Forum

Kuchenne porady

vitello tonnato

  • Autor: marinik Data: 2004-07-29 08:59:47

    Zna ktos przepis???
    Mam jeden z Gazety, ale cos mi w nim nie pasuje krociutkie opiekanie platkow miesnych. Raz jeden jadlem i pysznosciowe to bylo, ale dalbym sobie glowe uciac, ze plasterki krojone byly z mieska gotowanego lub pieczonego.

  • Autor: Kociando Data: 2004-07-29 09:24:58

    Ja tyz jadlam we Wloszech i cielecinka nie byla ani troche surowa, ale raz zaprzyjazniony Wloch z wlasna restauracyja uraczyl nas czyms pomiedzy Vitello tonato a carpaccio i tu wlasnie cielecina byla tylko lekko podpieczona, w srodeczku surowiutka. Obie wersje sa pycha. Wslynnej juz Ksiazce wydawnictwa Könemann mieso nalezy na oliwce mocno przysmazyc i zalac bialym winem. Posolic i popieprzyc, dodac listek laurowy, seler naciowy i czosnek i 50 min. na srednim ogniu dusic. Potem wystudzic. Podac dokladny przepis Mariniku, czy sobie poradzisz? M.

  • Autor: marinik Data: 2004-07-29 09:26:45

    poprosze o przepis. Zawsze warto znac rozne wersje i wykombinowac kolejna.
    :))))

  • Autor: Kociando Data: 2004-07-29 09:54:19

    Smacznego!

    Vitello tonnato

    700g cieleciny
    500ml bialego wina
    sol, pieprz
    oliwa do smazenia
    2 listki laurowe
    2 galazki selera naciowego
    1 zabek czosnku
    2 zoltka
    200ml oliwy
    sok z jednej cytryny
    200g tunczyka w oliwie
    2 fileciki z sardeli (anchois)
    2 lyzki kaparow
    kapary i papryka w proszku do dekoracji

    Mieso w rondlu na oliwie mocno podsmazyc. Zalac bialym winem, posolic i popieprzyc. Dodac listek laurowy, seler naciowy, czosnek i na srednim ogniu ok. 50 min. dusic. Zostawic do ostygniecia.
    Z zoltek, oliwy i soku z cytryny zrobic majonez. Majonez razem z tunczykiem, sardelami i kaparami przetrzec przez sito.
    Zimne mieso pokroic w cienkie plastry, ulozyc na talerzu i polac przygotowanym sosem. Wstawic do lodowki na 2-3 godziny. Przybrac kaparami i papryka w proszku (a na zdjeciu jest jeszcze drobniutko pokrojona natka pietruszki jako dekoracja).

  • Autor: Kociando Data: 2004-07-29 10:02:15

    Mariniku, a teraz sobie zajrzalam do ksiazki: Kuchnia wloska tlum. z niemieckiego i tu sie cielecine gotuje w wywarze jarzynowym. A zoltka sa gotowane. No, tak autorzy sami przyznaja, ze klasyk jest z surowych zoltek, ale ten sos jest mnie kaloryczny i nie ma zagrozenia salmonella. E, tam. A i oni nie przecieraja przez sito, tylko wszystkie skladniki miksuja. M.

Przejdź do pełnej wersji serwisu