Przepisy

Naleśniki z podwójną kurką albinoską

  • Stopień trudności

    Średnio trudny

Składniki:

Ciasto na naleśniki

400ml wody

2 jajka

135g mąki żytniej typ 720

2 łyżki oleju

1/4 łyżeczki soli morskiej drobnoziarnistej

Sos z podwójną kurką albinoską

200g filetu z kurczaka

1/2 łyżeczki soli morskiej drobnoziarnistej

1 gałązka świeżego rozmarynu lub 1/2 łyżeczki suszonego

2 łyżeczki soku z cytryny

2-3 łyżki oliwy

200g kurek

125ml śmietanki 18%

100g sera gorgonzolla lub 2 łyżki śmietankowego twarożku śniadaniowego

świeżo zmielony biały pieprz

Opis:

Śmieszna nazwa? Jak myślicie, skąd się wzięła? Wystarczy jeden rzut oka na składniki tego dania i tajemnica zostanie rozwikłana. Naleśniki z podwójną kurką albinoską udają się przez cały rok, najlepsze w sezonie kurkowym, ale można je też przygotować z mrożonych (wcześniej zblanszowanych) grzybów. Aby sos nabrał charakteru, wkruszamy do niego nieco sera gorgonzolla, jeśli planujemy podać go dzieciom, gorgonzollę zastępujemy łagodnym twarożkiem śniadaniowym.

Wszystkie składniki na naleśniki dokładnie zmiksuj. Ciasto odstaw na 15 minut, w tym czasie przygotuj sos.

Kurczaka pozbaw nieładnych części, pokrój w niedużą kostkę, oprósz solą, skrop cytryną i dokładnie obtocz w posiekanych listkach rozmarynu. Usmaż szybko na dużym ogniu na łyżce lub dwóch oliwy. Mięso odłóż na bok. Na rozgrzaną patelnię wlej łyżkę oliwy, wrzuć oczyszczone i opłukane pod bieżącą wodą kurki, podsmaż na niezbyt dużym ogniu, gdy zacznie wytwarzać się sos, zmniejsz temperaturę, oprósz grzyby solą i duś przez kilka minut. Dodaj piersi z kurczaka, duś do odparowania sosu. Gdy zostanie go niewiele, wlej śmietanę i zamieszaj. Sos śmietanowy szybko zgęstnieje, więc nie trzymaj go na ogniu zbyt długo. Wymieszaj z pokruszonym serem gorgonzolla lub ze śmietankowym serkiem śniadaniowym. Jeśli trzeba, dopraw do smaku solą, sokiem z cytryny i świeżo zmielonym białym pieprzem. Sos przykryj, żeby nie wystygł i usmaż naleśniki.

Rozgrzej patelnię do smażenia naleśników. Przed wlaniem porcji ciasta na patelnię przemieszaj je dokładnie - w ten sposób pozbędziesz się piany, która powstała podczas gdy ciasto odpoczywało i gęstniało. Jeśli zapomniesz o każdorazowym intensywnym mieszaniu ciasta, w naleśnikach mogą powstawać podczas smażenia liczne pęcherzyki powietrza, które popękają, pozostawiając mało estetyczne dziurki. Ostrożnie przewracaj naleśniki na drugą stronę, są bardzo delikatnie i łatwo je rozerwać.

Na rumiane gorące naleśniki nakładaj porcje ciepłego sosu i natychmiast podawaj - najlepiej udekorowane świeżym rozmarynem, lub świeżymi listkami innych ziół.

Przepis udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu