Forum

Kuchenne porady

Tołpyga

  • Autor: Herbaciana Data: 2017-12-18 16:06:43

    Kochani, koleżanka zaproponowała mi wyjazd do gospodarstwa hodowlanego po karpie i tołpygi, jednak nigdy nie miałam do czynienia z tymi drugimi, a z tego co wyczytałam w necie to zrozumiałam, że to ryba smaczna, ale nie do końca, ości ma dużo, ale mało. Proszę Was o doświadczenia z tą rybą, bo mam mentlik w głowie, a do świąt coraz bliżej.

  • Autor: megi65 Data: 2017-12-18 18:00:30

    No Koleżanko... ! Lepiej nie mogłaś trafić ..happy
    Przed paru dniami zakupiłam piękny kawałek fileta tołpygi ot tak w ciemno bez informacji z google wink2. Filet wyglądał przyzwoicie, świeży, biały, mięsisty. 
    Trafiłam na sztukę tylko z kilkoma większymi ościami i paroma mniejszymi, które podczas jedzenia pięknie odeszły z mięsa. 
    Dopiero na talerzu przypomniałam  sobie, że to rybka z rodziny karpiowatych . 
    Jest o wiele smaczniejsza, delikatniejsza (jak dla mnie) niż karp pozbawiona tego charakterystycznego smaku i zapachu .
    Tołpyga była gotowana na parze z dodatkiem ziół i nabrała wspaniałego smaku, bardzo syta.
    Polecam )))

  • Autor: iwciaG Data: 2017-12-18 18:00:38

    Jedyne z tą rybą doświadczenie, to wędziliśmy ją kiedyś, bo dość tłusta jest i taka nam smakowała ;))

  • Autor: quesadilla Data: 2017-12-28 13:35:21

    Jak wyglada cena w zakupie w porównaniu z karpiem?

  • Autor: Herbaciana Data: 2017-12-28 19:52:10

    Ja płaciłam za karpia 13zł za kilogram, a za tołpygę 10 zł, ale.to są ceny prosto z gospodarstwa. Smażona dla mnie smaczniejsza od karpia, tylko miała trochę grubą skórę, ale podsmażona na chrupko smakowała moim dzieciom.

  • Autor: Lea2 Data: 2017-12-19 00:29:53

    To bardzo dobra rybka, ale dość tłusta.  Od lat ją kupuję i polecam. I stwierdzam, że te mniejsze tołpygi mają sporo ości, natomiast większe lub całkiem duże osobniki mają mniej i do tego te ości są na tyle duże, że łatwo je można wyjąć nawet przed obróbką, a po również łatwo i szybko się je usuwa. :)

  • Autor: Herbaciana Data: 2017-12-19 06:14:17

    Dzięki wielkie!
    Piszecie, że dość tłusta, a google "mówi", że chudsza od karpia. Wierzę oczywiście Wam.A duża to taka ze dwa kilogramy? Chyba się skuszę.smiley

  • Autor: Lea2 Data: 2017-12-19 08:43:36

    Chodzi o to żeby płat tołpygi był jak największy i najszerszy, to wtedy filet ma tylko duże ości i jest ich niewiele. A jeżeli chodzi o tłuszcz, to wiadomo, że ten rybi, to jest taki innego rodzaju, co mi wcale nie przeszkadza, a wręcz dodaje smaczku w zależności od rodzaju potrawy. Zresztą sama się przekonasz i ocenisz, czy Ci taka rybka zasmakuje, jak ją kupisz. :)

  • Autor: Herbaciana Data: 2017-12-19 19:28:25

    Kupiona. Na razie pływa razem z karpiem. Miała ok. 2,5 kg. Ma być smażona. Zobaczymy jak nam będzie smakowała. Wielkie dzięki za informacje. Na Was jak zwykle można liczyć.kiss

Przejdź do pełnej wersji serwisu