Forum

Kuchenne porady

Sałatka grecka- pytanie o skład i sos

  • Autor: dorka Data: 2004-07-24 22:06:02

    Cześć wszystkim po dłuższej przerwie!
    Objadłam się po same uszy w/w, przy końcu kolacji moje starsze dziecko zaczęło mi wymyślać jakieś cuda nie poparte konkretnymi składnikami w kwestii sosu. Ale może zacznę od początku.
    W misce wylądowały
    - pomidory
    - świeży ogórek
    - podarta na strzępy salata
    - 2 szalotki( czerwonej cebuli nie miałam)
    - czarne oliwki pocięte w kółeczka
    - feta light w kostkę
    Wymieszałam, polałam sosem z octu winnego, oliwy, trochę oregano, małego ząbka czosnku, soli, odrobiny cukru( wszystkie składniki do małego słoiczka, parę potrząśnięć i połaczone cacy).
    Dla mnie smaczne, a ten paskud szesnastoletni stwierdził, że sos miał coś nie tak i, że jadł lepszy w kolorze kremowo- różowym, bardziej zawiesisty. Po półgodzinnym drążeniu tematu składu tegoż sosu przestałam pytać. Następnym razem poleję mu majonezem i niech ma!!

    A jak Wy przygotowujecie sałatkę grecką? I jaki sos do niej? I czy też macie wkurzające dzieci?

    Serdeczności
    Dorota

  • Autor: dorka Data: 2004-07-25 15:18:54

    Użytkownik Anerite napisał w wiadomości:

    Sklad mniej wiecej taki,
    > jak podalas, tylko zaniepokoila mnie ta feta "light". Co to znaczy, ale
    > cokolwiek by to bylo odradzam na przyszlosc.

    Generalnie masz rację, Anerite. Ja się produktów light w ogóle nie tykam, dziecko mi zakupiło fetę light z Mlekowity( powiedzmy, że jest to polski produkt fetopodobny), bo się odchudza:)
    Kupuję fetę bułgarską na wagę, całkiem smaczna, a jeśli mnie poniesie do supermarketu, wybieram grecką.

    A synkowi wytlumacz, ze moze mu smakowalo, ale nie bylo to po grecku
    > napewno, bo to prawda, Anerite.

    Dałam mu Twojego posta do przeczytania i póki co mam spokój:)

    Dorota

  • Autor: 555 Data: 2004-07-25 13:33:17

    ja ukladam warstwami rozdrobnione (kazdemy na osobnym talerzyku):
    - salate lodowa,
    - pomidory,
    - ogorki zielone,
    - papryke,
    - krazki cebuli (czerwonej najlepiej, ale moze byc inna, wtedy troche mniej),
    - kawalki fety,
    - do ozdoby czarne oliwki (solone z pestkami kupuje w sloiczku i portem je dryluje i przekrawam na pol).
    Robie do tego niezbyt kwasny vinegret z oliwy i soku cytrynowego (bo na ocet mam alergie), ziol, szczypty soli i cukru.. i zalewam sosem salatke pare minut przed podaniem.. a kazdy w tej swojej porcji miesza jak lubi albo nie miesza jak nie lubi (ja nie lubie pomieszanych)..
    moze to nie jest do konca po grecku, ale straszna pyyyyyycha :))

    pozdrawiam

  • Autor: bahus Data: 2004-07-26 00:25:20

    No nie wiem, oregano to kojarzy mi się z kuchnią włoską, a nie grecką. ale może się mylę
    Bahus

  • Autor: bahus Data: 2004-07-26 21:07:42

    Przepraszam, że mędrkowałem, ale to było takie moje subiektywne przemyślenie na temat tylko tej konkretnej potrawy. Jak wiesz to "odrobinkę" na kuchni się znam i wiem że oregano w Grecji stosuje się dość powszechnie. Ale do sałatki po grecku jakoś mi nie pasowało, co nie znaczy, że się go nie stosuje. A to, że oregano kojarzy mi się z kuchnią włoską, to tak jest i niestety nic na to nie poradzę :D
    Bahus

  • Autor: bahus Data: 2004-07-26 23:37:18

    Spróbuj od tego Greka coś zdobyć, Jakeś ciekawe i nie znane przepisy.
    Przydadzą się nam wszystkim, zdaję się na Twoją zaradność.
    Bahus

Przejdź do pełnej wersji serwisu