Forum

Gawędy o jedzeniu

Co w tym roku serwujemy w Święta???

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-16 21:39:05

    Kochani, pora się podzielić pomysłami na Świąteczny Stół. Ja powiem, wy powiedziecie, nikt nikogo nie skrytykuje, nikt się nie zdziwi, zachłyśniemy się zachwytem nad pomysłami innych i będzie do ********** miło!!! grin

    Nie zaczynając zdania od "więc" tylko od "nie" u mnie w tym roku:
    Po ociupince różnych śledzi: pierwsza ociupinka - śledzie z grzybami suszonymi, druga - śledzie w pomidorach z rodzynkami, trzecia - śledzie w salsie, czwarta - sałatka śledziowa by misia123 (ostatnio podejrzana w wątku... którym?)...; tołpyga w galarecie + sos tatarski, jak u babci...; karp smażony...; ryba po grecku...
    Sałatka jarzynowa i sałatka na dwa sposoby (moja).
    Pasztet, schab wg megi65 i takiż karczek - właśnie się marynuje, zobaczymy, jaki wyjdzie. Jałowcowa, myśliwska i takie tam pierdeluty. Po ociupince, oczywiście, no bo kto by się obżerał w Święta.
    Na cieplutko: gęś "luzaczka" faszerowana mięskiem mielonym + kaszą gryczaną + kapuchą kiszoną - debiut!...; flaki, bo Sens Mojej Egzystencji sobie zażyczył.
    Podobno.... 1,8 litra na łeb, wliczając Młodą, bo w/w Sens tak powiedział, "a w końcu w domu rządzi CHŁOP!" (cytat, nawet się nie zaśmieję, bo już się zsikałam)
    No i ciasta: słonecznik mój, milky way moje, sernik, piernik z kajmakiem, powidłami i gorzką czekoladą - jak u mojej babci... to na pewno. Poza tym chciałabym ale boję się: sernik z białą czekoladą i musem śliwkowym, seromakowiec na kruchym, tiramisu zamknięte w biszkopcie i Młoda (pod groźbą nienawiści aż po grób) zażyczyła sobie rafaello wg. mojej koleżanki. I bardzo bym chciała ciastka przez maszynkę wg przepisu staaaaarego mojej babci.
    To bym chciała a co wyjdzie... zobaczymy. Może coś ściągnę od was.
    Ps> A wszystko, łącznie z ciastami, będzie polane zasmażką i ozdobione pingwinkami z kuleczek mozarellowych, bo zakochałam się w nich na zabój!

    A teraz słucham was....


  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-16 21:53:09

    W Niedzielę się zastawię Dzanina i wyspowiadam się jak w kościele. Tymczasem będę szukać inspiracji. Aaaa orzechowe ciasto to na pewno już wiem:)

  • Autor: Bahati Data: 2015-12-16 21:56:41

    Sledzie: takie z rodzynkami i po japonsku(?!), losos pieczony z owocami, ryba po grecku
    sakatka jarzynowa i druga identyczna, tylko z szynka, bo 7 lat wojne mielismy o to, czy salatka z szynka czy nie, wiec w tym roku po prostu beda dwie. :) pierogi z kapista i grzybami, pierogi ruskie, barszcz czerowony z uszkami,paszteciki, lazania, bigos ( kapusta juz sie ukisila), pasztet, schab nadziewany, miesa rozniste, pieczone cala noc, muszle makaronowe nadziewane ricotta i szpiankiem, zapieczone w sosie pomidorowym z mozzarella, baklazany pieczone, zrazy, buleczki czosnkowe, pieczone ziemniaki.
    na slodko: brooklyn blackout sernik, napoleonka, tiramisu, piernik przekladany, miodownik, ciasto owocowe-rumowe przykryte kremem o smaku migdalowym, ciasteczka: z ricotty, snickerdoodles, pierniczki, 3 rodzaje cantucci. 
    Supli, algi w ciescie, deska wedlin i serow, takie tam...

    Poki co mam: ciasto na piernik i pierniczki na korytarzu, ciasto owocowe upieczone, kapuste ukiszona, sledzie kupione, cantucci upieczone, eggnog zrobiony. :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-16 22:01:33

    Poproszę przepis na sprawdzony Miodownik:)

  • Autor: ekkore Data: 2015-12-17 00:56:16

    Ja robię taki:

    http://wielkiezarcie.com/recipes/30007283

    Nam smakował, nigdy nie próbowałam znaleźć innego przepisu - piszę w czasie przeszłym, bo już dawno nie robiłam - serniki wygrywają

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-17 08:41:21

    Też czekam na polewę. :)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-16 22:30:24

    O, widzisz... o pasztecikach nie napisałam, ja głupia!
    A eggnogu po ile na łebka masz?

  • Autor: Bahati Data: 2015-12-16 22:37:24

    Z rozpedu po pol litra...  :)

  • Autor: pwyso Data: 2015-12-16 21:57:03

    Wigilia:
    barszcz czerwony za zakwasie, uszka z grzybami, fasola jaś z kompotem z suszu, żur na wywarze grzybowym z ziemniakami, łazanki z kapustą i grzybami, zupa rybna z łazankami, karp panierowany, kompot z suszu i chałki ... chef

    Obiad w I dzień:
    Zupa cebulowa lub rosół z uszkami ...
    Kluski śląskie, szynka pieczona w cynamonie i goździkach, sos pieczeniowy do szynki, kapusta czerwona z jabłkiem, surówka w pekińskiej,

    do tego
    śledzie w śmietanie, sałatka z panierowaną piersią z kurczaka i sałatka z porów, pieczony karczek i schab na zimno plus wędliny ...
    ryba po grecku, klopsiki panierowane ze śledzi w zalewie,

    z ciast:
    sernik, strucla drożdżowa z makiem i z kakao, miodownik o smaku piernikowym, makowiec z jabłkami ...

    no i
    czerwone i białe wino, whisky i co kto lubi innego i se przyniesie devilish

  • Autor: bea39 Data: 2015-12-16 22:08:25

    Generalnie grzybowa (:(, mama będzie)kluchy z makiem (mniam) karp ( mniaaaaaaaaaammmmmmmmmm) pierogi z kapustą, modra kapusta, kompot z suszu.Wiem,ze nie dwanaście ale nas 3 będzie.Ale chyba jeszce zrobię rybe po grecku i cos jeszcze :)

  • Autor: dorotaibasia Data: 2015-12-16 22:17:07

    W tym roku ubogo bo mało licznie przy stole
    -barszcz (Krakus chyba-bo zakwasowy glut w kiblu spłynął)
    -krem z grochu
    -zupa śliwkowa
    -zupa grzybowa-jesli jakas dobra dusza sie zlituje i podaruje mi suszone grzyby ;)
    -ryba po grecku
    -ryba po japonsku
    -śledzie w oleju
    -śledzie w sosie curry-musztardowym
    -pstrąg z piekarnika
    -dla smarkatej podobnie zrobiony łosoś
    -groch z kapustą
    w pierwszy dzień swiąt imprezuję więc idę na gotowe i w koncu ktos bedzie mnie obsługiwac ;)
    ze słodkosci bedzie piernik, pierniczki w ilosciach hurtowych, stollen
    poza tym bigos, galareta drobiowa, domowe wędliny, sałatka jarzynowa
    wiecej grzechów nie pamietam
    ale bardzo mi sie spodobały kule mielonowo-cebulowo-boczkowe wg misia123 wiec mozliwe ze popełnie na drugi dzień swiąt....albo zapodam golonki które leża w krainie wiecznej zmarzliny
    jakos brak mi weny, czasu i chyba chęci :( nigdy w życiu nie spędzałam Wigilii w tak okrojonym składzie....

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-16 22:34:17

    Proszę mi przypomnieć przepis na zupę śliwkową...

  • Autor: dorotaibasia Data: 2015-12-16 22:42:35

    Nie lubię ale robię bo dziecko przepada: 2 słoiki kompotu śliwkowego przelewam do gara, dorzucam kilka wędzonych ewentualnie suszonych śliwek, chwilę podgrzewam, dorzucam co mi przyjdzie do głowy-trochę rodzynek, trochę żurawiny...dosmaczam cukrem, cynamonem...na końcu zaciągam odrobiną kartoflanki rozrobioną w zimnej wodzie, tak żeby to nie był juz kompot, ale jeszcze nie kisiel...młoda jada to z makaronem

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-17 08:40:52

    Ok, dzięki. Ja dodam jeszcze śmietanę, bo u mnie tak się jada zupki owocówki.

  • Autor: almad Data: 2015-12-20 11:15:37

    a gdzie znajdę przepis na kule mielonowo-cebulowo-boczkowe wg misia123 (nie ma w przepisach)? brzmią bardzo ciekawie

  • Autor: dorotaibasia Data: 2015-12-20 15:29:29

    misia123 zamieścila fotki w watku obiadowym 16 grudnia, dokładniejszy opis kilka godzin później...próbowałam wkleić link ale komp dzis ze mną nie współpracuje...mam nadzieję ze znajdziesz :)

  • Autor: almad Data: 2015-12-20 16:52:13

    ślicznie dziękuję!

