Przepisy

Chleb 4 ziarna pszenno żytni na zakwasie

  • Stopień trudności

    Średnio trudny

Składniki:

Zaczyn:

4-5 łyżek zakwasu żytniego, żytnio-razowego lub razowego

250ml wody letniej przegotowanej

250g mąki żytniej razowej typ 2000 lub nieco niższy

Ciasto chlebowe:

150ml wody letniej przegotowanej

400g mąki pszennej tortowej

3 łyżeczki soli (płaskie)

1-2 łyżeczki cukru muscavado

1 łyżka masła (w temperaturze pokojowej)

po 2 łyżki: ziaren słonecznika, dyni, siemienia lnianego i sezamu

Dodatkowo:

1 łyżka masła (w temperaturze pokojowej)

1/2 szkl ziaren słonecznika

Opis:

Zakwas, jeśli był przechowywany w lodówce, wyjmij, wymieszaj i odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce, aby pobudzić namnażanie drożdży. Następnie dokładnie połącz z 250ml wody i 250g mąki żytniej razowej. Przykryj i odstaw do podwojenia objętości na 6 do 10 godzin.

Z wyrośniętego zaczynu pobierz porcję na zakwas na następne pieczenie. Przykryj gazą niejałową i odstaw na 1 dobę, aby namnożyły się drożdże. Następnie przechowuj w lodówce. Zakwas można wykorzystać do pieczenia kolejnego chleba już po 3 dniach, ale raczej nie później niż po upływie 10 dni. Jeśli planujesz dłuższe przechowywanie zakwasu, dokarmiaj go mieszanką przegotowanej wody i mąki żytniej lub razowej.

Do zaczynu dodaj wszystkie składniki ciasta chlebowego oprócz ziaren. Wyrabiaj za pomocą robota kuchennego z dużym hakiem przez około 15-20 minut lub ręcznie przez około pół godziny. Do dość luźnego ciasta wsyp ziarna i wyrabiaj jeszcze kilka minut.

Długą blachę keksówkę lub dwie mniejsze podłużne foremki wysmaruj masłem, obsyp boki i dno warstwą ziaren słonecznika. Przyciśnij, aby się nie odkleiły. Przełóż ciasto do formy, pomagając sobie łyżką. Przykryj lnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia. Czas wyrastania może być różny w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, zwykle trwa to od 1 do 4 godzin. Jeśli w domu jest chłodno i nie masz ciepłego grzejnika, na którym można postawić blachę, przyspieszając wyrastanie chleba, wstaw foremki przykryte folią aluminiową do  piekarnika, ustaw temperaturę na 40 stopni i czekaj aż wyrośnie.

Gdy chleb niemal podwoi swą objętość i wyraźnie się wybrzuszy, ustaw temperaturę na 200 st. C i piecz przez 1 godzinę, pamiętając, aby po upływie około 20 minut otworzyć piekarnik i spryskać wierzch chleba wodą.

Aby skórka była chrupiąca, bochenek wystarczy wyjąć z blachy, ułożyć na kratce do góry nogami i dopiekać przez kolejne 5 minut.

Porcjuj po całkowitym ostudzeniu. Domowy chleb na zakwasie długo utrzymuje świeżość.

Przepis udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu