Forum

Kuchenne porady

jak sie robi kopytka..?

  • Autor: 555 Data: 2004-09-20 20:13:56

    niby wszystko wiem, ziemniaki + jajka + maka, ale nie znam proporcji.. do tego nie bede miala mozliwosci zwazenia ziemniakow, wiec poprosze o rade, jak zobic kopytka bez wagi, co dodac i kiedy..

    pozdrawiam

  • Autor: piola Data: 2004-09-20 20:53:45

    Ja to generalnie na oko robię. Wszystko razem mieszam,doprawiam i już. Tylko nie można za długo wyrabiać ciasta bo czym dłużej będziesz wyrabiała to ono będzie coraz bardziej miękkie się robiło. Mąki trzeba dodać tak w sam raz, na wyczucie żeby nie było za luźne bo inaczej sie rozleci przy gotowaniu.
    Piola

  • Autor: 555 Data: 2004-09-20 20:58:48

    no ale na oko jedno jajko czy dwa, szklanka maki czy dwie..?

  • Autor: shoffix Data: 2004-09-20 22:07:02

    tak na oko w proporcjach 1:3:1 ( mąka pszenna:kartofle gotowane i utluczone:jajko )

    przyjmij, że kilo ziemnioków to ok 10 średnich sztuk
    szklanka mąki to ok 190 g ( 23 płaskie łyżki )

    czyli na kilo ziemnioków wez niecale dwie szklanki mąki ( ok 40 płaskich łyżek )
    albo 1,2 kg ziemnioków ( ok 12 średnich sztuk ) i dwie szklanki mąki.

    to tak na oko :DDD
    shiludek

    ......... \/ .........
    ........ /..\ ........
    .--o00- \-00o--.
    ......................
    ..... shoffix .....
    ......................

  • Autor: 555 Data: 2004-09-20 23:10:23

    o to wlasnie mi chodzilo :))
    dziekuje bardzo

  • Autor: almad Data: 2004-09-21 06:45:41

    Moja Babcia robiła tak: ugotowane i zmielone zimne ziemniaki wkładała do miski, wyrównywała powierzchnię, wyjmowała 1/4 ziemniaków, a w to miejsce wsypywała mąkę - na równo z ziemniakami. Do tego jajko, a jak było więcej ziemniaków ( ponad kilo -to dwa). Ja dodaję jeszcze odrobinę mąki ziemniaczanej, bo nie lubię miękkich i rozlazłych kopytek. Smacznego! Alina

  • Autor: IK Data: 2004-09-21 07:23:12

    Robię podobnie jak Twoja Babcia. Dla uściślenia: tę ¼ ziemniaków wkłada się z powrotem do ciasta. W powstały trójkąt wsypuję mąkę ziemniaczaną zamiast pszennej, której czasem w zależności od ziemniaków dodaję z jedną łyżkę i używam do podsypania przy formowaniu kopytek. Nie ma potrzeby dodawać jajka. Jajko wbijam jak robię z tego ciasta knedle ze śliwkami lub pyzy z mięsem.

  • Autor: shoffix Data: 2004-09-21 11:24:11

    w ten oto sposób powstają kluski śląskie :-)

    pozdrawiam,
    shiludek

    ......... \/ .........
    ........ /..\ ........
    .--o00- \-00o--.
    ......................
    ..... shoffix .....
    ......................

  • Autor: merrygirl Data: 2004-09-21 14:29:23

    kopytka sie robi z białego sera, a tobie slonko chodzi chyba o knedelki :) wiec moja Babcia, jak Babcia Aliny robiła na proporcje: 1/3 mąki i 2/3 ziemniaków i do tego 2 jajka. Zawsze wychodza knedelki pierwsza klasa, tylko tochę sie lepią, wiec trzeba mocno sypać ręce mąką, bo sie zakleisz :D. w środek polowke śliwki i pol lyżeczki cukru, wrzucasz do wrzatku i gotujesz do wyplynięcia, polane bułka tartą....pyfffunia :D

  • Autor: shoffix Data: 2004-09-21 15:04:12

    z twarogu sie powstaja leniwe kluchy :D

    pozdrawiam,
    shiludek

    ......... \/ .........
    ........ /..\ ........
    .--o00- \-00o--.
    ......................
    ..... shoffix .....
    ......................

  • Autor: merrygirl Data: 2004-09-23 10:53:34

    a faktycznie :D tak czy inaczej proporcje są fantastyczne na knedelki :D
    buzka

  • Autor: 555 Data: 2004-09-21 18:59:35

    zrobilam ciasto wg przepisu: 3 czesci ziemniakow przecisnietych przez praske + 1 czesc maki pszennej + jajko + szczypta soli + kopiasta lyzka maki ziemniaczanej..
    przy robieniu waleczkow podsypalam maka ziemiaczana, potem pokroilam w romby i ugotowalam w osolonej wodzie..

    wyszly mieciutkie i pyszne..

    dziekuje za przepisy i porady :))

Przejdź do pełnej wersji serwisu