Twaróg do pierogów
-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
czas: 3 dni
koszt: tanio
Przepis nadesłany przez:
Irena
Opis:
Nie ma problemu w Polsce, ale w wielu krajach nie ma takiego twarogu, Włosi mają włoską ricottę albo "wiejski ser", oba bez kwasoty koniecznej do odpowiedniego smaku pierogów, a krótko mówiąc bez żadnej kwasoty i dla mnie te sery wcale nie mają smaku.
Polacy są wszędzie na świecie i może warto wiedzieć jak sobie z tym problemem poradzić.
***********************
Jak ja chcę robić pierogi, to muszę najpierw sama zrobić odpowiedni ser, bo tu (USA) go nie ma, ale na szczęście jest maślanka. Biorę 4 lub 5 kartonów maślanki -jak po pół litra karton albo 2 - 3 duże, jak po ok. litr na karton.
Zostawiam na jakieś 3 dni w pokojowej temperaturze, nabierze lepszego smaku i nic się nie stanie, bo zapieczętowane, choć można użyć od razu, jak kto chce.
Teraz biorę szeroki garnek, taki, aby wszystkie kartony się zmieściły na raz, wkładam coś na dno do izolacji, nawet można grubszą warstwę gazet, aby nie było bezpośredniego styku z gorącym dnem, otwieram kartony i wstawiam do garnka.
Nalewam wody prawie po brzeg garnka i stawiam na najmniejszym możliwie gazie, tak, aby woda się po malutku nagrzewała. To tak stoi do kilku godzin, trzeba pilnować, aby się woda nie zagotowała. Kartony są otwarte, więc po pewnym czasie widać, ze zaczyna się oddzielać serwatka na górze, i jak widać tylko serwatkę, to gotowe. Teraz wyjmuję te kartony, biorę inny garnek, który wstawiam do zlewu i na nim duży cedzak wyłożony cieniutką, lnianą ściereczką. Gazy, nawet złożonej kilkakrotnie nie polecam, bo sporo sera ucieknie. Teraz wylewam po kolei zawartość kartonów i jak serwatka odcieknie, to jest miejsce na następny karton i wszystko się zmieści na tym cedzaku. Jak chcę mieć tłusty, wyborowy ser, to teraz dodaje duże opakowanie śmietany i dobrze mieszam, ale można bez.
Ściereczkę należy ciasno zawiązać na serze i odwiesić nad zlewem do odcieknięcia reszty serwatki albo można ułożyć deseczkę w zlewie (lekko ukośnie) i na niej ser obciążony np. dużą butlą wody.
Musi postać, na drugi dzień ser ma właściwą konsystencję i jest bardzo pyszny, do pierogów, do sernika i do czegokolwiek. Serwatkę można użyć do napojów albo zupy, jak kto lubi, albo po prostu wylać.
Przepis nadesłany przez:
Irena