Przepisy

Chleb pszenny graham z melasą

  • Stopień trudności

    Średnio trudny

Składniki:

Ciasto chlebowe:

6 łyżek zakwasu pszenno-żytniego (mąki typ 500 oraz 720)

ok. 450 ml letniej wody

150g mąki żytniej typ 2000

550g mąki pszennej graham typ 1350

2 płaskie łyżeczki soli

2 łyżki oliwy lub oleju

50g cukru melasowego

Dodatkowo:

2 łyżki margaryny

2/3 szkl otrębów

Opis:

To wymyślony na zasadzie radosnej twórczości przepis, który niemal spisałam na straty. Postanowiłam upiec nowy chleb na pszenno-żytnim leniwym, wiecznie głodnym mało kwaśnym w smaku zakwasie, licząc na to, że uzyskam delikatny smak ciasta o drobnej porowatej strukturze. Jednak surowe ciasto mimo cierpliwego wyrabiania nie wyrosło. Byłam przekonana, że pieczenie płaskiego bochenka nie ma najmniejszego sensu, jednak pod wpływem impulsu wstawiłam blaszkę do piekarnika. Po półtorej godzinie wyjęłam wspaniały pachnący, ciężki chleb przypominający w strukturze i smaku sprzedawane w niektórych piekarniach chleby wileńskie lub litewskie. Bez śladu zakalca, prawie niekwaśny i aromatyczny. Idealny do smalcu i żółtego wędzonego sera.

Zakwas na kilka do kilkunastu godzin przed przygotowaniem ciasta chlebowego ożywić (powinien być dokarmiony i mieć od 25 do 29 st. C).

Wszystkie składniki ciasta chlebowego przełożyć do misy i wyrabiać robotem ok. 15-20 minut.

Jeśli chcemy odłożyć z ciasta chlebowego porcję zakwasu na kolejny raz, powinniśmy najpierw wyrobić zakwas, oba rodzaje mąki oraz wodę, odłożyć porcję na zakwas, rozrzedzić ją letnią wodą i ewentualnie dokarmić mąką żytnią typ 2000, jeśli chcemy otrzymać silniejszy i bardziej kwaśny zakwas. Dopiero wówczas połączyć ciasto chlebowe z resztą składników.

Foremkę keksówką o wymiarach ok. 30x15cm wysmarować tłuszczem i wysypać cienką warstwą otrębów. Wlać dość gęste ciasto. Oszczędnie posypać wierzch otrębami. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia nawet na 10 godzin. Ciasto na pszennym zakwasie, w którym znajduje się zaledwie domieszka mocno oczyszczonej mąki żytniej rośnie bardzo wolno, czasem "rusza" dopiero w piekarniku.

Wstawić do zimnego piekarnika i piec 1,5 godziny w temp. 200 st. C w ustawieniu góra+dół. Kroić dopiero, gdy całkowicie wystygnie.

Przepis udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu