Wiosna to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Już wczesną wiosną należy zaplanować uprawę warzyw, kwiatów, krzewów i drzew. W zależności od tego ile włożymy pracy w ogród wiosną, tak będzie prezentował się przez cały następny rok.
moje prace na rabatce
Dziś właśnie postanowiłam porządkować moje grządki. Oto jedna z nich przed i po pracy.
Warzywnik.
Gdy tylko ziemia rozmarznie, a gleba się nie klei przystępujemy do spulchniania grządek. Na zagonki rozkładamy rozłożony obornik lub kompost, ewentualnie rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe i niezbyt głęboko przekopujemy glebę.
Pod koniec marca wysiewamy wprost do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury:bób, groch,groszek cukrowy, rzodkiewka, wczesna marchew, szpinak, pietruszka i cebula, koper, sałata masłowa oraz krucha. Zagonki dobrze jest nakryć folią ogrodową lub lekką agrowłóniną. Sprzyja to podniesieniu temperatury gleby i osłania młode roślinki przed wiatrem, co przyśpiesza wzrastanie roślinek nawet o dwa trzy tygodnie. Chroni również zagonek przed samosiewem chwastów.
Listki marchewki pojawiają się dopiero po trzech tygodniach, warto więc nasiona marchwi zmieszać z nasionami kopru lub trybuli. Zioła kiełkują wcześniej i będą wyznaczać rządki. Będziemy mieli możliwośc łatwiejszego plewienia, bez wyrywania marchewki.
Groszek cukrowy siejemy gdy tylko ziemia podeschnie, gdyż późne wysianie, gdy dni staja się dłuższe powoduje słabsze kwitnienie i mniejsze plony.
Sałatę liściowa i głowiastą najłatwiej uprawiać z flancy kupionych w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy o codziennym przeglądaniu sałaty czy nie żerują na niej ślimaki. Dobrą ochroną przed ślimakami jest rozsypanie piasku wokół sałaty.
Czerwone buraczki najsmaczniejsze są gdy bulwy korzeniowe osiągną kilka centymetrów. W okresie wzrostu i tworzenia się bulwy, ziemię zraszamy rozcieńczona gnojówką z pokrzyw lub zasilamy nawozem bogatym w potas.
Gdy mamy już szczypiorek, cebulę siedmiolatkę z lat ubiegłych możemy w tym czasie podzielić kępy na mniejsze. Rozsada daje bardzo dobre efekty uprawowe i jest łatwa do wykonania. Wykopujemy całą kępę, otrzepujemy nadmiar ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kępek po czym tak rozdzielone wsadzamy do ziemi. Pamiętajmy o podlaniu świeżo posadzonych roślin.
Krzewy ozdobne
Nadszedł czas aby zadbać o wygląd krzewów ozdobnych. Wiosną przycinamy te, które kwitną latem : pięciornik, dziurawiec, budleję Dawida, hibiskusa, niskie odmiany tawuły japońskiej, barbulę i hortensję. Krzewy te przycinamy nisko nad ziemią, na wysokość 2-3 oczek. Wytworzą one długie młode pędy, które w lipcu i sierpniu pokryją się mnóstwem kwiatów. Z wszystkich krzewów usuwamy pędy przemarznięte, chore lub krzyżujące się. Cięcia wykonujemy ostrym sekatorem lub piłką, aby rany które powstana miały jak najmniejszą powierzchnię i były gładkie. Duże rany dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą.
Cięcie hortensji.
Hortensje to krzewy bardzo specyficzne. Cięcie wykonuje się w zależności od odmiany krzewu.
Hortensja ogrodowa, dębolistna i piłkowana wytwarza zalążki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie, dlatego cięcie musimy ograniczyć tylko do usunięcia przekwitniętych ubiegłorocznych kwiatostanów.
Hortensje krzewiastą i bukietową tniemy silnie, na wysokość 2-3 oczek, ponieważ te odmiany kwitną na pędach młodych, wyrośniętych w roku cięcia.
Nie tniemy krzewów kwitnących wiosną.
Krzewy te kwitną na pędach ubiegłorocznych, dlatego cięcie pozbawiłoby je dużej ilości pięknych kwiatów. Cięcie tych krzewów pozostawmy do czasu, aż rośliny przekwitną. Są to między innymi: Forsycja, żylistek, jaśminowiec, kolkwicja, złotlin,pęcherznica, krzewuszka, tawuły kwitnące latem.
Krzewy te kwitną najlepiej na pędach jedno i dwuletnich. Na starszych pędach kwitnienie jest dużo słabsze,dlatego dobrze jest starsze pędy wyciąć przy ziemi, a koronę przeswietlić wycinając pędy gęsto rosnące i krzyżujące się.
Kwiaty
wiosna:
Rabaty i kwietnik przekopujemy, nawozimy rozłożonym kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Grabimy ziemię. Odkrywamy zimowe przykrycia. Najlepiej robić to w dzień pochmurny, aby uchronić świeże roślinki przed ostrym wiosennym słońcem. Odkryte rośliny oczyszczamy ze wszystkich obumarłych i przemarzniętych części.
Letnie byliny:
Zanim zacznie się wzrost roślin możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: liliowce, funkie, płomyki, ostróżki, rudbekie. Po podziale karpy od razu sadzimy na nowe stanowisko i podlewamy.
.
Pod koniec marca możemy wysiewać wprost do gruntu nasiona odporne na wiosenne chłody: groszek pachnący, rezeda wonna, łubin ogrodowy, nagietek, wilec trójbarwny.
Już teraz powinniśmy zaplanować wygląd naszego ogrodu w lecie. W jasnym ciepłym miejscu w ustawionych skrzynkach wysiewamy rośliny jednoroczne, które zapewnią nam kwitnące dywany do późnej jesieni.Jeśli nie mamy miejsca aby samemy wysiać rośliny, w maju można kupić gotowe sadzonki.
Zaletą takiej rabaty jest niewątpliwie to, że co roku może ona wyglądać inaczej. Wadą to, że jest ona bardziej czasochłonna od rabat bylinowych.