Artykuły

Jak prawidłowo i skutecznie przywracać blask naczyniom i sztućcom

Zmywanie naczyń

Zmywanie naczyń należy do codziennych czynności, które wykonujemy rutynowo i nie zawsze chętnie. Wbrew pozorom nawet szczęśliwi posiadacze zmywarek muszą codziennie sięgać po płyn do mycia naczyń i spędzać kilka chwil nad zlewozmywakiem. Co zrobić, aby czas poświęcony na przywrócenie blasku naszym szklankom, talerzom, rondlom i sztućcom był jak najkrótszy, a nasza porcelana i dłonie pozostały w dobrej kondycji?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy stosować się do kilku żelaznych zasad oraz poznać parę przydatnych sztuczek, które usprawnią naszą pracę.

Naczynia ze szkła

  • Szkło łatwo pęka

    Aby kieliszki i szklanki nie potłukły się, zmywaj je pojedynczo lub wyłóż dno zlewozmywaka kuchenną ściereczką. Pod żadnym pozorem nie wstawiaj do zlewu szklanek razem z talerzami, miskami oraz garnkami.

  • Płucz szklanki w zimnej wodzie

    Nigdy nie płucz szklanek i kieliszków w gorącej wodzie, ponieważ mogą popękać. Używaj wody letniej lub zimnej.

  • Jak najszybciej wycieraj

    Na szkle pozostawionym do całkowitego wyschnięcia na suszarce mogą pojawić się zacieki. Dlatego najlepiej odstawiać umyte kieliszki i eleganckie szklanki na suchą kuchenną ściereczkę, poczekać chwilę, by nadmiar wody wsiąkł w materiał (w międzyczasie możesz myć kolejne szklanki) i wytrzeć szkło do sucha drugą ściereczką. Szklanki codziennego użytku można suszyć na suszarce.

  • Gdy szklanki się złączą

    Jeśli szklanki włożone jedna w drugą trudno rozdzielić, dolną szklankę wstaw do gorącej (nie wrzącej!) wody, a do górnej nalej zimnej – po chwili powinno udać się je rozłączyć.

  • Osad z twardej wody

    Często w szklanych wazonach pojawia się brzydki osad z twardej wody. Można go usunąć, wlewając wodę zmieszaną z octem w proporcjach 1:1. Po kilku godzinach wystarczy umyć szklane naczynie wodą z mydłem.

Garnki, blachy i patelnie

  • Skrop płynem do mycia naczyń i namocz

    Na blachę z piekarnika ubrudzoną przypalonym tłuszczem wlej kilka kropli płynu do mycia naczyń i zalej ciepłą wodą. Po kilku godzinach resztki jedzenia, które do niej przywarły łatwo usuniesz szorstką stroną kuchennej myjki.

  • Przypalone garnki

    Mycia garnków nie zostawiaj na później. Jeśli do dna przywarła cienka warstwa kaszy, ryżu lub ziemniaków, namocz naczynie gorącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń i pozostaw na godzinę. Do mocno przypalonych garnków wsyp nieco proszku do prania i wlej ciepłą wodę. Po kilku godzinach zagotuj i spróbuj usunąć przypalone jedzenie. Jeśli zajdzie potrzeba, powtórz czynność. Na koniec umyj dokładnie garnek w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

  • Teflon

    Naczynia teflonowe powinno się myć ręcznie w wodzie z detergentem, ponieważ używane w zmywarkach związki chloru oraz sole wysuszają powłokę, która zapobiega przywieraniu potraw. Jeśli nie chcesz porysować teflonowej powierzchni garnków i patelni, nie szoruj jej proszkami ani ostrymi zmywakami. Szczególnie uparte zabrudzenia po prostu wygotuj.

Sztućce i noże kuchenne

  • Nie wkładaj noży do komory zlewozmywaka

    O wystające ostrza kuchennych noży można się łatwo skaleczyć. Nie umieszczaj ich w komorze zlewozmywaka, lecz myj pojedynczo, każdy trzymając w ręku.

  • Nie mocz sztućców

    Sztućce z trzonkami z drewna, kości, porcelany oraz plastiku nie powinny się zbyt długo moczyć w wodzie, szczególnie gorącej.

  • Nie szoruj

    Szorowanie ostrą stroną kuchennej myjki może uszkodzić powierzchnię sztućców. Nawet najdroższe stołowe noże i łyżki nie będą prezentować się efektownie, jeśli porysujesz je podczas zmywania. Obchodź się z nimi delikatnie, a po umyciu wycieraj do sucha, aby na nie dopuszczać do powstania zacieków.

Drewno

  • Nie namaczaj

    Drewniane deski i sztućce z drewnianymi trzonkami nie lubią moczenia. Myj je wyłącznie ręcznie i wycieraj od razu po umyciu, aby woda nie wsiąkła w drewno i nie odkształciła go. Jeśli chcesz usunąć szczególnie intensywny zapach potraw z deski do krojenia, przetrzyj ją świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.

Plastik

  • Usuwanie plam i przebarwień

    Na szczoteczkę do mycia naczyń nanieś nieco więcej płynu do mycia naczyń niż zwykle i wyszoruj plastikowy pojemnik. Resztki przebarwień powinna usunąć zmywarka. Szczególnie uparte zabrudzenia usuniesz pocierając powierzchnię warstwą soli kuchennej. Plam z marchewki i papryki można się pozbyć, posypując je proszkiem do pieczenia i wystawiając pojemnik na działanie słońca.

Planuj

  • Myj naczynia na bieżąco

    Nie ustawiaj sterty brudnych naczyń z zamiarem hurtowego ich umycia dopiero wieczorem. Po pierwsze piętrzące się garnki nie wyglądają estetycznie, po drugie resztki jedzenia znajdujące się na talerzach stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Na koniec warto dodać, że duża ilość naczyń, którą trzeba umyć raczej zniechęca do pracy zamiast do niej motywować.

  • Ustal kolejność zmywania

    Najlepiej zacznij zmywanie od szklanek i kieliszków. Następnie umyj kubki, talerze i sztućce. Garnki i patelni zostaw na koniec.

  • Wykąp swoje naczynia

    Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za wodę i detergenty, zmywaj naczynia w gorącej wodzie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Nie potrzebujesz dużej ilości piany, aby Twoje naczynia były czyste – na kilkanaście litrów wody wystarczy jedna łyżeczka płynu.

  • Zakładaj rękawice

    Zakładaj długie gumowe rękawice, aby nie zniszczyć dłoni.

  • Gąbki i szczotki do mycia

    Aby dokładnie umyć wszystkie rodzaje naczyń, nie wystarczy jedna kuchenna myjka. Do szklanek, kieliszków oraz sztućców używaj miękkiej myjki, garnki szoruj szorstką stroną zmywaka, a większe zabrudzenia usuwaj twardą szczotką. Do trudno dostępnych zakamarków dostaniesz się starą szczoteczką do zębów, a w myciu wysokich i wąskich naczyń pomoże specjalna szczotka do butelek. Osady na szklanych lub plastikowych butelkach dla niemowląt i małych dzieci możesz usunąć, owijając trzonek łyżki stołowej lub zwykły patyk nasączoną płynem do mycia naczyń lub środkiem do szorowania ściereczką lub gąbką (szorstką stroną zwróconą do ścianek naczynia) i energicznie pocierając.


    il. Agnieszka Kuglasz

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu