Przepisy

Chleb najprostszy wg ekkore

  • Stopień trudności

    Łatwy
  • Czas wykonania

    Długi
  • Ilość porcji

    1 porcja

Składniki:

To moja wersja tego przepisu http://wielkiezarcie.com/recipes/30031573
6 szklanek mąki pszennej najlepiej typ 650
3 szklanki letniej wody
2 - 2,5 łyżeczki soli


Wersja mieszana:
3 g drożdży świeżych
3 szklanki mąki pszennej typ 650 (może być i więcej - ale nie może być mniej)
 3 szklanki innej maki (razowa pszenna i żytnia, orkiszowa) - ważne, aby nigdy mąki żytniej nie było więcej niż szklanka
3 szklanki wody
2-2,5 łyżeczki soli
otręby, płatki, ziarno słonecznika, pestki dyni, siemię lniane

Naczynie żaroodporne z pokrywą 5 l lub garnek o średnicy 28 cm z pokrywką nadająca się do piekarnika, lub brytfanka owalna o podobnej pojemności.
Jeżeli mamy mniejsze naczynie - należy zmniejszyć proporcje ciasta, nie zmniejszając przy tym ilości drożdży.

pojemność szklanki nie ma większego znaczenia (czy 200 czy 250 czy 300 ml) - byle do odmierzania wody użyć tego samego naczynia co do mąki

Opis:

Do miski wrzucić wszystkie składniki.
 Za pierwszym razem warto zrobić z samej maki pszennej - aby wyczuć przepis.
Wymieszać łyżka do połączenia się składników - konsystencja ciasta nie ma większego znaczenia, także śmiało możemy dosypywać wszystkie dodatki (ziarenka, otręby, płatki) bez zwiększania ilości wody - byle ciasto dało się mieszać, jeżeli łyżka będzie miała problem z poruszaniem się  - bo nam się za bardzo od serca wsypało obręb dolać do pół szklanki wody i wymieszań.


Miskę nakryć, wstawić w miejsce o stałej temperaturze (u mnie piekarnik) na 18-24 godzin. Ciasto musi zdecydowanie urosnąć.
Wierzch masy posypać mąką - wyłożyć całość na posypaną mąka stolnicę lub deskę. 2 razy odgazować - tzn - rozpłaszczyć na desce ręką wyrzuconą kulę, złożyć jak kopertę, odwrócić na drugą stronę, powtórzyć czynności. Otrzymaną ponownie kulę włożyć do miski, łączeniami do dołu, oprószyć mąką. Zostawić do wyrośnięcia na trzy godziny.

Zamiast wykładać ciasto na deskę można sobie ułatwić - i kilka razy przegnieść ręką w misce, mniej potem sprzątania. Gdy ciasto ma luźniejszą konsystencję (nawet bardzo luźną) - dotyczy to chlebów z białej mąki - takie postępowanie jest nawet wskazane.

Po tym czasie rozgrzać piekarnika na maksymalną temperaturę. Włożyć do niego naczynie z pokrywką wysmarowane olejem. Nagrzać całość przez 15-20 minut. Zmniejszyć temperaturę do 200 stopni. Wyjąć naczynie, przełożyć do niego chleb, wybierajać całość z miski - resztki ciasta z brzegów miski wrzucić na górę bochenka. Nie ma potrzeby smarowania góry - ale można.

Zamknięte naczynie ponownie wstawić do piekarnika. Piec 40 minut. Po tym czasie otworzyć naczynie, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec jeszcze 15-20 minut. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej chrupiącą skórkę to po upieczeniu zostawić na jakieś 20-30 minut w wyłączonym piekarniku. Po tym czasie wyłożyć na kratkę - ważne - aby chleb nie dotykał podłoża - bo zwilgotnieje. Konsumować.

Chleb na zdjęciu to mieszanka mąki 650, mąki pszennej razowej pełnoziarnistej, mąki żytniej razowej oraz otrąb i płatków pszennych (tych ostatnich bardzo mało)
A tu biały
Ilustrowany kurs pieczenia tego chleba znajduje się w szkole gotowania http://wielkiezarcie.com/articles/30049270

Przepis udostępniony przez:

ekkore
Przejdź do pełnej wersji serwisu