  • Autor: Rzymianka Data: 2015-12-16 23:10:35

    Śledzie moja rodzina je przed Wigilią  /na skromny obiad/, więc na kolację już nie podaję.

    Kolacja bardzo tradycyjna i bez obżarstwa - barszcz z uszkami, karp pieczony i w galarecie oraz  szczupak , ćwikła z chrzanem, surówka z kiszonej kapusty, kompot z suszu, kutia, kluski z makiem,
    kasza z suszonymi śliwkami. bułka drożdżowa -chałka do ryby.

    Ciasta: piernik staropolski, sacher, oraz makowiec z wiśniami, pierniczki i ciasteczka  maślane z cukrem.

    Mięso : kaczka pieczona z jabłkami /złota reneta/ , karczek pieczony wg Ojca Grande,

    Wędliny wędzone własnego wyrobu : baleron, kiełbasa domowa i filet z indyka .

    Dla urozmaicenia mogą być gęsie pipki, strogonof z serc indyczych i bigos.
    To by było na tyle. :)

  • Autor: ekkore Data: 2015-12-17 00:49:53

    My idziemy na gościnę.

    W mojej puli do przygotowania jest:
    - sałatka - będzie warstwowa z tuńczykiem (pod pierzynką)
    rolada szpinakowa z łososiem wędzonym
    makowiec
     sernik

    Zapodane będą:
    ryby na ciepło (nie wiem jakie)
    śledzie
    kapusta z grochem
    sernik w wersji amerykańskiej (bardzo słodki)

    Poza tym ze wspólnego lepienia uszka i ruskie (to dla mojej Młodej głównie, bo ona bardzo nie świąteczna jest).
    Co do barszczu jeszcze nie dogadałyśmy, zakwas gotowy jakby co.

    Co na Święta - nie bardzo mam pojęcie. Na pewno barszcz z uszkami w domu - to u mnie standardowa potrawa, nic innego może nie być, byle barszcz z uszkami był, przez dwa dni na okrągło.
    Pewnie kupię jakieś wędliny - mają rewelacyjne szynki wieprzowe i wołowiny na stoisku na wagę (takie pakowane w pudełka są okropne, oni większość słodzą)- takie jak z domowej wędzarni, wszelkie mięsa pieczone przy tym wysiadają. Do tego szynka parmeńska.
    jakaś sałatka, talerz serów, z moim ukochanym manchego w roli głównej. Sernik i makowiec.
    Żadnego obiadu, chcę nacieszyć się drobiazgami.

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-17 06:22:15

    Na bogato. A te śledzie wszystkie to sama robisz? Jeśli tak, to dawaj przepis na te z suszonymi grzybami (ładnie proszę :)) - śledziojady się u nas pojawiają, więc muszę lekko zdryfować w tym kierunku.
    U nas wigilia będzie skromna, pierwszy dzień świąt chyba bojkotujemy i kto wie, kto wie, może będzie flamenkuche, a może będziemy wyjadać resztki z wigilii - poczęstunek świąteczny przygotowuję dopiero na drugi dzień świąt i jeszcze się drapię w głowę, co by tu zrobić, żeby było w sam raz :)
    Na pewno będzie ppomarańczowy świąteczny placek! I chyba kisiel pomarańczowy też :)

  • Autor: agusia040675 Data: 2015-12-17 07:00:21

    U mnie na wigilię : kutia,barszcz czerwony z uszkami,kluski z makiem,ryba po grecku,karp smażony,ryba smażona dla tych co karpia nie jedzą,ryba w galarecie ,śledzie w oleju megi i z suszonymi grzybami ,na święta,udka kurczaka faszerowane,pierś kurzęca z pieczarkami w cieście francuskim,bigos,gołąbki(teściowa zrobi),sałatka z wędzonego kurczaka z ananasem,gyros i jeszcze chcę zrobić sałatkę z tortelini ala gyros którą znalazłam w necieciasta sernik z mlekiem w proszku,piernik,makowiec krucho -drożdżowy,ciasto truflowe z wiśniami,malinowa delicja,ciasteczka niemieckie,pierniczki na ziemniakach

  • Autor: reniutka1 Data: 2015-12-17 14:56:03

    możesz napisać z jakiego przepisu robisz sernik z mlekiem w proszku?

