Forum

Kuchenne porady

konsystencja ciasta piernikowego

  • Autor: ekkore Data: 2016-12-22 01:23:51

    Jaka jest konsystencja ciasta na pierniki (raczej pierniczki) - takiego na miodzie?

    Dzisiaj robiłam z amerykańskiego przepisu - bez użycia jajek, bez miodu, zastąpionego melasą, z zimną wodą.
    ciasto wyszło mi bardzo gęste i bardzo trudne do wałkowania, rozpadające się na kawałki przy wałkowaniu, ale wycięte figury trzymały się kupy. Spodziewałam się raczej plastycznej masy, łatwej do zagniatania - a tu nic z tego.

    Nie mam porównania do polskich pierniczków - bo nie jestem zwolenniczką tego rodzaju ciasta, nie robię, zdecydowanie wolę kruche ciastka - więc nie umiem odnieść się do tego czy przepis był wadliwy czy ja coś sknociłam.

    Po upieczeniu w smaku nawet nie takie złe, jak samo ciasto w obróbce. Więc może tak ma być.
    Nie pasuje mi zapach melasy, smak nawet nie przeszkadza, w pieczeniu trochę neutralizuje się - za to zapach płynu nie za fajny dla mnie.

    Za rok zrobię swoje kruche ciasteczka - które doprawię przyprawami korzennymi - będzie po kłopocie - ehheee.

  • Autor: inka21 Data: 2016-12-22 11:22:09

    Witaj ekkore:), przyszło mi na myśl, że jeśli lubisz kruche ciastka to na świąteczny czas specjalnie dla ciebie -wspominając stare, dobre czasy na WŻ, przekazuję ci mój ulubiony przepis, jeśli go zrobisz ścisłe wg przepisu i niczego nie zmieniając otrzymasz mega kruche ciastka świąteczne:

    Składniki:

    10dkg mlecznej czekolady + 100 ml kremówki
    36dkg zimnego (z lodówki) masła
    18dkg cukru pudru
    3 płaskie łyżki cynamonu
    46 dkg mąki pszennej )poznańskiej używam)
    8dkg mąki ziemniaczanej
    szczypta soli
    dodatkowo cynamon i cukier ozdobny


    Wykonanie:

    Wszystkie składniki prócz czekolady zmiksować, do chwili, aż ciasto stanie się gładką kulką. Następnie ciasto owinąć folią spożywczą, przełożyć do lodówki i schłodzić w lodówce przez 4godziny (można dłużej, im dłużej tym lepiej się wałkuje).Po schłodzeniu, stolnicę podsypać mąką ziemniaczaną, na niej rozwałkować ciasto na grubość około 3-4 mm, podsypując nadal delikatnie mąką. Wykrawać dzwonki, gwiazdki, bałwanki.
    Ułożyć na papierze do pieczenia - uwaga ciasteczka minimalnie tylko rosną.

    Piec w temperaturze -170-180ºC przez 12 - 15 minut. studzić na kratce.

    Kremówkę zagotować, wyłączyć wrzucić do niej połamaną na kostki czekoladę- nie mieszać , pozostawić na 4 min, po czasie zamieszać  -część gwiazdek zanurzać do połowy w czekoladzie, jak wystygnie na kratce, wtedy drugą połowę każdej gwiazdki posmarować klejem spozywczym lub białkiem i posypać cynamonem i na wierzch cukrem.

    Ciasto nie klei się przy wałkowaniu, jest plastyczne.Pycha.

    Info dla użytkowników WŻ:
    Przepis mój jest zastrzeżony, można używać i wykorzystywać wyłącznie do pieczenia.

    jeśli masz ochot na pierniczki miękkie- to napisz.

  • Autor: ekkore Data: 2016-12-22 18:02:24

    Dzięki za przepis. 
    Chętnie poczytam też na miękkie pierniczki. Bo w tym roku wystarczy już ciasteczek. Ale za rok może się przydać.

  • Autor: inka21 Data: 2016-12-22 18:15:34

    dodam, jak skończę biegać pomiędzy kompotem z suszu, barszczem, a doprawianiem kapuchy

Przejdź do pełnej wersji serwisu