Tort Migdałowy
-
Stopień trudności
Średnio trudny
Składniki:
Torcik " na życzenie" dla mojej koleżanki Toni ;)
Biszkopt
- 5 jaj
- 2/3 szkl cukru (drobnego)
- 1/2 szkl mąki pszennej
- 1/2 szkl mąki ziemniaczanej
- 100 g wiórków migdałowych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- kilka kropli olejku migdałowego
- 2 łyżki wody
- 2 łyżki oleju
Dodatki
- 1 opakowanie kremu do tortu migdałowego (zamiennie budyń migdałowy ugotowany w 300 ml mleka, ostudzony i utarty z 150g masła na krem)
- 100 g wiórków migdałowych
- 250 ml mleka (3,6% tł.)
- 500 ml śmietany kremówki (mocno schłodzona)
- 1 puszka wiśni w zalewie (opcjonalnie)
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka żelatyny (rozpuszczona w 50 ml gorącej wody)
- 1/2 słoiczka dżemu (polecam jasny kolor - dowolny smak)
- 50g białej czekolady (startej na wiórki)
Likier / Poncz
- 250 ml wrzątku
- 1 łyżeczka olejku migdałowego
- 2 łyżeczki cukru pudru
- 2 łyżeczki spirytusu (opcjonalnie)
Świeże owoce - do dekoracji
Opis:
Tort Migdałowy
- Przygotuj jajka, oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę z 2/3 szkl cukru. Białko musi być ubite do tego stopnia, aby można było odwrócić naczynie do góry nogami.
- Do ubitych białek dodaj oddzielone żółtka, obie mąki, proszek do pieczenia, oraz wodę i olej, a także olejek aromatyczny i wiórki migdałowe (można dla efektu dodać barwnik, np. żółty).
- Całość zmiksuj na wolnych obrotach do połączenia składników.
- Tak przygotowane ciasto przełóż na tortownicę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Piecz przez 25-35 min w zależności od piekarnika w temperaturze 160 st. C dla termoobiegu lub 180 st. C dla tradycyjnego piekarnika (pamiętaj, że czas z termoobiegiem skraca się, dlatego należy sprawdzić biszkopt około 5 min. przed końcem jego pieczenia za pomocą patyczka, czy jest już wystarczająco upieczony).
- Gdy biszkopt jest upieczony, wyjmij go z piekarnika i 'upuść' na blat 2-3 razy, by uwolnić pęcherzyki powietrza, to zapobiegnie opadaniu biszkoptu.
- Wyjmij biszkopt z tortownicy i zdejmij papier ze spodu ciasta.
Przygotowanie tortu
- Wystudzony biszkopt podziel na trzy równe części, np. pomocą nitki (pętelki).
- Przygotuj bitą śmietanę, ubijając ją na sztywno z cukrem pudrem. Pod koniec ubijania dodaj wystudzoną, lekko tężejącą żelatynę. W oddzielnym naczyniu, przygotuj wedługg przepisu gotowy krem do tortów.
- Przyrządź poncz do nasączenia spodów, oraz rozmieszaj dżem tak, aby łatwo go rozprowadzić na spodach.
- Na paterze ustaw obręcz tortownicy. W obręczy ułóż jeden spód. Nasącz go ponczem, nałóż dżem i rozprowadź go równo na całej powierzchni spodu. Dżem pokryj 1/3 ilości bitej śmietany* po wierzchu posyp wiórkami migdałowymi.
- Na dolny spód pokryty dżemem oraz bitą śmietaną, nałóż środkowy. Nasącz go lekko ponczem. Ułóż na nim ozdobnie owoce, jeśli zdecydujesz się ich użyć (np. maliny, winogrono, truskawki, banany itp.), a na nie przygotowany krem (lub wystudzonym kremem budyniowym), następnie posyp ją wiórkami migdałowymi. Całość nakryj ostatnim (wierzchnim) spodem.
- Nasącz ostatni spód. Włóż paterę z tortem do lodówki na 15 min.
- Po 15 minutach wyjmij tort, zdejm delikatnie obręcz tortownicy. Tort pokryj bitą śmietaną zostawiając troszkę do dekoracji. Należy posmarować brzegi oraz wierzch tortu. Udekoruj go wg własnego :) uznania. Polecam wykonanie ozdób z białej czekolady lub z wiórków zrobionych z białej czekolady.
- Brzegi tortu możesz obsypać okruszkami z ciasta, lub wiórkami zarówno kokosowymi. Oczywiście nikt tego nie wymaga, gdyż obecnie jest w modzie, ozdobić je tak jak tort (bitą śmietaną) :).
Dekorację wykonałam wyłącznie z bitej śmietany oraz czekolady :) Cover jest zrobiony z kremu budyniowego o smaku migdałowym.
Przygotowanie ciasta: 10 min.
Piecznie: 25 - 35 min.
Dekoracja: około 60 min.
Temp. piekarnika: 160st. (termo) - 180st.(tradycyj.)
Ilość: 12 porcji (tortownica 24cm); 18-20 porcji (26cm)
Autor: Corin