  • Autor: agusia040675 Data: 2015-12-17 17:09:25

    przepis mam w zeszycie mogę przesłać jeśli chcesz

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-17 17:26:31

    A dasz na forum? Też jestem ciekawa bardzo tego przepisu - możesz nawet wrzucić fotę tej kartki :)

  • Autor: agusia040675 Data: 2015-12-17 18:06:42

    dodałam przepis na WŻ 

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-17 19:11:06

    Widziałam, dziękuję! :) Byłam ciekawe, ile tego mleka w proszku dodaje się do sernika, i całkiem sporo, 3/4 szkl :)

  • Autor: Herbaciana Data: 2015-12-17 07:48:36

    Dżani, a Ty nie jesteś przypadkiem matką mojej młodszej. Ona za kuleczki oddałaby nawet ukochane tiramisu.
    U mnie jak zwykle spęd, więc ilości potraw hurtowe. Śledzie w oleju, sosie śmietanowym z czosnkiem i z żurawiną. Karp pieczony z pieczarkami, smażony i w galarecie. Barszcz z uszkami, krokiety z grzybami i paszteciki z grzybami i kapustą. Kapusta z grzybami, grzyby w śmietanie, kluski drożdżowe z sokiem malinowym i kompot z suszu. Flaki, zupa serowa z pulpetami, faszerowana gęś pieczona, kurczaki pieczone z ziemniakami,rosół, schabowe kieszonki z serem i pieczarkami, zawijańce ze śliwką, sery i wędlina swojska. Sałatki z selerem konserwowym, kurczakiem wędzonym, zwykła jarzynowa i moja zemsta, czyli z krabami. Ciasta takie, które można zrobić wcześniej, czyli piernik staropolski, pierniczki, orzechowiec, sernik z jogurtów z sosem jagodowym na ciepło, keks, tiramisu i jeszcze jakieś z kremem, ale na razie pomysłu brak.
    Poza tym komu brak gości to z dziesięć sztuk mogę podrzucić. Reflektuje ktoś?devilish

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-17 08:48:47

    A zrób jej tiramisu z tymi kuleczkami. Niech ma!
    Herbaciana - w ilości potraw przebijasz chyba wszystkich.
    Ja gości biorę, zostawię ich ze zwierzakami a sama zjeżdżam do was, ok?

  • Autor: Herbaciana Data: 2015-12-17 19:55:56

    Wcale nie tak dużo. Weż pod uwagę, że w tym roku to oprócz wigilii jest jeszcze trzy dni, a niektórzy zostają do nowego roku, więc niech dojadają. Przyjeżdżajcie, nawet ze zwierzakami, bylebyście teściową wzięli.devilish Oczywiście moją.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-18 06:13:40

    Dużo w sensie różnorodności. A na teściowe możemy się wymienić. Moja jest "do rany przyłóż"...

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-17 12:52:48

    Noooo dobra, plany zweryfikowane i mam nadzieję, ostatecznie ustalone :)

    Będzie tak (rozkręcamy się w miarę upływu świątecznego czasu laugh)

    WIGILIA

    kolacja:

    Barszcz czerwony z uszkami

    Łosoś pieczony, frytki balsamiczne, mix sałat z sosem jogurtowym, surówka z marchewki

    deser:

    kisiel cytrusowo-imbirowy z bitą śmietaną

    1 DZIEŃ ŚWIĄT

    Śniadanie:

    musli świąteczne z jogurtem lub czeko-granola z mlekiem (dla małolatów)

    Obiad:

    barszcz z pieczonymi pierogami ze świeżej kapusty i grzybów

    Deser:

    pierożki gotowane z jabłkiem, żurawinami, cukrem, śmietaną i cynamonem

    Kolacja:

    dorsz w sosie korzenno warzywnym na zimno

    sałatka warzywna

    sałatka śledziowa

    schab gotowany w przyprawach (do sałatki)

    ślimak indyczy (pieczony z suszonymi pomidorami i świeżą bazylią lub pesto)

    a'la galantyna z kurczaka z rosołu z dodatkiem żelatyny

    pieczywo

    Ciasta:

    placek pomarańczowy

    pleśniak porzeczkowy

    orzechowiec

    sernik z białą czekoladą na ciemnym spodzie

    2 DZIEŃ ŚWIĄT

    Obiad

    Zupa:

    krem borowikowy z grzankami lub groszkiem ptysiowym

    2 danie:

    pyzy szpinakowe polane klarowanym masłem i okraszone cebulką (dla dzieci bez szpinaku, faszerowane samymi serami i cebulą, polane masłem)

