Artykuły

Lampion z piernika

Z ciasta piernikowego można wyczarować przeróżna jadalne ozdoby świąteczne. Jedną z takich smakowitych propozycji jest piernikowy lampion, który można wykonać w okresie adwentu.

Do pieczenia piernikowego lampionu przygotuj:

3 szklanki mąki, 1 szklankę miodu, 1 szklankę cukru, 1 jajko, 1 łyżeczkę sody oczyszczanej, ½ kostki margaryny, 2 łyżeczki mielonego cynamonu, 1 łyżeczkę imbiru w proszku, ½ łyżeczki zmielonego pieprzu, ½ łyżeczki zmielonych goździków.

Potrzebne będą także:

twarde kolorowe landrynki, mąka do posypywania blatu, wydrukowany szablon lampionu.

Jak przygotować wzór piernikowego lampionu:

Narysuj na kartce własny wzór lampionu, wydrukuj dowolny pomysł znaleziony w Internecie lub skorzystaj z szablonu, który dla Ciebie przygotowaliśmy (możesz go ściągnąć tutaj >>>). Wytnij otwory na okna oraz drzwi, podłogę odrysuj od jednej z kwadratowych ścianek. Możesz wymyślać dowolne kształty okien i drzwi i zmieniać wielkość okienek.

Kilka dni wcześniej przygotuj ciasto piernikowego i przechowaj je w lodówce pod przykryciem.

Do rondelka włóż margarynę, wsyp cukier i przyprawy, nałóż miód i podgrzewaj na małym ogniu. Mieszaj co jakiś czas, żeby cukier się nie przypalił. Zestaw z kuchenki i ostudź. Gdy masa będzie letnia, wymieszaj ją z mąką, sodą i jajem. Dokładnie zagnieć. Być może będzie trzeba dosypać trochę więcej mąki. Kulę ciasta zawiń w folię i włóż na 2-3 dni do lodówki, żeby ciasto zrobiło się twardsze.

Ciasto podziel na kilka części. Mniejsze kawałki łatwiej wałkować na placki o grubości kilku milimetrów. Nie zapomnij posypywać blatu mąką, żeby ciasto nie przykleiło się do stołu i do wałka.

Nożykiem wytnij podłogę i ścianki lampionu. Rób to uważnie, żeby ściany nie pokrzywiły się podczas wycinania.

Wyłóż blachę papierem do pieczenia i ostrożnie wszystko na nią przełóż. Zostaw odstępy między ściankami, ponieważ pierniki trochę urosną. Do każdego okienka włóż jedną landrynę. Jeśli okienko jest małe, włóż tylko połówkę pokruszonego cukierka.

Lampion piecz około 12 minut w 170 stopniach C. Zdejmij z blachy dopiero, gdy pierniki całkiem ostygną.

Jeśli nie masz ochoty robić więcej lampionów niż jeden, z reszty ciasta po prostu upiecz pierniczki.

Przygotuj upieczone blaty do sklejania:

Ułóż wszystkie części lampionu „lewą stroną do góry”. Sprawdź, czy nie trzeba ostrym nożykiem wyrównać ścianek i podłogi. Najlepiej przyciąć boki trochę „pod kątem”, aby klej z lukru dokładniej przylegał.

Przygotuj klej z kakaowego lukru:

W kubku wymieszaj blenderem pół szklanki cukru pudru, ½ łyżeczki gorzkiego kakao, 1 łyżkę wody i 10 kropli aromatu rumowego lub migdałowego. Składniki miksuj przez kilka minut. Jeśli lukier będzie za rzadki, dosypuj więcej cukru pudru, jeśli będzie za gęsty, dolewaj po kilka kropelek wody. Gotowy lukier przełóż łyżeczką do szprycy i wyciśnij go w miejsce klejenia piernikowym ścianek.

Ostrożnie złóż ze sobą wszystkie ścianki. Dociśnij delikatnie, żeby pierniki dobrze się skleiły. Możesz do środka lampionu wstawić szklankę o średnicy podobnej do przekątnej piernikowej podłogi. Szklanka ułatwi Ci formowanie lampionu. Zostaw całość na kilka godzin, aby lukier stężał. Potem wystarczy wstawić do środka świeczkę-podgrzewacz.

Piernikowy lampion gotowy. Będzie piękną i nastrojową ozdobą świątecznego stołu. Musisz tylko pilnować, żeby zbyt szybko nie został zjedzony.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu