Komentarze do przepisu

Skomentuj Wróć do przepisu "Ogórki królewskie Mari wg ekkore"

irmaa (2010-08-23 12:48)

sprawdziłam przepis, ogórki wyszły dobre, ale zdecydowanie za mocno octowe. Posmak octu zostaje w ustach jeszcze na długo i na przyszłość zmniejszę jego ilość w zalewie.

miszka52 (2008-08-03 11:36)

Żeby cukinia zachowała kolor, dodaje się kurkumy. Po zasypaniu cukinii solą (można na noc) i następnym odcedzeniu, posypuje się cukinie kurkumą, żeby trochę koloru nabrały. Zalewę robię bez wody, żeby nie spłukiwała kurkumy. Zresztą tu jest ten "mój" przepis

dsm (2008-07-16 16:15)

Witajcie, ja zamiast chili, choc te zrobiłam też ,dodałam musztardy ( mieszkam blisko granicy wiec uzywam czeskiej, bo moim zdaniem jest duzo smaczniejsza od polskiej) tak z 2 łyżki stolowe i czekam na efekt.Zalewa była smaczna, zobaczymy jak ogórki

alidab (2007-08-17 22:20)

Nie miałam ogórków ale miałam cukinię i kabaczka i brak pomysłu . Tym to sposobem zrobiłam cukinię przy wykorzystaniu zalewy w/g Twojego pomysłu. Wprawdzie cukinia straciła na urodzie (nie wiem, co zrobić żeby zachowała po pasteryzacji swój piękny jasnożółty kolor...) ale w smaku...miodzio...:))) Pewnie jeszcze nie raz wykorzystam ten przepis - pikantny, wyrazisty smak uszlachetniony nutą miodową. Polecam !
       

ekkore (2007-07-31 15:40)

Przez przypadek wyszła mi nowa wersja ogórków. zabrakło zalewy miodowej, natomiast zostało od ogórków chili. Wymieszałam obie (tzn uzupełniłam do pełna w słoiku). I dla mnie to rewelacja - słodko - ostry smak. dzisiaj robię pełna porcję z tego przepisu plus łyżeczka chili.

Przejdź do pełnej wersji serwisu