Forum

Kuchenne porady

Kruche, polkruche ciasto

  • Autor: tingra Data: 2016-07-05 20:31:03

    Hej, mamy watek na temat ciasta drozdzowego i pomyslam o porozmawianiu o ciastach kruchych:)

    Przeczytalam duzo przepisow, w ktorych autor nazywa ciasto polkruche ciastem kruchym.

    Ciasta kruche naleza do ciast suchych, znaczy nie moga zawierac zadnego plynu, ani bron panie proszki spulchniajace .

    Najlepsze ciasto kruche jest robione z cukrem pudrem, zamiast cukru drobnego. Ma to znaczenie w czasie pieczenia na przyklad spodow pajowych. Ciasto kruche robione z drobnym cukrem bedzie sie kurczylo i opadalo z bokow w czasie pieczenia.

    Ciasto kruche powinno sie robic tylko z zoltkami , surowymi albo gotowanymi. Ja zawsze uzywam zoltka ugotowane na piekny kolor,nie na zielono:) Scieram je do ciasta przez gesste sito.

    Ciasto kruche nalezy bardzo szybko wyrabiac i odstawic w zimne miejsce na odpoczynek, dobrze owiniete folia spozywcza na conajmniej godzine, mozna rowniez trzymac cala noc w lodowce.

    Podstawa ciasta kruchego jest proporcja : 1 2 3 , cukier maslo , maka. Oczywiscie plus zoltko/zoltka i odrobina soli.

    Niezawodne kruche ciasto na szarlotki wedlug starej polskiej recepty:

    500 g maki krupczatki
    300 g masla
    150 g cukru pudru
    4-5 gotowanych zoltek
    starta skorka z cytryny

    A francuski przepis na wspaniale kruche ciasto to:)

    250 g maki pszennej
    200 g masla
    100 g cukru pudru
    2 zoltka surowe
    szczypta soli

    Make przesiac przez sito  na blat w stozek, zrobic dolek w srodku i pokrojone na mniejsze kawalki maslo wyrabiac palcami az bedzie miekkie. Dodac do miekkiego masla przesiany cukier i sol. Wymieszac palcami dokladnie az wszystko wsiaknie w maslo. Dodac zoltka i wymieszac dokladnie z maslem. Dopiero teraz zaczac dokladac make z bokow i szybko wyrobic ciasto. Make dodaje sie na samym koncu, zeby otrzymac bardzo kruche ciasto. To ciasto nadaje sie na wszystkie kruche paje i ciastka. Odstawic zawiniete dokladnie folia spozywcza do lodowki na conajmniej 2 godziny. Moze lezec w lodowce wiele dni. 

    Nastepny francuski przepis:

    2 lyzki zmielonych migdalow obranych z lupin
    250 g maki pszennej
    140 g masla
    100 g cukru pudru
    szczypta soli
    1 surowe jajko

    Przesiana make wymieszac z migdalami i wyrobic tak samo jak poprzednie. To ciasto jest latwiejsze do walkowania, ale mniej delikatne. Nadaje sie doskonale na paje:)

    Zapraszam na rozmowe o ciastach kruchych i polkruchych:) 




  • Autor: megi65 Data: 2016-07-05 21:47:27

    A ja myślę .. tak myślę to co napisałaś dla nas wstawić jako artykuł happy.

  • Autor: tingra Data: 2016-07-06 00:48:27

    Wiesz co Megi , artykul bedzie czytany albo nie:) Ja wole na "zywca" porozmawiac, dowiedziec sie wiecej od  bardziej doswiadczonych , a nuz ktos, cos wie lepiej i sie podzieli? :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-07-05 22:40:26

    Ja robię wg tego pierwszego francuskiego przepisu. Natomiast totalnie nie wiem co zrobić. Jak robię tartę żeby ciasto przylegało do formy. Próbowałam kłaść coś ale nie mam nic co by było na szerokość formy nie mam pomysła:)

  • Autor: Kormag Data: 2016-07-06 00:31:31

    Wysyp ziarna fasoli :)

  • Autor: tingra Data: 2016-07-06 01:06:13

    Fasoli ? Szkoda by mi bylo:))))

  • Autor: Kormag Data: 2016-07-06 15:36:20

    Nic jej nie będzie - sprawdzone.

  • Autor: tingra Data: 2016-07-07 20:03:44

    Wierze na 100 %, ale wole moj bardzo dobrze wyprobowany sposob:)

  • Autor: tingra Data: 2016-07-06 01:04:10

    Agnieszko nie bardzo rozumiem z tym przyleganiem ciasta do formy. Mysle, ze masz klopot z opadaniem ciasta z kantow a na to mam bardzo prosty sposob:) Jak wykladam forme ciastem to zawijam kanty formy ciastem kawalek  na zewnatrz, czyli nie scinam na rowno jak kaza w wielu przepisach:) Nigdy mi nie opadnie :) Mozna nasypac groch, mozna kanty /gore formy przykryc folia srebna, ale po co? Jak zalozysz troche ciasta tak jak pisze, nie ma szansy na opadniecie:)

  • Autor: Beata500 Data: 2016-07-06 05:29:53

    Aga, ja daję papier do pieczenia, a na niego groch lub fasolę . W sprzedaży są kulki ceramiczne , ale groch lub fasola doskonale się nadaje.

  • Autor: Alll Data: 2016-07-06 18:50:43

    Zwykle siekam nożem masło, ale ostatnio spodobało mi się użycie malaksera. Gotowe ciasto kładę na papier do pieczenia, przykrywam folią spożywczą i tak wałkuję. Nic mi się nie przykleja do wałka. To co wyjdzie po za papier  przycinam nożem i dodaję w brakujące miejsca. Potem szybciutko nakłuwam ciasto widelcem. 

  • Autor: Herbaciana Data: 2016-07-06 20:43:02

    Też stosuję te proporcje, jednak wiem, że masło masłu nie równe, a śmietana śmietanie.Kiedy używam domowych produktów ciasto wychodzi zupełnie inne niż z kupionych.Jest o niebo lepsze.

  • Autor: tingra Data: 2016-07-07 20:02:22

    Oczywiscie, bo maslo przemyslowe moze miec wiecej plynu w skladzie, smietana w zaleznosci od zawartego tluszczu rowniez. O jajkach juz nie mowie, bo te przemyslowe nigdy nie dadza ciastu ladnego zoltego koloru:)

    Ja rowniez widze i czuje duza roznice, a to jest po prostu proces chemiczny miedzy skladnikami:)))

  • Autor: Herbaciana Data: 2016-07-06 20:44:30

    Też stosuję te proporcje, jednak wiem, że masło masłu nie równe.Kiedy używam domowych produktów ciasto wychodzi zupełnie inne niż z kupionych.Jest o niebo lepsze.

Przejdź do pełnej wersji serwisu