Forum

Kuchenne porady

Problem z kremem budyniowym

  • Autor: anna36 Data: 2016-06-26 13:26:52

    Witam. Mam problem z konsystencją kremu budyniowego do ciast. Robię go od wielu lat i wszystko było w porządku.
    W ostatnim czasie zauważyłam, że masa która po zrobieniu jest jak najbardziej ok, po schłodzeniu w lodówce rozwarstwia się i w ciastach i tortach wygląda bardzo nieestetycznie. 
    Co może być przyczyną i co mogę źle robić? Może ktoś ma pomysł? Będę wdzięczna za radę.

  • Autor: megi65 Data: 2016-06-26 14:40:11

    Otóż przyczyn może być wiele .. jednak stawiam na jakość tłuszczu - dużo wody .
    Nie wiem co używasz  masło czy jakiś tłuszcz roślinny . Zdecydowanie polecam masło 82 %.
    Poza tym budyń robisz sama mieszankę mąki pszennej i ziemniaczanej czy gotowiec z torebusi .
    Budyń , budyniowi nie równy jeśli chodzi konsystencje po ugotowaniu .. ))

  • Autor: tingra Data: 2016-06-26 20:17:48

    No wlasnie jaka odpowiedz mozna dac na brak informacji??? Bo budyn nigdy nie moze byc zimniejszy od masla przy laczeniu, bo jest duza roznica uzywanie gotowcow w porownaniu z wlasnym ....

  • Autor: Wkn Data: 2016-06-26 23:25:39

    No już Ci dziewczyny odpowiedziały.
    Jak połączysz zimny budyń z ciepłym masłem, masz kluski lub zwarzoną masę.
    Jak użyjesz budyniu marnej jakości, masz rozwarstwioną breję, co wodą podchodzi.
    Oba warianty przechodziłam, a jakże, człowiek stary a głupi i błędy co jakiś czas robi, tylko nie zawsze się do nich przyznaje... lipsrsealed2
    Najlepiej udają się masy z budyniu domowego, który gotujesz na bazie mleka, cukru, mąki kartoflanki i żółtek. Po całkowitym ostudzeniu i ewentualnym schłodzeniu w lodówce, ale wcześniejszym wyjęciu z niej, żeby doszedł do temperatury ok. 20 st. C takiej jak masło, najpierw ucierasz masło na puch - i ma to być porządne masło a nie byle co (powinno zrobić się puszyste, białe, i wyraźnie zwiększyć swoją objętość - miksowanie trochę trwa) łączysz je po łyżce z gęstym budyniem. I masz pyszną, gładką, puszystą masę, która po schłodzeniu wywołuje ochy i achy gości. Tadam!
    Powodzenia :)

  • Autor: anna36 Data: 2016-06-27 01:03:57

    Używam tylko masła 82 %. Budyń gotuję sama - gęsty na bazie mleka, cukru, mąki kartoflanki i żółtek. Ucieram masło na puszystą masę i dodaję porcjami budyń o takiej temperaturze jak masło. Krem wychodzi gładki i puszysty. Rozwarstwienie widoczne jest dopiero, gdy schłodzi się w lodówce.

  • Autor: Wkn Data: 2016-06-27 08:53:12

    Kurza melodia, to strasznie dziwne to, co Ci się robi. Zobacz, to budynióweczki, które piekę od lat, mniej więcej raz w roku, krem z nich używam czasem i do innych wypieków, najczęściej tart budyniowych z owocami, które trzeba chłodzić w lodówie - nigdy jeszcze się nie rozwarstwił w lodówce.
    Może wilgoć od owoców. Może jakość mleka?
    Obawiam się, że musielibyśmy Ci na ręce patrzeć albo poprosić o nagranie filmiku jak robisz i potem zdjęcia po schłodzeniu kremu.

  • Autor: tingra Data: 2016-06-27 10:49:02

     Budyn powinien byc lekko cieplejszej temperatury niz dodawane maslo, mysle tez , ze moze sprobuj zmniejszyc ilosc mleka do budyniu. Mleko powinno byc pelnotluste . Ja na krem zawsze daje max 2/3 potrzebnej ilosci mleka do budyniu, czesto tylko polowe:)

  • Autor: Erarttis Data: 2016-09-02 11:15:17

    Też kiedyś robiłem z półtłustym mlekiem i niezbyt wyszedł dlatego dokładnie pełnotłuste mleko i wszystko się uda.

Przejdź do pełnej wersji serwisu