Przepisy

Zupa dyniowa krem z nutką imbiru

  • Stopień trudności

    Łatwy

Składniki:

Jedna mała dynia lub połowa dużej (około 800g obranej dynii)

1 duża cebula

2-3 ząbki czosnku

1 duży pomidor

2-3 duże ziemniaki

Oliwa z oliwek

Bulion: 2 duże marchwie, kawałek selera, dwa korzenie pietruszki, mięso drobiowe, 

Przyprawy: sól, pieprz, curry, ostra papryka czerwona, mielony imbir, liście laurowe

Ewentualnie groszek ptysiowy lub grzanki z chleba

Opis:

Jest to idealna zupa na chłodne, deszczowe, jesienne dni. Zupa jest bardzo aromatyczna i rozgrzewająca, poprawi nam nastrój gdy za oknem kałuże. 

Składniki na 4 porcje

Jeżeli mamy bulion rosołowy to mamy uproszczone zadanie, jeżeli nie to zabieramy się za jego przygotowanie. Do garnka wlewamy 1,5l wody, dodajemy dwie pokrojone marchwie, dwie pietruszki, kawałek selera, kawałek pora i mięso drobiowe (może być udko bądź skrzydełko). Do bulionu dodajemy jeszcze 2 listki laurowe, przyprawiamy pieprzem i solą. Możemy dorzucić jeszcze kostkę rosołową. Gotujemy około 25-30 min. Po ugotowaniu mięso, warzywa oraz liście laurowe wyjmujemy z bulionu. Nie wyrzucamy! Przydadzą się później. 

Zaczynamy od pokrojenia cebuli w drobną kostkę i zeszklenia jej na oliwie z oliwek. Do cebuli dodajemy przeciśnięty lub drobno pokrojony czosnek. Uważamy aby nie przypalić czosnku.

Dynię przekrawamy na pół, wydrążamy miąższ i usuwamy pestki. Następnie kroimy dynię na mniejsze części i obieramy ze skóry. Dynię kroimy w grubszą kostkę i dodajemy do cebuli i czosnku. Solimy i  chwilę podsmażamy. Dolewamy trochę bulionu do patelni i dusimy pod przykryciem. 

Gdy dynia trochę zmięknie przerzucamy zawartość patelni do garnka, dolewamy resztę bulionu, dorzucamy obrane ziemniaki pokrojone w kosteczke oraz pokrojonego, wcześniej oparzonego pomidora. Całość gotujemy aż do momentu gdy dynia i ziemniaki będą miękkie.  

Zupę zestawiamy z ognia, czekamy aż trochę ostygnie. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku, a następnie blendujemy na gładki krem. Dodajemy także curry, imbir i ostrą czerwoną paprykę. Zupa powinna być ostra, więc można dodać także trochę chilli. Z imbirem nie przesadzamy. Zupa powinna mieć aromat imbirowy i wyczuwalny imbirowy posmak. Curry nada zupie jeszcze ładniejszego koloru oraz ciekawego smaku. 

Zupę podajemy z groszkiem ptysiowym bądź z grzankami. Możemy także podawać z gęstą kwaśną śmietaną i zieloną pietruszką.

Smacznego!

Przepis udostępniony przez:

Sonicgala
Przejdź do pełnej wersji serwisu