Forum

Kuchenne porady

Cebulaki - przepis z pl.rec.kuchnia

  • Autor: izasow Data: 2004-09-30 13:19:33

    Cebulaki drożdżowe:

    2 szklanki maki
    1 jajko
    sól, pieprz
    łyżeczka cukru3 dag drożdży
    3/4 szklanki mleka
    2 łyżki oleju lub 5 dag margaryny
    3-4 cebule
    5 dag tłuszczu
    łyżka śmietany
    2 łyżki startego sera
    cos do wysmarowania formy
    Robi się rozczyn z drożdży,letniego mleka i cukru.
    odstawia do wyrośnięcia
    Do michy przesiewa mąkę, wlewa rozczyn, olej, jajko i sól, wyrabia tyle ile
    trzeba, aż odstaje od ręki
    potem dzieli na kule, 12-16 sztuk powinno wyjść
    robi z kuli placek, kładzie się je na tłustej blasze i odstawia do
    wyrośnięcia
    cebule kroimy, podsmażamy na tłuszczyku, wodą podlać żeby była miękka
    w tą cebule wkłada się śmietanę i tak do zagotowania się trzyma na piecu,
    posolić, popieprzyć......
    potem na tych plackach wyrośniętych juz robi się dołek - ja robię szklanką
    :). kładzie cebulę, osypuje serem i do piekarnika
    aż się zarumieni
    no i cieple najlepsze.

    autora nie znam

  • Autor: jaga20 Data: 2004-09-30 17:38:20

    A w jakiej temperaturze najlepiej piec ?

  • Autor: Żona Zofia Data: 2004-10-01 08:56:08

    Cześć! Fajny przepis , ale to nie ten. Mój znalazłam na mniammniamie, jak jeszcze był dostępny dla wszystkich. Przepis jest prosty i jest tak dobry hmmm....ile razy poparzyłam sobie dziób zjadając gorące prosto z blachy
    Cebulaki najlepsze do piwa
    1/2kg mąki
    1 kostka margaryny
    1/2 kg chudego twarogu
    dużo cebuli średniej wielkości
    świeżo mielony pieprz
    sól
    Zagniatasz ciasto z mąki , margaryny i twarogu.UWAGA!!!!! Twaróg w żadnym wypadku nie mielony!!!!Nie uda się. Twaróg najlepiej z kostki, rozdrabniasz palcami. Po zagnieceniu ciasta(robi się to piorunem) do lodówki. W międzyczasie cebulę kroimy w półplasterki-raczej grube, nie rozdzielamy krążków.Wrzucamy do miski i solimy. Teraz wałkujemy ciasto , nie za cienko ,wykrawamy krążki o śr ok 6-8cm, wkładamy jeden półplasterek cebuli i zlepiamy jak pierogi. Układamy na blaszce oprószonej mąką, i posypujemy pieprzem czarnym prosto z młynka. Pieczemy w gorącym piekarniku coś koło 200*C, aż ładnie się zezłocą. Mnie z tej pojedynczej porcji wychodzi zawsze 56 cebulaków.
    Pozdrawiam twórce tego przepisu, jeżeli pojawia się na WŻ - jesteś wielki!!! Niech żyją Twoje cebulaki!!!

  • Autor: Kwiryna Data: 2004-10-01 10:23:45

    Czy można je jeść na zimno?

  • Autor: Żona Zofia Data: 2004-10-01 11:22:53

    można, ale na ciepło są zdecydowanie lepsze. Mój kolega, ten co za cebulaki zrobi dla mnie wszystko, zajada się nimi na ciepło, na zimno, podgrzewa na grilu, na patelni...więc "możliwości jest wiele" jak mawiali w "Pannach do wzięcia"
    Pozdrawiam i smacznego życzę

  • Autor: Kwiryna Data: 2004-10-01 12:41:36

    Dzięki. Mam wielką ochotę dziś po południu upiec.

  • Autor: Żona Zofia Data: 2004-10-01 13:05:54

    nie będziesz żałować:) tylko pamiętaj twaróg chudy i rozdrobniony. Z mielonego nie wyszło dobre. nie wiem co tam było nie tak , ale mówili mi, że skiepścili. Napisz w poniedziałek jak ci smakowały
    Ania

  • Autor: izasow Data: 2004-10-01 13:38:45

    dzieki za przepis - prosty i tylko mi zostanie odcedzenie cottage cheese (jak twarozek wiejski w Polsce bodajze ) w celu otrzymania prawdziwego sera :-)
    na pewno beda smaczne po podgrzaniu w piekarniku

  • Autor: Żona Zofia Data: 2004-10-01 13:45:53

    smacznego:) ja będę piec rogaliki maślane, jeszcze nie wiem które. jak się nie zdecyDuję to pewnie upiekę i te i te. I jeszcze maślak za mną chodzi...ale to może za tydzień, będę miała gości i muszę ich czymś zaskoczyć. Ostatnio sie wizytujemy: jedna kumpela zrobiła pyszna golonkę, po prostu rewelacja i szarlotkę na ciepło z lodami, druga cannelloni z mięskiem i pieczarkami,pod beszamelem i parmezanem i pyszne ciasto brzoskwiniowe. No i co ja mam zrobić? też muszę błysnąć i szukam natchnienia na WŻ.
    pozdrowionka

  • Autor: izasow Data: 2004-10-01 13:53:53

    wieczorem ci podrzuce rewelacyjny przepis na kurcaka w bialym winie z grzybami

  • Autor: Żona Zofia Data: 2004-10-01 14:22:19

    ale odbiorę dopiero w poniedziałek:(...chyba, że wpadnę to teścia na neta.Ale dawaj dawaj, muszę czymś błysnąć :D

  • Autor: aska77 Data: 2004-10-03 12:52:11

    No i zrobiłam:).
    W moim domu jemy dużo cebuli pod różnymi postaciami,może dlatego mniej chorób.
    A cebulaki są naprawdę super.I rzeczywiście najlepsze na ciepło,z kropelką ketchupu.Zarówno mąż jak i dzieciaki zajadają się:).
    Dobre danie na imprezę.
    Pozdrawiam i dzięki za przepis.

  • Autor: Żona Zofia Data: 2004-10-04 08:23:54

    Zrobiłam Twoje cebulaki, pychotka! Zostały pożarte przez Potwory, ale na szczęścia dwa dla mnie zostawiły:)
    Pozdrowionka Ania

  • Autor: Kwiryna Data: 2004-10-04 10:57:37

    Zrobiłam "Cebulaki" wg przepisu Żony Zofii - wyszły super. Chyba spróbuję zrobić jeszcze te z drugiego przepisu, tak dla porównania.

Przejdź do pełnej wersji serwisu