Artykuły

Uzdrawiająca moc jagód

Lipiec to miesiąc jagód. W zależności od pogody oraz rejonu drobne czarne kuleczki pojawiają się już w pierwszych dniach lipca lub dopiero w połowie lata. Wysoko w górach borówką czernicą można cieszyć się jeszcze w sierpniu. Choć zbieranie jest czasochłonne, warto wybrać się na spacer po te drogocenne dary lasu. Do litrowego wiaderka zmieści się około 60 dag jagód. Zbierajmy te najciemniejsze, najbardziej aromatyczne, z niedojrzałych, o niewielkich walorach smakowych, trudno jest oderwać twarde ogonki, które nieprzyjemnie żądlą nas w podniebienie podczas jedzenia. Starajmy się podczas zbiorów nie uszkodzić krzaczków. Listki, jeśli już wpadły do pojemniczka, najlepiej wybierać na bieżąco, choć później stosunkowo łatwo je wyjąć, zalewając owoce dużą ilością chłodnej wody. Większość zanieczyszczeń wypłynie do góry.

Nie zjadaj prosto z krzaczka
Zebrane jagody, podobnie jak poziomki, jeżyny czy leśne maliny należy myć przed spożyciem. Choć prosto z krzaczka smakują najlepiej, mogą stać się przyczyną trudnych do wykrycia chorób, między innymi groźnej bąblownicy. Do owoców bywają przyczepione niewidoczne dla oka ludzkiego jaja tasiemca. Połknięte, przedostają się przez przewód pokarmowy do krwi i rozprzestrzeniają na różne części ciała. Z jaja wylęga się larwa atakująca głównie wątrobę, płuca oraz mózg. Proces infekowania przebiega bardzo powoli, od kilku do kilkunastu lat i może być niezauważalny dla nosiciela pasożyta. Przed bąblownicą uchronić się łatwo - wystarczy pamiętać o dokładnym myciu owoców leśnych.

Dobroczynny wpływ jagód
Z jagód nie warto rezygnować. Ich spożywanie niesie bardzo wiele korzyści dla naszego organizmu. Poprawiają pamięć i zdolność uczenia się. Jedzone na surowo, a także w postaci dżemów i konfitur likwidują zaparcia, natomiast spożywane jako soki lub napar z suszonych owoców pomagają przy biegunkach. Picie jagodowego soku i naparu z suszu zaleca się podczas zatruć pokarmowych - dzięki dużej zawartości garbników uszczelniają błony śluzowe żołądka, neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii i spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Wykorzystuje się je również do wytwarzania leków uspokajających oraz syropów na kaszel. Suszonych liści jagód używa się do produkcji preparatów dla diabetyków (zawierają substancje działające podobnie jak insulina, regulując poziom cukru we krwi), a ekstrakty z jagód znajdują się w wielu preparatach okulistycznych. Każdy, kto spędza wiele godzin, pracując przy komputerze, powinien uczynić jagody stałym elementem diety.

Ze względu na obecność fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych, blokujących działanie enzymów przyczyniających się do powstawania niektórych nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby, jagody stosowane są w profilaktyce chorób nowotworowych. Dodatkowo kwas foliowy i egalowy chroni organizm kobiety przed rakiem macicy, a podczas ciąży wpływa na prawidłowy rozwój płodu w łonie matki.

Borówki amerykańskie oraz borówka czernica zawiera duże ilości przeciwuteniaczy niszczących wolne rodniki, czyli nieprawidłowo zbudowane atomy tlenu, będące ubocznym produktem przemiany materii. Efektem bezlitosnego działania wolnych rodników jest miażdżyca naczyń krwionośnych prowadząca do zawału serca lub udaru mózgu. Mogą też one poprzez zakłócanie mikrokrążenia w gałce ocznej przyczynić się do powstania zaćmy i zaburzeń w siatkówce oka. Trafiając do jądra komórkowego, wolne rodniki uszkadzają DNA i powodują zagrożenie chorobą nowotworową. To przez nie wiotczeje skóra i powstają zmarszczki. Dlatego jedzmy jagody jak najczęściej.

Dobroczynne działanie borówek doceniali już nasi przodkowie. Zanim wynaleziono antybiotyki, wiele chorób próbowano leczyć czarnymi jagodami. Stosowano je jako broń przeciwko zakażeniom, tyfusowi, polio, oraz pasożytom dziecięcego układu pokarmowego.


Przetwarzanie
Każdy wie, jak wspaniale smakują jagodzianki w lipcu. Borówki można również uczynić składnkiem farszu naleśników i pierogów, dodawać do placków i racuchów, mieszać z makaronem i śmietaną. Nadają się do tradycyjnych kompotów, konfitur, dżemów i musów, świetnych do smarowania tortowych placków. Jagody można także mrozić. Są odporne na działanie niskiej temperatury, doskonale zachowują kształt oraz walory smakowe. Świeże lub mrożone owoce warto wykorzystać do przygotowania pożywnych i pełnych witamin koktajli mlecznych, deserów, kisieli i galaretek.

Smaczne pomysły

Jagodowa Jogobana

1 dojrzały banan
3/4 szklanki umytych jagód
sok z limonki do smaku
ok. 150 g lejącego jogurtu naturalnego
cukier do smaku

Składniki umieść w wysokim naczyniu i dokładnie zmiksuj. Podawaj natychmiast po przyrządzeniu.

Jeśli trwa jeszcze sezon na truskawki, spróbuj przygotować Jagodową Truskobanę. Zmiksuj w podobnych proporcjach truskawki, jagody oraz banana z jogurtem bałkańskim, odrobiną cukru oraz sokiem z cytryny do smaku.


Naleśniki z serkiem waniliowym i jagodami

Usmaż naleśniki według ulubionego przepisu. Na każdy nałóż kilka łyżeczek homogenizowanego serka waniliowego, posyp umytymi jagodami, zwiń w rulon i oprósz cukrem pudrem.

Lodowe naleśniki z jagodami i bitą śmietaną


Usmaż naleśniki według ulubionego przepisu. Na każdy nałóż kilka łyżeczek lodów waniliowych, posyp umytymi jagodami, zwiń w rulon i udekoruj kleksem bitej śmietany.

Dzieci to lubią!

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu