Forum

Kuchenne porady

Sosy do grilla

  • Autor: bahus Data: 2004-06-18 23:57:12

    Sezon się zaczął. Wszyscy wiemy, że sos odpowiednio dobrany
    może się stać czynnikiem decydująvcym o sukcesie grillowanych
    potraw. Może macie jakieś mniej znane, ciekawe no i oryginalne
    przepisy. Może dziewczyny mieszkające poza Polską coś tam lokalnego wypatrzyły.
    Tradycja grilla w Polcse jest raczej młoda. Dlatego warto sięgnąć do skarbnicy światowej.
    Bahus

  • Autor: kwidzinska Data: 2004-06-20 09:14:30

    Ja do grilla serwuje 2 sosy: gotowy-Salsa i czosnkowy wlasnej produkcji
    Salsa- firmy Maggi i tylko Maggi
    Czosnkowy ( poczatkowo kupowalam od Turka, ale po dlugich doswiadczeniach,udalo mi sie dopracowac moj wlasny ktory znika calkowicie )
    Podziele sie chetnie z tym przepisem.
    Skladniki:
    1/2 jogurtu naturalnego ( 150 gr pojemnik )
    1 smietana kremowka ( 200 ml )
    lyzeczka ( do dwoch ) musztardy
    sporo curry ( daje "na oko" - sos powinien miec cytrynowa farbe )
    czosnek granulowany
    okolo 1/2 do 1 lyzeczki vegety
    cukier do smaku
    szczypte kwasku cytrynowego
    Sposob przyrzadzania:
    Jogurt,musztarde,vegete,cukier,czosnek,kwasek,dokladnie wymieszac
    mozna krotko zmiksowac, albo uzyc trzepaczki do piany.
    Sprobowac do smaku ,ewentualnie doprawic -powinien byc zdecydowany slodko-czosnkowy smak.
    Dodac dobrze schlodzona smietane i curry,ubic( albo zmiksowac krotko ).
    Sos powinien miec konsystencje odrobine rzadsza od majonezu.
    Wstawic na pare godzin do lodowki.
    Uwaga! nie zadlugo ubijac bo lubi sie zwazyc-i mamy wtedy maselko czosnkowe.

  • Autor: kwidzinska Data: 2004-06-20 09:19:39

    Jest ciezko podac proporcje przypraw - bo przygotowuje ten sos od conajmniej 10 lat wiec
    doprawiam " na oko "
    Za szybko przycisnelam klawisz i przepis juz poszedl.
    Zycze powodzenia
    barbara

  • Autor: klarax Data: 2005-08-06 01:09:17

    Nie zapomnij, że Turcy mieli wpływ nie tylko na polską niegdysiejszą modę (kontusz etc.), ale również budownictwo okazjonalne (kiosk, altana), no i kuchnię (kawa, kefir, chałwa itp., itd.).
    Że nie wspomnę o słynnym dialogu, który aktor Turek przekazał potomności:
    Po którymś z kolei dublu (powtórce ujęcia) na planie "Czterech pancernych" jęknął z niemiecka aktor Pyrkosz do aktora Pieczki, który współzawalił scenę:
    - Oj Piczka, Piczka...
    Na co aktor Pieczka - ze ślumskim akcentem -, do aktora Pyrkosza (współprawca wsypki - bo jak się coś wali, to na wszystkich frontach - kierowca czołgu, który w tym ujęciu miał odjechać, ale nie chciał zapalić):
    - Pyrkosz, pyrkosz i nie jedziesz...

    Wróćmy do sosu:
    Więc ów Turek wiedział może więcej o mieszaniu zepsutego mleka z czosnkiem i innymi ingrediencjami, i wymieniał gotowy produkt na walory płatnicze? Kto wie...?

  • Autor: zosia-k Data: 2004-06-20 13:33:04

    ja robię bardzięj prosty sos czosnkowy do grila i nietylko to; śmietana 3 łyżki majonezu trochę soli i wciskam główkę czosnku jak ktoś lubi słaby to może mniej jest sprawdzony i bardzo dobry Smacznego

  • Autor: EwaWa Data: 2004-06-20 19:32:27

    Polecam inny sos - tyrolski.
    1 średni majonez
    2 łyżki ketchupu
    2-3 ząbki czosnku (lub jak ktoć lubi moze dać więcej )przecisnąć przez praskę
    1 pokrojony w kostkę pomidor
    2 łyżki posiekanego szczypiorku
    pieprz biały, sól.
    Wszystko razem wymieszać, doprawić do smaku. Naprawdę dobry.

  • Autor: klarax Data: 2005-08-06 01:14:39

    Czy po tym sosie się jodłuje??? że on ma się nazywać - tyrolski?

  • Autor: Animozja Data: 2004-06-21 11:17:38

    Onegdaj wstukałam w przepisy dwa sosy: harissa i tahini (marokański i tunezyjski), ale ich jescze nie wypróbowałam, i biorąc pod uwagę, co jest za oknem, nieprędko się to uda. Ale może gdzie indziej nie pada. Czekam na opinie!
    Ja najczęściej idę na łatwiznę i do grilla serwuję keczup, czasem wzbogacony np. startym ogórem kiszonym.

    Skoro o grillu: jakiś czas temu stałam się szczęśliwa posiadaczką niedużego słoiczka węgierskiej pasty o nazwie (z pamięci i wg wymowy, przepraszam za mój węgierski) "Erisz piszta" - jest to paprykowy przecier, ostry, idealny do tego, żeby wysmarować nim mięsko przed grillowaniem. Jeżeki ktoś zna taką przyprawę i wie, co jest w środku - proszę o info.

    pozdrawiam
    oleńka

  • Autor: amator Data: 2005-08-06 02:23:45

    zagladnij tutaj
    (w jezyku angielskim) Jesli by to stanowilo jakis klopot sluze chetnie pomoca.
    Ja jestem za leniwa i kupuje gotowe sosy, zreszta grill zostawiam mezowi - nauczylam sie tego od Amerykanek

  • Autor: amator Data: 2005-08-06 17:31:27

    Nie wiem jak to sie stalo ale zniknal link do tej stronki ktora podalam powyzej , wiec podaje go jeszcze raz. http://www.cooks.com/rec/ch/sauces.html
    Jesli jest to moja wina to z gory przepraszam.
    Pozdrawiam serdecznie WZ.

  • Autor: bahus Data: 2005-08-06 18:31:36

    Amator, link nie zginął zastąpiłem go niebieskim odnośnikiem i klikając na niego natychmiast wchodzisz na tę podaną przez Ciebie stronkę. (nie potrzeba "wklejać" całego linku...wystarczy kliknąć )
    Bahus

  • Autor: amator Data: 2005-08-06 18:42:19

    No i tak podejrzewalam ze cos sknocilam, a tu takie usprawnienia!!!!!!Dzieki

Przejdź do pełnej wersji serwisu