Artykuły
  • Polecany

Jak wykorzystać starego banana? Oczywiście do zdrowej owsianki!

Chyba w każdym domu od czasu do czasu zdarza się w koszyku z owocami jakiś zapomniany banan, który z dumnie żółtego zmienia się w lekko nieapetyczny owoc w brązowe kropki, lub co gorsza zmieniać całkowicie kolor na brązowy. Nic straconego, dojrzałego banana wciąż można wykorzystać, piekąc chlebek bananowy lub przygotowując pożywną i zdrową śniadaniową owsiankę. Płatki owsiane wystarczy zalać wodą lub mlekiem, a następnie, gdy napęcznieją, wymieszać z ulubionymi dodatkami. Czasy niesmacznej słonawej szaroburej owsianki można odesłać w zapomnienie. Owsiankę da się lubić, trzeba tylko odpowiednio ją przygotować.

Oto nasze moje ulubione przepisy:

Owsianka na mleku bananowo-truskawkowa

1 szkl mleka
5 łyżek płatków owsianych błyskawicznych
1 dojrzały banan
kilka truskawek
1 łyżka drobnych rodzynek

Mleko zagotuj, zalej płatki owsiane. Wymieszaj, odstaw do przestudzenia. Dodaj rodzynki, pokrojonego banana oraz truskawki i gotowe.
Owsianka jest wystarczająco słodka dzięki cząstkom banana i rodzynkom, ale można ją dosłodzić odrobiną płynnego miodu lub syropu klonowego.

Nocna owsianka jogurtowo-miodowa z cząstkami bananów

1 szkl przegotowanej wody
5-6 łyżek płatków owsianych górskich
2 łyżki gęstego kremowego jogurtu naturalnego
1-2 łyżeczki płynnej miodu
1 dojrzały banan
1 łyżka posiekanych migdałów

Płatki owsiane zalej późnym wieczorem chłodną przegotowaną wodą, przykryj i po prostu zostaw na blacie kuchennym. Rano wymieszaj z miodem, gęstym jogurtem, dodaj plasterki bananów i posyp posiekanymi migdałami.

Wartości odżywcze banana i owsianki:

Kto jada owsiankę, dba o swoje zdrowie. Brzmi to banalnie, ale jest bardzo prawdziwe. Talerz owsianki z mlekiem lub jogurtem dostarcza naszemu organizmowi wystarczającą porcję witaminy B6, żeby poprawić naszą koncentrację potrzebną podczas całego dnia nauki lub pracy. W owsiance jest też cenna witamina B1 oraz kwas pantotenowy, a te z kolei przeciwdziałają rozdrażnieniu oraz zmęczeniu naszego ciała, które musi podejmować wysiłek umysłowy bądź fizyczny.
Kto nie wierzy w zbawienne działanie owsianki, przekona się może do czarodziejskiej właściwości, jaką mają ziarna owsa potrafiące opóźnić procesy starzenia. W bielmie tych ziaren znajdziemy sporo witaminy E, silnego przeciwutleniacza, który chroni komórki przed starością.
Warto też zwrócić uwagę na błonnik, który poprawia pracę jelit, pomaga przy nadkwasocie i zgadze, a także zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej zmniejszyć ilość posiłków osobom, które powinny pozostawać na diecie.
Dokładnie takie samo działanie ma banan - mimo, że jest stosunkowo kaloryczny, zwiększa uczucie sytości i dzięki temu zmniejsza naszą ochotę na spożycie innych, bardziej kalorycznych pokarmów.


Talerz płatków owsianych z mlekiem lub jogurtem zapewnia komórkom mózgowym i nerwowym porcję witaminy B6, która poprawia pamięć i koncentrację oraz szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu, zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. Owies zawiera też substancje działające antydepresyjnie i likwidujące zły nastrój (wspomniane witaminy z grupy B, a także selen i magnez niezbędne dla mózgu i systemu przewodzenia nerwowego).

W zarodku oraz bielmie ziaren owsa jest dużo witaminy E, silnego przeciwutleniacza, chroniącego komórki i spowalniającego procesy starzenia. W kilogramie ziarna jest jej od 15 do 48 mg, w płatkach nieco mniej. Owies to także cenne źródło flawonoidów, pełniących rolę podobną do witamin. Flawonoidów w zbożach jest niewiele, a owies jest wyjątkiem.



http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/warto-jesc-owsianke-wartosc-odzywcza-platkow-owsianych_36394.html

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu