Przepisy

Tarta niebezpiecznie słodka

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy
  • Czas wykonania

    Średni
  • Ilość porcji

    16 porcji

Składniki:

1/ na ciasto kruche:

200g mąki (najlepiej aby część to  była krupczatka)

100 g masła zimnego

50 g cukru pudru

jajo

 

2/ Masa kajmakowa o ulubionym smaku

 

3/ Na warstwę wierzchnią:

Dwie duże paczki herbatników

2-3 czekolady mleczne

2 łyżki masła

2 łyżki miodu

Opis:

Przesiać mąkę i cukier puder, dodać masło i siekać na drobne, szybko wyrobić, jeśli będzie za mało zwarte - dodać jajo (można samo żółtko) w razie potrzeby (jeśli ciasto okaże się za mokre a masło zacznie rozpuszczać się pod wpływem ciepła dłoni) dodać chłonną mąkę (pszenna lub ziemniaczana). Wyrobionym ciastem wykleić formę do tarty (dno i brzegi) wysmarowaną tłuszczem i obsypaną mąką. Nadmiar ciasta na brzegach ściąć nożem lub wałkiem, aby były równe. ciasto ponakłuwać gęsto widelcem Wyklejoną formę wstawić do lodówki na 30 -120 min. aby ciasto stwardniało i nie ześlizgiwało się z brzegów. Jeśli brak czasu na chłodzenie ciasta w lodówce, można na ciasto położyć folię aluminiową i wysypać po brzegi groch lub fasolę, aby ciasto było dobrze obciążone a brzegi nie ześlizgiwały się w czasie pieczenia.

Ciasto wkładamy wyłącznie do nagrzanego piekarnika (180 stopni) i pieczemy przez ok 25 min. Jeśli wybieramy wersję pieczenia bez chłodzenia, po ok 10-15 minutach usuwamy groch/fasolę i pieczemy ciasto już bez folii.

Po wyjęciu tarty z piekarnika, studzimy wypiek a następnie smarujemy ciasto warstwą kajmaku i wykładamy na wierzch masę przygotowaną w następujący sposób:

W kąpieli wodnej (w misce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą) rozpuszczamy czekoladę masło i miód mieszając aby połączyły się w jednolitą masę. Po rozpuszczeniu wsypujemy pokruszone drobno herbatniki i mieszamy.

Gotowe

Przepis udostępniony przez:

rudazebra
Przejdź do pełnej wersji serwisu