Komentarze wystawione przez użytkownika pszubart

  • Komentarz do Zakwas na barszcz biały, żurek

    (autorstwa pszubart ) (2015-01-29 06:13)
    Pod pojęciem "zalewajki", rozumiem zupę ugotowaną na ziemniakach i włoszczyźnie, zagęszczoną potem zakwasem na żurek, doprawioną do smaku przyprawami.
    autor: pszubart
  • Komentarz do Zakwas na barszcz biały, żurek

    (autorstwa pszubart ) (2015-01-26 09:48)
    Ja całe życie robię zakwas (zaczyn) na żurek z mąki pszennej tortowej. Oczywiście zakwas z mąki żytniej jest tym oryginalnym zakwasem na żur, ale zwyklo się potocznie nazywać żurkiem zupę zrobioną na zakwasie z mąki pszennej. Zakwas z mąki pszennej jest zakwasem na barszcz biały czy zalewajkę. Żurek, chyba najczęściej kojarzy się z jakąkolwiek zupą ugotowaną na zakwasie z mąki. Barszcz biały określa się często jako żurek, a nie żur, a sam zakwas z mąki i wody określa się jako żur. Żurem jest też nazywana zupa ugotowana na zakwasie z mąki pszennej razowej. To trochę tak jak z pierogami leniwymi czy kluskami leniwymi, którym bliżej oczywiście do klusek, a zwane są potocznie pierogami, mimo, że nie zawierają w sobie farszu jak typowe pierogi.
    autor: pszubart
  • Komentarz do Serowiec jajko

    (autorstwa pszubart ) (2015-01-25 00:04)
    Jajka są w tym przepisie na serowiec (sernik) jedynym składnikiem wiążącym ser. W składzie jak widać nie ma mąki.
    autor: pszubart
  • Komentarz do Barszcz biały, żurek, zalewajka

    (autorstwa pszubart ) (2013-12-28 17:09)
    Różnice między barszczem białym, a żurkiem są płynne. Przyjmuje się jednak, że zakwas na barszcz biały robi się na mące pszennej, a na żurek na żytniej lub na pszennej razowej. Barszcz biały gotowany razem z białą kiełbasą i większą ilością przypraw (ostrzejszy w smaku) oraz serwowany z jajkiem na twardo niekiedy również nazywa się żurkiem. Z dodatkiem większej ilości śmietany i łagodniejszy w smaku nazywa się barszczem białym. Generalnie żurek powinien być ostrzejszy w smaku z małą ilością śmietany, a barszcz biały powinien być dosyć łagodny w smaku z większą ilością śmietany. Dlatego w nazwie przepisu umieściłem dwie nazwy tej zupy.
    autor: pszubart
  • Komentarz do Focaccia/pizza - ciasto na focaccię/pizzę

    (autorstwa pszubart ) (2013-11-20 13:35)

    Oczywiście, tak jak w przepisie. 

    autor: pszubart
  • Komentarz do Cebularze z Lublina

    (autorstwa łasica ) (2008-09-02 15:39)
    Przepis na przygotowanie cebuli na cebularze lubelskie.
    Składniki: 1 łyżka czubata maku, 2 duże cebule pokrojone w gruba kostkę, 2 łyżki oleju, szczypta soli.
    Wykonanie: Cebulę do cebularzy należy przygotować na dzień lub dwa dni przed pieczeniem cebularzy. Pokrojoną w grubą kostkę cebulę wrzucić do wrzątku, chwilkę obgotować i odcedzić. Gorącą cebulę wrzucić do słoika, posypać solą, makiem i dodać olej. Słoik zakręcić i wstrząsać, aby wszystko dokładnie się wymieszało. Po ostygnięciu słoik z cebulą wstawić do lodówki. Dzięki temu cebula do cebularzy jest miękka, słodka i aromatyczna.
    autor: pszubart
Przejdź do pełnej wersji serwisu