    podudzia w sosie grzybowym z pieczoną papryką

    podane z ryżem lub ziemniaczane tłuczonymi z mlekiem i świeżo mielonym pieprzem

    sałata lodowa z jogurtem

    mizeria z jogurtem ze Strzałkowa i miodem

    ogórki kiszone

    wino białe

    Ciasta

    placek pomarańczowy

    pleśniak porzeczkowy

    orzechowiec

    sernik z białą czekoladą na ciemnym spodzie

    wino półsłodkie białe

    porto

    Kolacja

    barszcz z kiszonych buraków

    podany z pierożkami z soczewicą, cebulą, pieczarkami i serkiem

    matjasy w miodzie i cebuli

    dorsz w sosie korzenno warzywnym na zimno

    sałatka warzywno-śledziowa

    sałatka warzywna (dla nielubiących śledzi)

    schab gotowany w przyprawach

    ślimak indyczy (pieczony z suszonymi pomidorami i świeżą bazylią lub pesto)

    a'la galantyna z kurczaka z rosołu z dodatkiem żelatyny

    kabanosy i dojrzewająca szynka i baleron

    pieczywo

    wino czerwone wytrawne

  • Autor: rolnik Data: 2015-12-17 16:15:44

    U mnie skromnie: barszcz z uszkami, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami i oczywiście śledzie, kutia. Z ciast: prawie wszystkie ciasta beda  z orzechami włoskimi, ponieważ mam 5kg nałuskanych orzechów, pozostało zrobić ser na sernik. Jeśli chodzi o mięsa to będa wyroby z własnej świni, kaszanka, pasztetowa zrobione dzisiaj, w sobote będa kiełbasy i wędzonki.
    Jak pozwoli czas to wybiore sie do lasu na boczniaki, może jeszcze znajdę.

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-17 17:27:30

    To wcale nie jest skromnie, to jest pysznie!

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-17 19:00:12

    O ! Ja bym chciała tak skromnie smiley2

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-21 06:48:58

    Eeeee, plany planami a życie życiem. Jak zwykle mrówki mi po głowie wędrują i w rezultacie kombinuję co by czym zastąpić. Chyba będzie improwizacja w menu.
    Plany ustalone i zweryfikowane, hehe, dobre sobie :D To ja może po świętach napiszę, co było, zamiast przed świętami co będzie laugh4

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-21 13:32:52

    O widzisz tak jakbym siebie widziała laugh4

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-21 13:36:16

    No to chyba trzeba będzie "wątek korygujący" założyć... bo u mnie też jak w kalejdoskopie. :D

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-21 13:56:36

    Noooo myślałam,że to tylko ja taka niezdecydowana a tu więcej takich duszyczek :D

  • Autor: iwciaG Data: 2015-12-21 15:55:55

    Oj więcej, więcej....:D
    U mnie już ze dwa podejścia do tematu menu robiłam...tym bardziej, że niepewna była ilość zjadaczy:D

  • Autor: Bahati Data: 2015-12-21 23:07:59

    U mnie tak samo :)

  • Autor: as Data: 2015-12-17 17:43:02

    Na Wigilię; Barszcz z uszkami, zupa fasolowo grzybowa, kapusta z grochem, ryba smażona, pierogi ruskie, pierogi z kapustą, kompot wieloowocowy, piernik staropolski może kruche z ciasto makiem i  bezą.
    W pozostałe dni jedzenie z Wigilii.

    Piernik już upieczony i uszka pieczarkowe zrobione.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-18 06:14:58

    As a możesz we mnie rzucić przepisem na fasolowo-grzybową. Bo czuję, że zjadłabym...

  • Autor: as Data: 2015-12-18 15:54:19

    Robię z tego przepisu ale na bulionie warzywnym i bez jajka http://wielkiezarcie.com/recipes/30013786

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-19 17:48:48

    Dzięki wielkie. :)

  • Autor: iwett Data: 2015-12-23 09:14:51

    As to nie będzie żadnego mięsa ani wędliny?anxious

  • Autor: gabigold Data: 2015-12-17 18:55:18

    rolleyes U mnie będzie barszczyk, uszka z grzybami, kapusta z grzybami, osobno groch, każda naklada ile zechce,do tego zeimniaki bo młody nie zje bez nich nic, makówki, moczka jako żem sląsko dziołcha :D, tp musi być zawsze, karp smazony na maśle, sledzie w oleju, w smietanie, ryba po grecku, sałatka pod pierzynką (sledzie , buraczki, warstwowa), sałatka jarzynowa tradycyjna, z mięsa moze na 1 dzien swiąt to rolady wołowe , kluski i modro kapusta , nie ma opcji ,że nie zrobię, a tak to zjadamy wszystko co zostaje.Z ciast to sernik, Orfeusz bo moja rodzinka uwielbia, no i teraz odnalazłam ciasto z makiem .....itd autorka Manga, to wypróbuję chętnie.Mam całą masę pierniczków narobionych, aaaa byłabym zapomniała wczoraj zrobilam kilka pierników staropolskich, przełożyłam masa orzechową i powidłami z czekoladą, jeszcze tylko obleję go polewą czekoladową.Wiecej chyba nic, bo ileż mozna ...:)

  • Autor: renataz36 Data: 2015-12-17 19:09:05

    No to teraz ja... chyba też już wszystko zaplanowane

    Wigilia: zupa grzybowa z własnoręcznie ususzonych borowików, kluski z makiem i bakaliami, karp smażony MNIAM z chlebem lub chałką i kompot z suszu. A jak komuś jeszcze mało to drożdżowy makowiec w wykonaniu babci.

    Święta: dojadanie karpia (koniecznie), rolada z boczku, karczek pieczony w ziołach, szyneczka i swojska kiełbaska (zamówione od dobrego rzeźnika), szynka parmeńska (moje późne szczęście już zakupiło na targu w Milano), sałatka jarzynowa najzwyklejsza, sałatka ala grecka z oliwkami, śledzie z suszonymi grzybami "gajowego", śledzie w śmietanie (jogurcie) z czosnkiem, śledzie w oleju z cebulką.

    Ciasta na szczęście zamówione ale z domowego wypieku: sernik z czekoladą, biszkopt z bitą śmietaną i słonecznikiem oraz pijak z masą makową i "pijanymi" biszkoptami.

    Obiadowo: 1 dzień piersi z kurczaka z pieczarkami w cieście francuskim + surówka. 2 dzień uszka z barszczem (glumandy), rolady wołowe wg Mamy Różyczki i glazurowane marchewki

    No to chyba wszystko, zapisane, zatwierdzone przez męską część rodzinki (a jakie zadowolone minki że ho ho)

    Pozdrówka i WESOŁYCH ŚWIĄT

  • Autor: bajaderkaa Data: 2015-12-17 19:41:11

    PISZCIE jeszcze na ile osób....tego żarła tyle robicie................laugh4

  • Autor: iwett Data: 2015-12-17 19:56:48

    Baja...........no nie psuj menu!!!!

  • Autor: bajaderkaa Data: 2015-12-17 19:58:39

    Ciekawa jestem....i tyle:)))

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-18 06:17:36

    A co? Ty robisz i wysyłasz do Afryki biednym dzieciom? Czy raczej wspierasz je finansowo, może adoptujesz je na odległość? Bo jeśli tak, to wielki szacun!

  • Autor: madina99 Data: 2015-12-17 19:58:35

    U mnie na pewno barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i pierogi z kapustą i grzybami,ryba po grecku,śledzie pod pierzynką,karp smażony,filety rybne smażone.Na pewno będzie bigos,schab ze śliwką,karczek pieczony,ruloniki z mięsnym farszem,boczek pieczony.Szynki nie będzie.Z ciast na pewno piernik staropolski,sernik z musem czekoladowym,ciasto balowe i ciasteczka cappucino z białą czekoladą,bezowe z masą mleczną i czekoladowo-pomarańczowe. 

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-18 07:16:04

    Barszcz czerwony dla co niektórych z uszkami,zamiast pierogów poszłam na łatwiznę i w tym roku będą krokiety z kapustą,grzybami i pieczarkami, kapusta wigilijna pieczona z grzybkami,karp smażony obowiązkowo,rybka po grecku,ryba w brzoskwiniach,śledzie w oleju i po sułtańsku aaa i ziemniaki gotowane w całości.W pierwszy dzień świąt dojadanie wigilijnych potraw a drugi dzień jeszcze burza mózgu rolleyes5 No i jakieś 2 ciasta będą max.

  • Autor: Smosia Data: 2015-12-18 09:05:02

    Święta już walą do drzwi, a ja w lesie.
    Wszystko przez pogodę (bardziej wielkanocną niż wigilijną), więc troszku wielkanocnych jaj przemycę i schabu po sztygarsku i sernika, a dalej to jeszcze nie wiem, więc nie zaśmiecam tak szacownego i treściwego wątku.

    Aaa ciasteczka mam i to 2 rodzaje (stan na dzisiejszy poranek), czy będą na świątecznym stole ??? sie zobaczy ...

    Idę do kuchni szykować się do makowca jabcowego wg Makusi :))

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-18 09:18:07

    Jesteś w lesie, to przynajmniej świeżą choinkę przyniesiesz bucktooth

    Z ciasteczkami może być różnie - u mnie do wczoraj były pierniki, tak tak, były... trzeba napiec kolejnych...

