Forum

Kuchenne porady

Ciasto z chrupiącą warstwą

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 18:25:33

    Kochane Żarłoczki, niedawno jadłam obłędny tort czekoladowy z pewnej cukierni, który miał pyszną chrupiącą warstwę. To coś chrupało między biszkoptem a masą, na ile zdołałam wypatrzeć, to takie drobne kakaowe kuleczki. 
    Chciałabym zrobić coś podobnego na przyjazd znajomych, jakieś "chrupiące" ciasto, nie koniecznie tort. Nie chodzi o spód, ani też o beziki w kremie, moze być warstwa 'sztywna' śmietana lub masa,  tylko z dodatkiem czegoś chrupiącego. Przeglądałam w necie przepisy, jest tam jakaś pralina, którą trzeba chłodzić w zamrażarce, ja nie mam takiej możliwości. Może macie pomysły na coś prostszego, żeby otrzymać efekt chrupkości?

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 18:31:20

    To pewnie kulki kukurydziane dla dzieci Chitos czy jak tam nazwane......:))
    To masz teraz sporo roboty i tort i znajomi .........zrób więcej torta to bedziesz miała spokój :)

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 18:41:09

    Dzięki Iwett, ale nie da rady. Znajomi będą szybciej niz tort, niestety. 
    Mogłabym upiec coś innego, ale ten chrupiący smak tak za mną chodzi, jakbym zrobiła coś takiego, to babce oko zbieleje wink2
    Obawiam sie, że chrupki kukurydziane namiękną od masy i efekt chrupania szlag trafi. Jeszcze posypane na wierzchu to moze by były ok, ale nie o to mi chodzi.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 18:45:54

    Wiesz co.........mam wrazenie , że już coś takiego tzn. zapytanie było.....
    Ale może dziewczyny będa pamiętały albo poszukaj bo wydaje mi sie , że o tej chrupkości było na forum.
    Chrupki moze byc karmel jak tort egipski ale to na pewno nie kuleczki :)

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 18:52:09

    Szukałam, znalazłam coś takiego 
    http://wielkiezarcie.com/forum/34029685 , ale też nikt nie dał oczekiwanej odpowiedzi.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 18:58:47

    Acha........wiesz co teraz mi sie coś przypomniało....
    Taki cwancyk w cukiernictwie......to pewnie też nie to ale na zaśke:
    Chłodzisz mocno warstwe kremu czy bitej śmietany.....musi byc mocno zimna a potem lejesz na to
    gorącą roztopioną czekolade. I ona jest wtedy chrupka no ale to nie kuleczki.
    Jak coś pokręciłam to mnie wyprostujcie bo ja dużo czytam ale mało robie :))

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 19:16:34

    Dzieki Iwett, że sie nie poddajesz, smiley ten pomysł, tez moze sie kiedyś przyda. Podejrzewam, że czekolada szybko zastyga na zimnej smietanie, a jak lejesz cieniutko, to moze chrupać, faktycznie.
    A propos chrupania, to nie musza być kuleczki. Akurat w tamtym pysznym torcie były, ale ja nie chcę odwzorowywać tamtego wypieku, tylko zrobić coś podobnego w smaku, z dodatkiem jakiejś chrupiacej warstwy.

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 20:06:30

    Na pewno bedzie chrupiace z grylazem.Ja co prawda oblepiam nim boki tortu, ale jestem sobie w stanie wyobrazic jako warstwe.Chrupanie gwarantowane.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 20:10:35

    To landrynki ?laugh2

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 20:16:25

    Nie iwet, to nie landrynki.To rozpuszczony cukier( moze byc z dodatkiem drobno pokrojonych wszelkich orzechow, ja tak robie.).Nalezy go wylac cieniutka warstwa na blaszke i po wystygnieciu rozbija sie na drobne kawaleczki(w zaleznosci do czego i jakie potrzebujesz)

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 20:21:12

    No to karmel ale taki jak do tortu egipskiego.

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 20:25:51

    Nie mam pojecia jaki jest tort egipski, ale na pewno nie jest to karamel.Karamel gotujesz z mleka.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 20:31:04

    Nieeee......karmel z mleka????
    Karmel ......rozpuszczasz cukier w garnku z łyzką wody do lekkiego zbrązowienia.....
    Ale z mlekiem ? Nie słyszałam.
    Aaa to może chodzi Ci o to jak sie w puszce gotuje mase krówkowa.?
    Eee juz sama nie wiem??? Nie bede się wymądrzac :)

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 20:37:24

    Puszka z mlekiem, to raczej masa kajmakowa czyli taka krówkowa bardziej laugh

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 20:34:29

    Iwett może mieć rację. Rzuć prosze okiem na ten Tort egipski bo może o to chodzi.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 20:41:02

    Przepis żywcem zerżniety z Moje Wypieki:

    http://www.mojewypieki.com/przepis/tort-egipski

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 20:45:53

    Masz rację, toczka w toczkę to samo. Powinno być podane źródło.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 20:50:41

    Jest jest w treści podane źródło więc ok.

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 20:53:43

    Faktycznie, zauważyłam. Zdjęcie jest inne, co wskazuje na to, ze tort był rzeczywiście zrobiony.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-05-18 06:04:25

    Basiu, z mleka to kajmak :)

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 20:30:26

    Basialis, a  mozesz podać dokładny przepis? Sama nazwa " grylaz" nic mi nie mówi. Please....

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 20:47:56

    Dokladny przepis?.....Dobre sobie!W Polsce moja sasiadka byla Pani robiaca torty na zamowienie.......podpatrzylam to od Niej.Robie na oko, bo to zadna filozofia.Tak jak juz napisalam siekam drobno orzechy(albo bez orzechow), do garczka wsypuje suchy cukier (szklanke, dwie tyle ile potrzebuje) i mieszam do calkowitwgo rozpuszczenia( wychodzi taki gesty brazowawy syrop).Potem wrzucam orzechy i szybciutko jak najciensza warstwe wylewam na blache.Tluczesz to potem na male kawalki.(jak calkowicie wystygnie, najlepiej przez sciereczke.....pryszcze)

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 20:50:31

    I to jest właśnie dokładny przepis! Bardzo dziękuję happy2  Czyli Iwett miała rację, to samo, co w torcie egipskim. A potem te potłuczone kawałki mieszasz z jakąś masą, prawda?

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 20:57:44

    Tak jak juz pisalam obkladam tym tort,z niczym nie mieszam i tez bym chyba na Twoim miejscu posypala to na jednej warstwie tortu.Sprobuj moze Ci bedzie smakowalo.

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 21:03:19

    Bezpośrednio na blat ciasta? Będzie się trzymać? 
    A Ty, jak sypiesz to po bokach, to one są posmarowane jakąś masą albo kremem chyba. I te kawałki  chrupią, nie miękną?

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 21:10:49

    Chrupia,nie miekna.Oczywiscie smaruje boki tortu cieniutka warstwa kremu, zeby sie to kupy trzymalo. Tobie tez bym tak poradzila(cienka warstwa),ale decyzja zalezy od Ciebie.Powodzenia.

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 21:17:01

    Dzięki, jesteś Wielka thumbsup

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 21:19:33

    A wiesz, mala jestem! Mam nadzieje, ze pomoglam i osiagniesz Twoj chrupiacy efekt.

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 21:17:36

    Ty kochana lepiej najpierw sprawdź czy znajomi mają zęby aby nie było zaskoczenia laugh4

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-12 21:29:27

    Iwett.... Posikałam się ze śmiechu czytając ten komentarz laugh4 Niezła jesteś. Tobie też dziękuję za pomoc, miałaś nosa z tym egipskim tortem..

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 21:33:23

    Nie ma sprawy.........piątalek sie należy laugh4

  • Autor: iwett Data: 2017-05-12 20:52:01

    No a gdzie to mleko?
    Acha bo już mi sie pokićkało .....to bez mleka ........pardom Basia:)

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 20:54:15

    iwet, karamel nie zastyga jest gesty.............a grylaz jest twardy i musisz go pokruszyc.

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 21:00:59

    Nie ma sprawy.

  • Autor: mariateresa Data: 2017-05-12 22:29:08

    Nie wiem czy się do czegoś przydam...
    ale u mnie na półkach w dzialę "do wypieków"  jest takie  coś  w słoiczkach,  grubośći  kaszy,  kolor ....  powiedzmy jasnej cegły ( laugh4 ) i nazywa się  KROKANT.  Na pewno nie rozmięka,  bo tym krokantem posypane są ciasta i torty z masą lub śmietaną,  jest chrupkie - ale nie kaleczy podniebienia i jest bardzo dobre.

    Sorry że nie wstawię linka,  ale jeśli zechcesz to wpisz w Google
    " co to jest  k r o k a n t "    i w wikipedii masz dokładnie wyjaśnione
    a dalej są przepisy jak to zrobić.   Myślę że to było to co jadłaś  -  oby !    

    Pozdrawiam !

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-12 23:00:10

    No, wlasnie ( u mnie tez jest, ale za drobny by chrupal)to jest to samo...............gotowiec,ale wlasny jest duzo lepszy.

  • Autor: mariateresa Data: 2017-05-12 23:16:59

    Basiu -  ja nie robiłam krokantu,  więc nie mam porównania który lepszy -  swój czy gotowiec -  ale to o czym piszę,  smakuje mi bardzo i żałuję że nie ma go na ciastku więcej .
    Krokant w słoiczku nie jest taki drobny -  no niech będzie ta gruba kasza (perłowa ?)
    ale wygląda na to,  że piszemy o tym samym.

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 06:06:25

    Bardzo dziękuję Mariotereso, to też jest świetny pomysł. Bardzo podobny do tego, co podała Basialis tylko w drobniejszej wersji.  Mamy to nawet na WŻ,  przepis Dorotaxx 

    To, co chrupało w torciku, to były drobne kuleczki, wielkości grubej kaszy, podobnie jak krokant, ale z jakiegoś waflowego ciasta chyba, czy coś. Na pewno w cukierniach mają takie gotowe posypki, coś w rodzaju chrupek, co będzie trudno dostępne w normalnej sprzedaży.

  • Autor: mariateresa Data: 2017-05-13 10:29:30

    Nie miałam pojęcia  że już od 9 lat na WŻ jest krokant.

    To o czym piszę  (gotowe w słoiczkach)   to ani migdał ani drobinki orzecha  -  to jest  jakaś  słociutka  chrupka  w cukrowej osłonce  nie przepuszczającej wilgoci z kremu,  dlatego nie rozmięka.

    Bonieś -  mówiąc żartem -  w torcie który jadłaś,  gwiezdny  pył  to nie był -  to było coś bardzo prostego  a maszyna (?)  robi to w kształcie  kulek.

    ja zrobiłabym próbę -  pokruszyłabym kawałek  wafelka i wymierszała z łyżeczką  masła -  i zobaczysz co się z tym stanie przez noc.  Moim zdaniem będzie chrupkie  -  jak gotowe wafelki z masą  co leżą w sklepie rok.
    -  gdzieś tu chyba widziałam w przepisie krem z kruszonymi wafelkami o smaku czekoladowym

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 13:07:26

    I to jest to Mariotereso! Właśnie takie cos wafelkowe! No, gwiezdny pył to nie był na pewno, ha, ha,  laugh3
    Tak zrobię, tylko wafle musze zakupić, a chwilowo zalegam w łóżku, bo mnie choróbsko rozłożyło. A właśnie, poddałaś mi jeszcze inny pomysł, jakby pokruszył takiego gotowego wafelka do masy, jakiegoś Grześka, czy cuś...  
    Co o tym myślicie? Będzie chrupało?

  • Autor: mariateresa Data: 2017-05-13 13:20:35

    Bonieś  -  życzę zdrówka !   wyślij domownika do kiosku po najtańsze wafelki,  1 rozkrusz i wymieszaj w łyzeczką rzadkiego masła  -  i sama zobaczysz jutro.

    Patrzyłam na allegro -  krokant migdałowy  0,5 kg  61 zł  + 15 przesyłka -  dziękuję !

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 13:41:32

    Dziękuję, przyda się. Drugi dzień zalegam, a na dworze taka piękna pogoda embarassed.
    Ale doktory leżeć kazali, co i rusz wstanę do komputera chociaż, bo mam stacjonarny..
    Krokant drogi, lepiej samej zrobić.

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-13 16:02:52

    Amazon proponuje 150 g za 2,40€..............nie jest az tak zle.Za przesylke nie place, bo mam Amazon prime.Z allegro jest maly klopot.............nie wszystkie firmy chca wysylac za granice, no i rzeczywiscie jest stosunkowo drogo.

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-13 11:41:34

    Oetker Haselnuss Krokant 700g

  • Autor: mariateresa Data: 2017-05-13 11:54:51

    tak wyglada to co bardzo lubię i pisałam,  ale ciut grubsze, firma inna i na foto jest orzechowe -  ale tego typu posypek /  granulek  jest pewnie multum.

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 13:24:23

    Kochana jesteś Basiu, bardzo dziękuję, wiesz za co kiss 
    Właśnie Mariateresa podrzuciła inny pomysł, moze da pożądany efekt i będzie dużo prościej. 
    Ja zwykle w takich tematach burza mózgów super się sprawdza happy

  • Autor: Basialis Data: 2017-05-13 16:04:58

    Zdrowka zycze i powodzenia.Pochwal sie na co sie zdecydowalas i jaki byl efekt.

  • Autor: Lea2 Data: 2017-05-13 18:31:34

    Mam jeszcze taki pomysł na chrupiącą warstwę. otóż jest taka czekolada z chrupkami zbożowymi, którą trzeba trochę rozrzedzić i połączyć z masłem i tą masą posmarować biszkopt. A jeszcze inna opcja, to chrupki można też zrobić samemu z płatków kukurydzianych i wtedy trzeba je uprażyć w piekarniku i wymieszać z ganache. Powinno być ok. A na szybko to do przełożenia jednej warstwy biszkoptu można zrobić taki mus czekoladowy i dodać do niego takie większe kawałki czekolady z orzechami czy też migdałami. Może coś z tego Ci podpasuje. :)

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 19:15:06

    O matko, tyle pomysłów, serdecznie dziękuję Dziewczyny! Sama nie wiem, od czego zacząć. Chrupki mam chyba w domu, o ile rodzinka nie wyjadła. Wafelki muszą poczekać, bo nie zostały kupione (moje gapowe).
    Lea2, jak sie zdążyłam zorientować, ganache, to połączenie kremówki i czekolady. Płatki nie namiękną i nie stracą chrupkości w połączeniu z taka masą? Robiłaś cos podobnego?

  • Autor: Lea2 Data: 2017-05-13 22:53:57

    Bonieś, tak połączenie ze śmietanką kremówką i do ganache trzeba użyć dobrej jakości gorzkiej czekolady i dodać sporej szczypty soli. Kiedy ganache dobrze schodzisz w lodówce, co może potrwać kilka godzin, a najlepiej zostawić go na całą noc i wtedy należy ganache ubić. Powstanie wtedy taki puszysty krem czekoladowy, niemalże jak mus. Długi czas tego nie robiłam, ale myślę, że jak płatki będą podprażone a potem wymieszane z zimnym ganachem, to nie powinny namięknąć. Życzę powodzenia smiley

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 23:03:46

    Dzięki za wyjaśnienie. Kumam bazę wink2 Okazuje się, ze płatki też wyjedzone, więc jestem zmuszona odłożyć próbę. Jutro zrobię ganache, bo kremówkę i czekolady mam, schłodzę przez noc, a w poniedziałek będziemy te cuda próbować. Jak na razie te prostsze, czyli wafelki i płatki. A krokant może się przyda do dekoracji tortu komunijnego cheesy

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-13 23:20:45

    Kochane Żarłoczki, bardzo dziękuję za pomysły,  kiss sporo tego wyszło aż mi się w głowie kręci rolleyes4
    Wiedziałam, że na Was zawsze można liczyć!  Teraz tylko brać się do roboty chef
    Za kilka dni dam znać, jakie efekty.

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-15 11:53:13

    Jestem ponownie, po 1 próbie, niestety rozczarowana cry
    Zrobiłam ganache z czekolady deserowej, wyszedł bardzo mocny w smaku i gęsty. Gdy przestygł, zanurzyłam w nim w osobnych naczynkach
    - podpieczone i lekko zrumienione płatki kukurydziane
    - pokruszony wafelek czekoladowy
    - drobne ciasteczka w czekoladzie typu maltesers
    Po nocy spędzonej w lodówce wszystkie dodatki namiękły i niestety nic nie chrupało, a płatki smakowały gumowato.
    Miałam zamiar ponowić próbę z ganache ubitym na krem, ale to chyba nie ma sensu, skoro w gęstym zmiękło, to w rozrzedzonym będzie to samo sad

    Ostatnia szansa, próba z kremem maślanym. Trzymajcie kciuki...

  • Autor: bonieś Data: 2017-05-16 10:27:25

    Kolejna noc i zakończenie eksperymentu. Tym razem wielki sukces! drummer

    Wczoraj ok południa zrobiłam najszybszą masę - masło+krem nutellopodobny, wymieszałam z nim chrupiące produkty jak wczoraj i dziś rano nastąpiła konsumpcja. 
    Krem maślany sprawdził się idealnie, nie rozpuścił ani płatków kukurydzianych, ani ciasteczkowych kuleczek, ani wafelka. W sumie wafelek chrupiał najmniej, ale moze za bardzo go pokruszyłam?

    Wszystkim bardzo dziekuję  za pomoc, pomysły i rady. love

Przejdź do pełnej wersji serwisu