Artykuły

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek - tradycja panująca od wieków jedzenia wszystkich słodkości zazwyczaj smażonych na tłuszczu, np. pączki, oponki, faworki itp. Tłusty czwartek jest symptomem rozpoczynających się Ostatków, czy tak zwanej Śledziówki. Sześć dni po nim jest we wtorek tzw. Śledzik, który przedzień Środy Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post 40-dniowy. Wiele wieków temu ludzie w Tłusty czwartek objadali się, w Śledzika tak samo. Natomiast już od Środy Popielcowej pościli bardzo mocno i jedli najczęściej żur i śledzia. Gdy Wielki Post się skończył zakopywali garnek z żurem i śledziem na znak obrzydzenia z częstego spożywania tych pokarmów. W Tłusty czwartek do dziś jemy dużo słodkości smażonych na tłuszczu, jednak najczęściej królują jedynie pączki i faworki. A oto przepisy na przysmaki smażone:

Pączki z różanym nadzieniem

Składniki;

Ciasto:

1 kg mąki

1 szklanka mleka

2 szklanki śmietany

1 1/2 szklanki cukru

1 kostka masła

15 jaj

40 g spirytusu

100 g drożdży

szczypta soli

tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)

cukier - puder do posypania

Konfitura z róży:

200 g płatków dzikiej róży

600 g cukru

1 cytryna

Przygotowanie:

Konfitura: Z płatków róży powycinać gorzkie żyłki. Tak przygotowane płatki sparzyć, nie wylewając wody. W pozostałej po sparzeniu wodzie rozpuścić cukier i w tym syropie smażyć płatkiróży przez ok. 30 min. Dodawać sok z cytryny, aż syrop osiągnie różową barwę.

Ciasto: Z mleka, 2 łyżek cukru, drożdży, oraz szklanki mąki przygotować zaczyn. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Resztę mąki przesiać. Oddzielić żółtka od białek iżółtka utzreć z resztą cukru na puch. Mąkę połączyć z zaczynem, śmietaną, spirytusem, solą, żółtkami utartymi z cukrem i rozpuszczonym masłem. Długo wyrabiać, aż ciasto zacznie odchodzić od ścian naczynia. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 1 cm, wyciąć szklanką okrągłe placuszki i nakładać na nie łyżeczkę konfitury z róży. Zlepić szczelnie górę i zostawić do wyrośnięcia. Smażyć partiami na gorącym tłuszczu po ok. 10 - 15 sztuk. Po usmażeni odsączyć nadmiar tłuszczu na jednorazowym ręczniku. Podawać obficie obsypane cukrem - pudrem.

Chrust (faworki)

Składniki:

200 g mąki

3 żółtka

szczypta soli

3 - 4 łyżki gęstej śmietany

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 kieliszek spirytusu

tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)

cukier - puder do posypania

Przygotowanie:

Mąkę zmieszać ze śmietaną, zrobić zagłębienie, dodać żółtka, szczyptę soli, proszek do pieczenia, wyrobić ciasto na jednolitą masę. Ciasto wałkować partiami, dosyć cienko. Krajać radełkiem na paski szerokości 3 cm, długości 15 cm. Każdy pasek przekrajać wzdłuż w środku na przestrzeni 5 - 6 cm i przewinąć. Smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, wyjąć, odsączyć na papierowym ręczniku, obsypać obficie cukrem - pudrem.

Róże karnawałowe

Składniki:

250 g mąki

2 żółtka

2 jaja

szczypta soli

1 łyżka cukru

1 łyżka masła

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 kieliszek spirytusu

tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)

cukier - puder do posypania

Przygotowanie:

Przesianą mąkę posiekać z masłem, dodać cukier, proszek do pieczenia, jaja, żółtka, szczyptę soli, spirytus, zarobić ciasto - początkowo wszystkie składniki mieszać nożem, następnie ręką wyrabiać ciasto, aż będzie jednolite i gładkie. Wałkować partiami dosyć cienko. Wykrawać 3 - 4 krążki różnej, ale dopasowanej wielkości. Pierwszy największy krążek powinien mieć średnicę 7 cm, drugi 6 cm, a trzeci 4 cm. Każdy krążek nadciąć radełkiem w 5 miejscach na obwodzie. Środek posmarować białkiem, składać według wielkości 3 krążki, w środku mocno przycisnąć, aby się dobrze zlepiły. Smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, wyciągać, nadmiar tłuszczu odsączyć na papierowym ręczniku, obsypać obficie cukrem - pudrem.

 

 

Artykuł udostępniony przez:

Grapcik
Przejdź do pełnej wersji serwisu