Forum

Kuchenne porady

Skorka pomaranczowa

  • Autor: Becenas Data: 2004-06-03 05:18:49

    Jak zrobic dobra skorke pomaranczowa do uzytku w sernikach? Probowalem gotowania w syropie z cukru, ale zawsze jakos mi skorki wychodzily za twarde. Dzieki

  • Autor: Animozja Data: 2004-06-03 14:37:05

    Ja gotuję 3x, tzn. wrzucam pokrojoną skórkę do zimnej wody, zagotowuję, odcedzam i tak trzykrotnie, przy czym za ostatnim razem daję niedużo wody i ją słodzę.

    pozdrawiam,
    oleńka

  • Autor: Becenas Data: 2004-06-03 19:03:26

    Użytkownik Animozja napisał w wiadomości:
    > Ja gotuję 3x, tzn. wrzucam pokrojoną skórkę do zimnej wody, zagotowuję,
    > odcedzam i tak trzykrotnie, przy czym za ostatnim razem daję niedużo wody i ją
    > słodzę.
    >
    > pozdrawiam,
    > oleńka

    Czy gotuje sie z bialym miaszem, ktory jest na skorkach, czy trzeba go odciac?

  • Autor: shoffix Data: 2004-06-04 01:13:23

    ogolnie zasada domowego kandyzowania jest taka:

    - kilkudobowe moczenie w wodzie ( wode nalezy wymieniac ); mozna rowniez przelewac wrzatkiem - ma to na celu specznienie skorek oraz wyplukanie swinst, np po opryskiwaniu.
    - przesmazanie w syropie cukrowym, o wzrastajacym nasyceniu cukru, kilkustopniowe, kilkunasto....kilkudziesiecio minutowe, poprzedzane chlodzeniem.
    W zaleznosci od rozdrobnienia skorki ( wielkosci kawalkow ) stezenia syropow sa rozne: dla drobnych czastek mniejsze niz w przypadku wiekszych kawalkow.
    Wysmazanie koncowe prowadzi sie nawet przy nasyceniu syropu ok 70% ( w przyblizeniu na 1000 g roztworu = 700 g cukru + 300 g (~ml) wody )
    Skorki smazy sie dopoty, dopoki nie stana sie szkliste.
    - suszenie skorek; mozna przesypac dodatkowo cukrem i suszyc w lekko nagrzanym piecu - jesli maja byc przechowywane ( tez do uzytku "od razu" ) lub tez mozna osuszone po smazeniu skorki przelac wrzatkiem i wkorzystac ( sa mniej slodkie ale jakie mieciuchne )

    O ile mi wiadomo w przemysle wykorzystuje sie jeszcze fermentacje skorek.
    Skórki moczy sie w solance - r-r soli kuchennej - o wzrastajacym stezeniu ( poddaje fermentacji, proces kilkutygodniowy ).
    Nastepnie wyplukuje sie sol przez kilkurazowe obgotowanie w wodzie, smazy i suszy jw.

    Moim zdaniem nie ma koniecznosci usuwania calego albedo ze skorek. Wystarczy jedynie przeznaczyc ciut wiecej cukru do smazenia.

    pozdrawiam, sh z ludzikiem

    ......... \/ .........
    ........ /..\ ........
    .--o00- \-00o--.
    ......................
    ..... shoffix .....
    ......................

Przejdź do pełnej wersji serwisu