Przepisy

Ślonski łobiod - kluski śląskie białe lub czarne, rolada i modro kapusta

  • Stopień trudności

    Średnio trudny
  • Czas wykonania

    Długi
  • Ilość porcji

    4 porcje

Składniki:

KLUSKI ŚLĄSKIE:
białe

3/4 części ziemniaków gotowanych
1/4 części mąki ziemniaczanej
czarne
2/4 części ziemniaków tartych surowych
1/4 części ziemniaków gotowanych
1/4 części mąki ziemniaczanej
ROLADA ŚLĄSKA:
schab, szynka wieprzowa lub udziec wołowy
boczek wędzony
cebula
musztarda lub chrzan
suszony czosnek
płaska łyżeczka kawy rozpuszczalnej
pieprz, sól

MODRO KAPUSTA
czerwona kapusta
cebula
boczek lub olej słonecznikowy
ocet lub sok z cytryny
cukier, sól
pieprz

Opis:

KLUSKI ŚLĄSKIE:
Gotujemy ziemniaki - ugotowane przeciskamy przez praskę. Łączymy z mąką w podanych proporcjach i ugniatamy na papkę. "Kulamy" kluski. Wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy do wypłynięcia.
Do czarnych klusek dodajemy ziemniaki starte na drobnej tarce po uprzednim odsączeniu. Wody z ziemniaków nie wylewamy tylko odstawiamy i czekamy, aż skorobia osiądzie - samą skrobię wrzucamy do ciasta kluskowego. Mieszamy w podanych proporcjach z gotowanymi ziemniakami i mąką.

ROLADA ŚLĄSKA:

Tworzymy farsz - mielimy boczek, dodajemy cebulkę pokrojoną w kosteczki, pieprz. Mięso w plastrach rozbijamy. Smarujemy mięso musztardą lub chrzanem. Nakładamy farsz - zwijamy rolady. Niektórzy dodają jeszcze ogórek kiszony, ale ja nie lubię - uważam, że psuje on smak rolady. Owijamy rolady nicią lub przekłuwamy wykałaczką, tak aby rolady się nie rozpadły. Kładziemy do rądla na rozgrzane sklarowane masło. Pieczemy najpierw od strony łączenia. Opiekamy z wielu stron. Na koniec dodajemy cebulki - złocimy i podlewamy wodą - solimy i dosypujemy odrobinę czosnku suszonego. Gotujemy do miękkości. Dodajemy łyżkę mąki pszennej rozrobionej z wodą (zagęstniamy sos według uznania - dolewając mieszamy, by nie powstały grudki). Na koniec dodajemy kawę i sporo pieprzu. Sos można przelać przez sito, aby był gładki. Ja przy dolaniu wody dodaję trochę rozmarynu i tymianku (ale to nie śląskie urozmaicenie). Niektórzy dodają również grzybów suszonych, ale ja nie przepadam.

MODRO KAPUSTA:
Szatkujemy kapustę. Gotujemy w małej ilości wody, aż lekko zmięknie. Do kapusty dodajemy cukier, sól, octu lub soku z cytryny wg uznania, cebulkę pokrojoną w kosteczki. Dolewamy oleju lub przesmażony boczek. Mieszamy i podajemy.

Przepis udostępniony przez:

MAGDAITYLE
Przejdź do pełnej wersji serwisu