Forum

Kuchenne porady

help!

  • Autor: horn Data: 2004-08-16 14:57:42

    Cześć!

    mam maly problemik i szukam pomocy moze ktos bedzie wiedzial o co chodzi:
    otoz dowiedzialem sie ze sa nalesniki ale sporzadzane sa z maki gryczanej, osobiscie nie wiem o nich nic. potrzebuja na nie przepis
    z gory dzieki.

    HorN

  • Autor: Mafalda1 Data: 2004-08-16 15:34:34

    Hej
    Nalesniki z mąki gryczanej robi sie tak samo jak zwykłe, ale zamiast mąki pszennej używa sie mąki gryczanej (otrzymywanej z nasion gryki), najlepiej pół na pół z mąką pszenną. Ta mąka nadaje naleśnikom ciemny kolor i dość specyficzny smak, który mi osobiście nie odpowiada.
    Z mąki gryczanej przygotowuje się też bliny.

    Mafalda

  • Autor: bahus Data: 2004-08-16 16:18:03

    Naleśniki (w naszym rozumieniu) z mąki gryczanej są zdecydowanie niesmaczne, natomiast w postaci blinów np. z sosem grzybowym są pyszne
    Bahus.

  • Autor: 555 Data: 2004-08-16 18:50:54

    znalazlam takie dwa przepisy:

    Ciasto nalesnikowe z maki gryczanej
    na 12-15 nalesnikow:

    25 dag maki gryczanej
    3 jajka
    1 szklanka mleka
    1 szklanka piwa
    tluszcz do smazenia

    Make wymieszac z 1/2 lyzeczki soli. Mieszajac dodac 1/2 szklanki wody, mleko, piwo, rozmacone jajka (zamiast piwa mozna uzyc pol na pol mleka i wody).
    Ciasto zostawic w temperaturze pokojowej na co najmniej 30 min, a najlepiej na 2h (to bardzo wazne w przypadku naleznikow z maki gryczanej).
    Smazyc jak normalne nalesniki.
    ______________

    Naleśniki z maki gryczanej

    0,5 kg mąki gryczanej,
    1 szkl mleka,
    2 jajka,
    1 łyżka masła lub oleju,
    sól
    Nadzienie:
    10 cienkich plastrów szynki,
    5 łyżek tartego sera,
    4 łyżki masła,
    pieprz

    Mąkę przesiewa się do głębokiej miski, robi się w niej wgłębienie i wlewa pół szklanki mleka z solą. Dodając stopniowo po jednym jajku ubija się ciasto trzepaczką i wlewa się po trochu pozostałe mleko zmieszane ze stopionym masłem. Ubijanie ciasta powinno trwać jak najkrócej, aby naleśniki nie były twarde po usmażeniu. Trzeba je odstawić co najmniej na 1 godzinę, aby dojrzało. Przed smażeniem sprawdzić, czy nie jest za gęste (powinno mieć konsystencję rzadkiej śmietany), ewentualnie dodać mleka. Smażyć na rumiano po obu stronach. Smarować stopionym masłem, posypać tartym serem, na który kładzie się plaster szynki lekko poprószonej pieprzem. Składa się naleśnik na połowę i polewa gorącym masłem.

    pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu