnie wymieszać np. z farszem cebulowo-pieczarkowym, nadziać cukinię lub bakłażana i zapiec. Lub dodać do ulubionego zestawu warzyw duszonych na patelni. Można też wykorzystać gruboziarnisty bulgur, dodając suche ziarna do zupy. Lub po prostu zalać ją lekko osolonym wrzątkiem (proporcje ok. 1:3) i gotować bez przykrycia do momentu, gdy wchłonie wodę. Następnie przykryć i pozwolić pęcznieć i mięknąć ziarnom przez około 10 minut.

Ilość płynu (wody, wywaru lub sosu) użytego do gotowania kaszy można regulować w zależności od własnego gustu oraz przeznaczenia.

Sałatka z kaszy bulgur i tuńczyka

1 szkl kaszy bulgur, 3 szkl wody, ½ łyżeczki soli,

1 puszka tuńczyka w oleju (170g), 8 małych czarnych oliwek, 8 małych zielonych oliwek, 2 ogórki małosolne lub kiszone (duże), 1 czubata łyżka posiekanej natki pietruszki (świeżej lub mrożonej), 4-5 łyżek kukurydzy (np. z puszki), świeżo wyciśnięty sok z cytryny (około 1 łyżeczki), świeżo zmielony kolorowy pieprz (do smaku)

Kaszę zalać wrzącą wodą, osolić i gotować bez przykrycia na małym ogniu ok. 20 minut. Następnie zdjąć z kuchenki, przykryć szczelnie i odstawić na 10 minut. Przemieszać, całkowicie wystudzić (najlepiej schłodzić w lodówce przez kilka godzin).

Zimną kaszę wymieszać z pokrojonymi w plastry oliwkami, rozdrobnionym i ogórkami kiszonymi oraz posiekaną natką pietruszki. Na koniec połączyć z odsączoną kukurydzą oraz tuńczykiem wraz z zalewą olejową. Doprawić do smaku pieprzem oraz sokiem z cytryny.

Tak przyrządzona sałatka jest lekka, zdrowa i sycąca. Można ją przygotować o dowolnej porze roku. Cieszy różnorodnością kolorów, ale przede wszystkim delikatnym smakiem najstarszej kaszy świata, odrobinę przypominające kus kus. Sałatka wspaniale nadaje się na wszelkie imprezy, pozostaje atrakcyjna dla oka mimo upływu kolejnych godzin.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu