Przepisy

Rosół po Hebdowsku

  • Stopień trudności

    Trudny
  • Czas wykonania

    Długi
  • Ilość porcji

    20 porcji

Składniki:

Składniki na rosół:

60-70 dag mięsa wołowego rosołowego

50- dag mięsa drobiowego

2 średnie marchewki

1 biała pietruszka

Kawałek selera

Por  (biała część)

½ cebuli

Mała gałązka lubczyku i zielonej pietruszki

Sól, wegeta do smaku

2,3  Kapelusze borowików (u mnie świeże)

Kilka suszonych borowików (z krajanki)

4l wody

Farsz do pierożków:

Mięso z rosołu zmielone przez maszynkę

1 Cebula

Olej rzepakowy do smażenia

1 papryczka chili posiekana drobno

Sól, pieprz do smaku

Ciasto:

50 dag mąki

2 jajka

Sól (szczypta)

Letnia woda ( szklanka)

Opis:

Zapewne zastanawiacie się dlaczego po Hebdowsku. Otóż w zeszłym tygodniu ze swoją drugą połową przypadkowo natrafiliśmy na tą miejscowość.  Jadłam tam rosół z pierożkami i borowikiem. Smak ciekawy, rosół nie przestaje być rosołem, a borowiki nadają mu delikatnego aromatu. Ważne jest, żeby nie przesadzić z ilością grzybów, bo wtedy pójdziemy bardziej w grzybową, a że wczoraj byliśmy na grzybach to postanowiłam zrobić swoją wersję tej wspaniałej zupy. Myślę, że z powodzeniem można go robić przez cały rok z suszonych grzybów. Należy jednak pamiętać, że są bardziej aromatyczne i trzeba ich dodać mniej.

Zapraszam do spróbowania i kulinarnych eksperymentów z grzybami w roli głównej.  


Rosół wykonanie:

Mięso gotować na małym ogniu pod przykryciem. Co jakiś czas ściągnąć szumowiny. Gdy mięso będzie miękkie (po ok 1,5 godz.)  dodajemy obrane warzywa: marchew, pietruszka, seler, solimy i  ewentualnie dodajemy wegety.   Gotujemy dalej ma małym ogniu do miękkości warzyw. Na końcu dodajemy lubczyk, pietruszkę i paloną na ogniu cebulę (najlepiej żeby miała suchą łupinę). Następnie wyciągamy mięso, warzywa,  zioła i dodajemy do rosołu grzyby. Jeśli używacie suszonych pamiętajcie, że należy je wcześniej wymoczyć (najlepiej 30 min w wrzątku).  Rosół gotujemy do miękkości grzybów. Przed podaniem kapelusze grzybów wyjąc i pokroić w kostkę. Podawać z pierożkami, marchewką i borowikami pokrojonymi w kostkę. Przed podaniem udekorować pietruszką.

Farsz do pierożków wykonanie:

Do zmielonego przez maszynkę mięsa  dodajemy cebulę, wcześniej pokrojoną w kostkę i usmażoną na oleju oraz papryczkę chili. Wszystkie składniki mieszamy, solimy i pieprzymy do smaku.

Ciasto do pierożków wykonanie:

Mąkę, jajka, sól, wymieszać, stopniowo dodawać letniej wody, aby składniki się połączyły zagnieść ciasto na pierożki . Ciasto nie może być twarde, ani za miękki. Ciasto cienko rozwałkować, wykrawać małe krążki. Na środku każdego ułożyć farsz, złożyć na pół i zlepić brzegi. W garnku zagotować wodę, lekko osolić. Gotować pierożki na małym ogniu (ok 2,3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię). Wyciągnąć łyżką cedzakową.

Podanie:

Pierożki ułożyć w talerzu, do środka dodać pokrojoną marchewkę, zalać rosołem na wierzchu posypać borowikami i udekorować pietruszką.

Smacznego

Przepis udostępniony przez:

aggusia35
Przejdź do pełnej wersji serwisu