Przepisy

Sushi (寿司 ) inspirowane Japonią..

  • Stopień trudności

    Średnio trudny

Składniki:

 

Skladniki podstawowe:

Gotowe arkusze wodorostow nori (Yaki Sushi Nori)

Pasta Wasabi

0.5 kg ryzu krotkoziarnistego (np. Nishiki- wedlug mnie i pani Japonki ze sklepu idealny do sushi)

Ocet ryzowy

Sos sojowy (np. Light Soy Sauce, firmy Amoy)

Mata bambusowa

Folia spozywcza do owiniecia maty (niezbedna przy Californian Roll)

 

Składniki nadzienia (wedlug uznania):

Ryby (np. surowy losos, ryba maslana, wedzona mkarela)-powinny być swieze. Pamiętajmy ze ryb słodkowodnych oraz węgorza nie powinno się jesc na surowo.

Paluszki krabowe (surimi)

Krewetki- najlepsze sa te średniej wielkości. Choc ja osobiście zawsze wybieram te malenkie.

Marchew gotowana

Surowy ogorek (Uwaga dokladnie myjemy, nie obieramy ze skorki i wyjmujemy pastki)

Marynowany bambus

Sezam

Awokado- powinno być dojrzale, jest wtedy najsmaczniejsze.  

Majonez

Marynowany imbir

Sol, pieprz, prazony sezam, majonez

Opis:

A wiec do dziela!

Podstawowa terminologia ktorej orientalne brzmienie rozpala wyobraznie i smak, bez ktorej nie wyobrazam sobie sushi. To, po prostu, cudnie jest znac!:)

Surimi- paluszki krabowe

Nori- arkusz/plat wodorostow

California roll (uramaki)- rodzaj sushi z ryzem na wierzchu i srodkiem z awokado, ogorkiem i miesem krabowym.

Uramaki- sushi z ryzem na wierzchu a nori (platem wodorostow) w srodku

Nigiri- ryba na wierzchu a koreczki ryzu w sroku. Powinny byc wielkosci jednego kesa;)

Maki- rolki sushi

Futomaki- rolki z 6-ma składnikami w srodku

Chumaki- rolki z 3 skladnikami składnikami w srodku

Hosomaki- z 2 skladnikami składnikami srodku

Wykonanie:

Ryz wypłukać kilkakrotnie dopoty woda nie będzie czysta i przejrzysta. Proces plukania wody i jej jakości sa bardzo wazne- zgodnie mowia o tym wszystkie przepisy. Na pol godziny zostawiamy ryz w wodzie. Nastepnie, dodajemy wode w stosunku 1:1/2 i gotujemy ok. 15 minut, mieszjac od czasu do czasu. Zostawiamy pod przykryciem do odparowania resztek wody oraz ostatecznego napęcznienia. W miedzyczsie przygotowujemy sos do ryzu..

Do garnka wrzucamy 8-9 lyzek octu ryzowego, 5-6 lyzek cukru i szczypte soli do smaku. Podgrzewamy na kuchence ale nie dopuszczamy do wrzenia. Sosem polewamy ugotowany ryz, delikatnie mieszając.

Studzimy ryz. Jest to bardzo wazne ponieważ cieply ryz może rozpuścić arkusze wodorostow. Nori (wodorosty) pod wpływem ciepla i wody robia się gumiaste i kleiste! Nie musze dodawac ze tego nalezy uniknąć;)

Zanim rozpoczniemy prawdziwa japonska ceremonie dokladnie myjemy rece i przygotowujemy sobie pojemnik z woda do obmywania rak. Mate bambusowa owijamy dokladnie i szczelnie w folie spozywcza. Jest to prosty sposób na unikniecie klejenia się ryzu do maty, oraz, ot po prostu, przedłużenia żywotności naszej maty. Na mate kładziemy arkusz wodorostow chropowata strona do gory. Na arkusz wykladamy cienka warstwe ryzu, przemywając rece woda w razie potrzeby. Ryz jest kleisty wiec może po jakims czasie dac się we znaki nawet najbardziej cierpliwym;) Zostawiamy ok. 5 cm długości z jednej strony arkusza, który będzie służył do zlepienia rolki. Krawędź nori (od strony nie pokrytej ryzem) smarujemy cienko pasta Wasabi. W polowie ryzu układamy nadzienie. Na koniec najważniejszy (niektórzy wcale nie słusznie mowia ze najtrudniejszy) moment, a mianowicie rolowanie bambusowa mata. Caly sekret tkwi w dosyc stanowczym docisku w każdym momencie zwijania rolki od samego początku az do konca. Na koniec podluzna rolke kroimy na polowe, powstale dwie rolki znow na polowe itd. Metoda krojenia „zawsze na pol” jest wazna przede wszystkim ze względu na przesuwanie się nadzienia bądź ryzu w trakcie krojenia rolki. Dlatego pamiętajmy – kroimy zawsze na polowe;)

Maki z ryzem na wierzchu i ryba w srodku:

Choc takie sa opinie.. Wcale nie takie trudne! Mata bambusowa , jednak, tutaj koniecznie owinieta folia spozywcza. Kładziemy ryc na ¾ arkusza nori. Odwracamy na druga strone i kładziemy ryzem do spodu na mate. Czesc nori bez ryzu powinna znajdowac się bliżej nas. Ta sama czesc nori będzie służyć do owiniecia składników nadzienia. Nadzienie układamy podłużnie na nori. Na koniec zawijamy przesuwając bambusowa mate tak jak przy zwykłych „makach”, dociskając cala rolke świadomie i stanowczo;).

Nigiri:

Niestety tej wersji makow jeszcze nie robiłam. Jednak jest to ponoc najszybsza i najlatwiejsza wersja makow. Zawijamy koreczek ryzu ryba np. surowym łososiem i już. Smarujemy rybe cienka warstewka Wasabi.

NAdzienie przyrzadzamy wg.uznania i fantazji :

California roll- ogorek (z wydrazonym srodkiem, pocięty w paseczki), awokado (tez w paseczki) paluszki krabowe i majonez. Mój ulubiony rodzaj makow. Na koniec posypujemy prazonym sezamem.

Ryba wedzona ogorek i awokado- bardzo smaczne, prawie tak jak kalifornijskie.

Imbir marynowany, marchew gotowana i pocieta w paseczki i ryba wedzona.

Losos surowy, awokado i ogrek

Pedy bambusa z ryba wedzona

Krewetki, awokado, majonez i salata

Gotowe rolki podajemy z sosem sojowym i zjadamy palcami lub paleczkami. Sushi to tradycyjna japonska potrawa jedzona na wiele sposobow ale zawsze z ryzem. Niestety jest dosyc praco- i czasochlonna ale gotowe maki sa naprawde pyszna i piekna zakaska. Trudno powiedziec z calym przekonaniem co bardziej kusi smak, czy walory estetyczne;). Ośmielę się jednak postawic znak równości. Jednak z cala pewnością sushi wcale nie jest az takie trudne do wykonania!

Zycze smacznego!:)

Acha! Przepraszam za brak polskich znakow i ewentualne bledy!

Przepis udostępniony przez:

slaveczka
Przejdź do pełnej wersji serwisu