  • Autor: Smosia Data: 2015-12-18 09:33:48

    Do lasu nie muszę chadzać, bo u nas choinek dostatek (najpiękniejsze jodły, szt. 2-ie). Już jesteśmy na etapie karczowania świerków (porosły jak szalone). I tak gąszcz okrutny wszędzie, niejeden las można by obdzielić krzaczorami i drzewami ...

    Coś wiem o Ciasteczkowych Potworkach (we mnie siedzi jeden wyjątkowo żarłoczny)...
    O dopiekaniu nie ma mowy, musiałby dołączyć do mnie cukiernik, w ostateczności dopiekę u Wedla (czy jak tam teraz pierniczki zwą - niby po sąsiedzku, ale nie znam nazwy - coś na M).

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-18 09:46:27

    A ja właśnie znalazłam przepis na kutię z pęczaku. I na pewno zrobię!!!!

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-18 09:52:15

    To smacznego bo u mnie takie jedzonka się nie sprawdzają undecided Znaczy chodzi o dania słodkie.

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-18 09:58:52

    U mnie też nie - tzn. uwielbiam je, ale muszę je jeść głównie sama :(

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-18 10:00:51

    U nas wszyscy nie jemy :(

  • Autor: as Data: 2015-12-18 19:38:47

    U nas nikt by nie zjadł. 

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-12-18 11:48:53

    A ja w życiu nie jadłam, to i czas spróbować.

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-18 11:56:33

    Powodzenia ! :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2015-12-18 12:21:53

    Gdzie przepis na kutię z pęczaku? zawsze robię z pszenicy, w tym roku chcę z pęczaku właśnie, ale przepisu na razie "niet". Będę wdzięczna, proszę...

  • Autor: Smosia Data: 2015-12-18 15:31:03

    A czy ewentualnie można poprosić najuprzejmniej jak się da, o recepturkę na sałatkę śledziową by Misia (Wielka), za zgodą utalentowanej nieprzeciętnie Autorki oczywiście.
    Skoro skardła talenta innym (w tym i mnie), to teraz niech podzieli się trocha z beztaleńciami (jak ja) .. i tutaj trzepot rzęs (wyliniałych ze starości i częstego przecierania oczu ze zdziwienia i niedowierzania kiedy oglądam zdjęcia by Misia).

    Ufff tom się napisała.
    Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby, termin obojętny, byle do środy przedwigilijnej tego roku. Tutaj już tylko uśmiech :))

  • Autor: Basialis Data: 2015-12-21 23:57:05

    U mnie na wigilie bedzie siedem doroslych i dwojka dzieciaczkow.Tesciowa mojej corki nie wie co to "garnek" nie mowiac juz o gotowaniu..................wygodna Niemka.Ja tradycyjnie zaserwuje pierogi z kapusta i grzybami,"ruskie",super barszcz, pierozki "Irenki", smazony panierowany karp, ryba po grecku, moje sledzie i "sledzie rewelki", dla dzieci kotleciki mielone z rybki +marchewka na cieplo.Salatke jarzynowa zrobi cora i ciacho z beza i malinami.Upieklam juz biszkopt, i jutro robie torcik Ferrero wg. izz..y.W pierwsz dzien swiat jemy co zostalo z wigili.Drugi dzien swiat .....piersi i udka z kaczki, z czerwona kapustka i z babka kartoflana....................ludzie ile mozna jesc?

    Dopisano 2015-12-22 0:10:54:

    Zupelnie zapomnialam o pasztecie, zimnych nozkachi innych wedlinach...............!

  • Autor: Smosia Data: 2015-12-22 08:41:33

    A te pierożki to której Irenki, bo nie Sikory (przeszukałam jej przepisy)?
    To gotowane czy pieczone (takie właśnie planuję na czwartek)?
    Jeśli można prosić o namiary lub podpowiedź chociaż?
    WŻ-etowa żebraczka przepisowa :))

  • Autor: Basialis Data: 2015-12-22 11:21:36

    Sorry, mialam na mysli paszteciki sa przepyszne. http://wielkiezarcie.com/recipes/30044060

  • Autor: Smosia Data: 2015-12-22 12:58:21

    Dzięki, te mam już w ulubionych i chyba na Sylwestra wreszcie je wypróbuję.
    Na wigilię nie mam czasu na testowanie nowych potraw, zawsze więcej czasu pochłaniają.
    Pozdrawiam i dziękuję :))

