Jarmuż tradycyjny
-
Stopień trudności
Bardzo łatwy
Składniki:
Jarmuż to staropolski składnik diety.Jedno z najcenniejszych warzyw.Rośnie nawet pod sniegiem i jest wtedy najsmaczniejszy, bo przemrozony i zielony.Nie gubi , a wzmacnia swoje własciwości.Niektórzy sądzą, że jest lepszy od brokułów w swoich właściwościach i smaku.
1 kg jarmużu
150g boczku
2 duże ząbki czosnku, drobno posiekane
łyżka mąki
sól, pieprz
Opis:
Jarmuż drobno siekamy, pozbawiając go twardych części.Gotujemy w wodzie z solą ok 1/2 godziny.W tym czasie wysmażamy pokrojony w drobne słupki boczek.Skwarki odkładamy.
Jarmuż odcedzamy, siekamy. Wkładamy na patelnię z tłuszczem wysmażonym z boczku,Posypujemy pieprzem i posiekanym czosnkiem. Podgrzewamy go tak kilka minut.
Na reszcie tłuszczu przygotowujemy zasmażkę 1ego stopnia i dodajemy do potrawy, zageszczając ją w ten sposób.
Układamy go w piramidkę na talerzu, posypujemy skwarkami i podajemy z ziemniakami lub chlebem.
Jarmuż to kopalnia witamin i mikroelementów.Najlepszy jest w surówkach, ale jest dość twardy więc lepiej podawać go ugotowanym.Straci wtedy troche witamin, ale i tak będzie zdrowy.Mozna go gotować i polewać oliwą.
Jest znany w Polsce od królowej Bony, która przywiosła go do Polski.
Polecam, bo jest smaczny i zdrowy)
Fotka jarmużu zaczerpnięta z netu.Wstawiłam ją, żebyście widzieli, o jakie warzywo chodzi))
Cytat-
Jarmuż to warzywo kapustne, którego częścią jadalną są duże fryzowane liście. Jarmuż wytrzymuje bardzo niskie temperatury, nawet do minus 20C. Późną jesienią i wczesną zimą, jarmuż nabiera powabu, nęci swą wiosenną zielenią. Warzywo to dopiero przemarznięte staję się doskonałą jarzynką, jest smaczniejsze od świeżego, bo ma więcej cukru, a mniej goryczki.
Jarmuż jest bogaty w wapń, sporo witaminy C,ma trochę witaminy E, a także witaminy B6 i K. Ma dużo soli mineralnych, oprócz wapnia, magnezu, potasu, żelaza, fosforu, co stawia go w rzędzie warzyw polecanych dzieciom.