Przepisy

Moja wariacja nt. tortu Malakoff :)

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy
  • Czas wykonania

    Krótki
  • Ilość porcji

    8 porcji

Składniki:

- 500-600 g biszkoptów typu Savoiardi,
- 150 g cukru pudru,
- 6 żółtek,
- 200 g mielonych migdałów,
- 150 g mięciutkiego masła,
- ok. 0.5 l dobrego soku pomarańczowego,
- sok z cytryny,
- 750 ml śmietanki 36%,
- aromat pomarańczowy dobrej jakości !!! (a nie jakiś tam Delecty), jeśli nie mamy własnego to najlepiej upolować taki, jak dawniej bywały - w malutkich fioleczkach,

U mnie forma prostokątna 25x38 cm.

Opis:

Nie wiem, jak smakuje prawdziwy austriacki tort Malakoff. W większości polskich przepisów na niego jest budyń, w zagranicznych - nie widziałam budyniu. Bardzo fajna propozycja na świąteczny stół, szczególnie jeśli ktoś ma "dryg" i pięknie go ubierze śmietanką i np. brzoskwiniami, czy mandarynkami (ja mam dwie lewe ręce i zero wyobraźni). 
Oto moja wariacja na temat tortu Malakoff. Bajecznie prosty i szybki do zrobienia, tak dobry, że trudno się oprzeć i nie wziąć następnego kawałka. A zresztą... co ja tam będę gadała. Spróbujcie sami.

1. Żółtka ubijamy z cukrem pudrem na puszystą, białą masę. Dodajemy po kawałku mięciutkie masło i dokładnie miksujemy. (Jeżeli boimy się salmonelli, jajka przelewamy wrzątkiem)

2. Do masy dodajemy mielone migdały i aromat pomarańczowy, dokładnie mieszamy.

3. Mocno schłodzoną kremówkę ubijamy na sztywno (uwaga, żeby nie zrobić masła :)).

4. Ok. 2/3 ubitej śmietanki mieszamy delikatnie z masą żółtkową.

5. Sok pomarańczowy mieszamy z sokiem z cytryny. Dno blaszki wykładamy papierem do pieczenia. W soku moczymy krótko biszkopty i wykładamy nimi ściśle dno blaszki.

6. Na biszkopty wykładamy połowę masy.

7. Układamy drugą warstwę biszkoptów namoczonych w soku i przykrywamy je resztą masy.

8. Górę ciasta ja posmarowałam warstwą pozostałej bitej śmietany. Osoby uzdolnione mogą nią (śmietaną) ubrać tort i ozdobić delikatnymi owocami.

Smacznego życzę!

P.S. Masa na zdjęciach nie jest zważona - te grudeczki to mielone migdały. Parę zdjęć zrobiłam z fleszem, wtedy lepiej widać warstwę śmietanki na wierzchu. Albo i nie. :)

Przepis udostępniony przez:

Dżanina Fonda
Przejdź do pełnej wersji serwisu