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-22 21:56:45

    Kochani!
    Ogarniam się i wreszcie mogę się pochwalić co wymyśliłam. Nic takiego wielkiego, bo jak pisałam czasu ostatnio mam niewiele, ale święta muszą być. Moje święta od kulinarnej strony wyglądają tak:
    Ciasta
    - Miodowiec z masą z kaszki mamy pierwszy raz robiłam ( juz gotowy)
    - Ciasto banty ( właśnie polewa się robi)
    - Tort orzechowy ( ciasto upieczone jutro masa)
    Mięsa:
    - Schab ze śliwką
    - Karkówka pieczona
    Inne
    - Bigos (zrobiony)
    - gołąbki z sosem borowikowym ( jutro,  sos w czwartek)
    - barszcz z uszkami (jutro)
    - pierogi z kapustą i grzybami ( zrobione zamrożone)
    - sałatka jarzynowa tradycyjna (czwartek)
    - do tego kupiłam wędliny, szynkę u miejscowego wędliniarza i schab taki jaki lubię.
    Nie ma wypasu tradycyjnie, ale i tak się cieszę, że to jakoś ogarniam.
    Na wigilie idziemy do teściowej, więc ryb i takich typowo wigilijnych poza barszczem nie robię. Pewnie mi coś tam jeszcze do głowy przyjdzie.


  • Autor: Wkn Data: 2015-12-22 22:00:32

    A gołąbki z sosem borowikowym z czym masz - z kaszą gryczaną, inną czy ryżem?

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-22 22:28:30

    Wkn zrobię z ryżem i mięsem, ale swego czasu robiłam w kaszą i grzybami i do tego sos i bardzo nam smakowało. Moje dzieciaki nie przepadają za grzybami w potrawach poza barszczem i uszkami, więc trochę się dostosowuję do nich. Gołąbki robię z kapusty włoskiej:)

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-22 22:31:46

    Ja kiedyś robiłam tartę z kaszą gryczaną i serkiem - pyszna była, więc i gołąbki z nią i sosem grzybowym, myślę, dobre by wyszły :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-22 22:45:14

    Ja właśnie robiłam z gryczaną prażoną. Do tego dałam grzybki i cebulkę na masełku podsmażoną + sos borowikowy. Pychota :) ale trzeba lubić kaszę. My lubimy :) Robiłam tez kaszę, chyba dawałam przepis na WZ z porem i śliwką wędzoną też była niezła:) i pewnie sprawdziłaby się jako farsz do takich postnych gołąbków.

  • Autor: Wkn Data: 2015-12-23 00:02:50

    A kapustę do tych gołąbków zwykłą czy włoską dajesz? Mnie by się włoska widziała :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-23 18:16:47

    Włoską :)

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-24 07:09:31

    Pyszne takie gołąbki i właśnie zastanawiałam się bo miałam zrobic w tym roku ale wygrała kapusta wigilijna smiley2

  • Autor: iwett Data: 2015-12-23 09:20:54

    aggusiu mi się własnie podoba takie coś np. wigilia u jednego albo zrzutkowa - każdy coś zrobi, przyniesie. Pierwszy dzień u drugiego a drugi odpoczywamy i dojadamy albo jeszcze u innego.

    Bo tak święta przeobrażają się w horror - padamy na pysk bo musi być rybna wigilia, potem w święta mięcha, ciasta........Do tego sprzątanie, zakupy, nerwówa i kłótnie.

    A tak spokojnie połowa roboty. Ty w Wigilię do teściowej więc ona szykuje. Ona do Ciebie w Święta więc też odpocznie.  

    Juz nie wspomnę o nadwyżkach, które potem musimy dojadać stare i już mało apetyczne........no ale przecież się nie wyrzuci.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-12-23 18:17:58

    Iwett ja jak widzę, że coś nie schodzi to do zamrażalnika.

  • Autor: as Data: 2015-12-23 21:14:38

    Ja ma luz w święta. Wigilię robię u taty. Przygotowuję potrawy ale wieczerza będzie u niego. Boże Narodzenie może u teściowej, a Szczepana znowu u taty ale wtedy pełno ludzi będzie. Samych dzieci może będzie 11 sztuk, a dorosłych chyba 15 sztuk. Nie będę mieć w domu żadnych gości. 

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-24 07:03:27

    Podziwiam Twojego tatę happy Ale zapewne potrawy dostarczą goście a tata tylko dyryguje guitarist

  • Autor: mggi63 Data: 2015-12-24 07:06:05

    Taki układ gosciny jest ok.

Przejdź do pełnej wersji serwisu