Artykuły

Cuda Natury część 4-"lipa"

Czy wiecie o tym, że lipa to jedno z kilku długowiecznych drzew, które rosną na terenie Polski. Najstarsza odmiana tego drzewa rośnie w województwie śląskim a dokładnie w niewielkiej wsi Cielętniki. Jest to cenny pomnik przyrody z gatunku lipy drobnolistnej, której obwód pnia wynosi 1105 cm. Jest to najgrubszy przedstawiciel rodzaju lipa w Polsce. Drzewa te moga osiagnąć wysokośc az do 40-50 metrów, niedość że daje cien to pieknie komponuje siw w parkach, gdzie można ja najczęściej spotkać oraz przy kościelnych alejkach. Kwiaty drzewa mają niesamowita moc oraz pieknie pachna w okresie kwitnienia a natępuje ona na przełomie czerwca i lipca, niektórzy uważają że jej nazwa wziela się własnie z tego iz kwitnie w lipcu.Możemy rozdzielić wiele rodzajów tego drzewa ale w Polsce najczęściej spotykana jest lipa drobnolistna i szerokolistna a gatunki uprawiane to lipa amerykańska, holenderska, japońska, krymska, mongolska i srebrzysta

Warto tu tez wspomniec o innym znaczeniu lipy a mianowicie literackim jej brzmieni, może kiektórzy z nas pamietaja wiersz Jana Kochanowsiego o tym drzewie.Pisarz miał ogromny sentyment do niego bowiem nadał mu w wierszu cechy ludzie-otwartość, spokój i wyciszenia.No ale napewno interesuje Was co może nam dac drzewo lipowe oprócz schronia w deszczu i odrobine cienia w dni upalne.Kwiatostan lipy drobno i szerokolistnej zawierają witamine C i PP, sole mineralne, kwasy organiczne, pektyny, cukry i olejki eteryczne. W kosmetyce bardzo często stosuję sie kwiaty lipy do szamponów, kremów, płynów i zapachów.Odzywka do włosów z lipy powoduje że sa one wzmocnione, mają połys i nadją im miodowego zapaccu. Surowcem leczniczym lipy ,są kwiaty wraz z podstawą kwiatową, zbieramy tylko w dni pogdne po opadnieciu rosy,po zbiorze szybko rozkladamy kwiatyw zacienionych i przeiewnych miejscach ,Nie wolno zbierć przy ruchliwych drogach ,w miastach ze wzgledu na zanieczyszczenia i duzą zawartość ołowiu.Współczesne badania wykazały że w kwiatach lipowych znajdują sie zwiazki działające ,napotnie przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
-używa sie lipy w przeziębieniach ,zapaleniu oskrzeli ,zaflegmieniu gónych dróg oddechowych
-jako leku rozkurczowego i moczopędnego w dolegliościach nerek i pęcherza
-lipa jest skutecznym środkiem regenerującym po długotrwałych wysiłkach umysłowych ,stanach napięcia nerwowego i zawrotach głowy
-ułatwia także zasypianie
-zewnętrznie napar z lipy służy do płukania gardła
-jako dodatek do kąpieli zwłaszcza dla nadwrażliwych dzieci , mających trudności z zasypianiem
-jest również skutecznym środkiem łagodzącym stany zapalne skóry

W kuchni służy nam jako herbata(na dole prezentuję zdjęcie suszu, który służynam do przyrzadzania z lipy naparów, hrbaty i likierów), aromatyzuje likiery i jest cennym składnikiem na miód.

A o to kilka sprawdzonych przepisów na małe co nie co z lipy:)

ROZGRZEWAJĄCY MIODZIK:

2-3 pełne garście kwiatów lipy zalać woda tak aby były przykryte, odcedzić i dodać 1 kg cukru ( przyjelo się że 1 kg na 1 litr wywaru lipowego) gotujemy co jakiś czas mieszając,mozna stosować do herbaty jako dodatek lub zamiast cukru.

NALEWKA LIPOWA NA WÓDCE:


100 gram rozdrobnionych kwiatów zalej 500 ml czystej wódki,szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tygodnie-codziennie wstrząsaj naczyniem.Przecedź przez złożoną gazę lub pieluchę,dodaj 400 ml przegotowanej wody.Przechowuj w lodówce w ciemnej,szczelnie zamknietej butelce.Pij po łyżce nalewki 3 razy dziennie-pomoże uporać się z przeziębieniem,napięciem nerwowym,złagodzi ból migrenowy.

LIKIER LIPÓWKA:


5garści świeżych kwiatów lipy (bez szypułek)
1 l spirytusu
1 kg cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
Do niewielkiego słoja wrzucić kwiat lipy i zalać spirytusem rozcieńczonym 2 szklankami wody.Szczelnie zamknąć i odstawić na 2 tygodnie od czasu do cz su potrząsając a następnie przefiltrować przez gazę lub bibułę .Zagotować syrop z 1 kg cukru , cukrem waniliowym i 2 szklanek wody .Do gorącego syropu wlać przefiltrowaną nalewkę,wymieszać rozlać do butelek i szczelnie zamknąć .Do picia nadaje sie późną jesienią.

HERBATKA LIPOWA:


2 łyżki kwiatów lipy trzeba zalać 2 szklankami wrzątku i naparzyć pod przykryciem okolo 15 min po odstawieniu na 10 min i odcedzeniu pije się go po pół szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu , dziła napotnie i przeciwgorączkowo, uspokaja i pomaga osobom cierpiacym na bezsennośc. Łagodzi objawy kaszlu oraz dziala rozkurczowo.W wierzeniu staropolskim kapiele z dodatkiem lipy leczyły osoby cierpiące na nerwicę .Profilaktycznie stosuje się ja w leczeniu miażdżycy i nadciśnieniu.

No i tyle o lipie, jesli posiadasz jakieść cenne wiadomości to napisz, wkońcu każdy z nas wie coś innego i tym sposobem możemy stworzyc bardzo ciekawy artykuł

Artykuł udostępniony przez:

lisowianka
Przejdź do pełnej wersji serwisu